رفتن به محتوای اصلی

چیپس توت فرنگی، میوه‌ای مغذی برای تمام فصول

توت فرنگی، میوه خوشمزه و محبوب خانواده‌ها که کمتر کسی خوردن آن را در فصل‌های بهار و تابستان فراموش کند. البته اگر جزء آن دسته افراد بدشانس که به توت فرنگی آلرژی دارید نباشید، شاید در پاییز و زمستان دلتنگ خوردنش شده باشید. اما این هم یک راه حل دارد! در دنیایی که انواع فرآوری‌ها بر روی میوه‌ها انجام می‌گیرد تا آنها در همه فصل‌های سال در دسترس باشند، توت فرنگی خشک یا چیپس توت فرنگی از آن دسته میوه‌جات خشک است که با طعم لذیذش جایگاه خاصی در نزد دوستداران توت فرنگی دارد. اما بجز طعم و حس خوب خوردن این میوه و نوع خشک آن، خواص فراوانش قابل چشم‌پوشی نیست و گنجاندن آن در رژیم غذایی روزانه‌تان یک سبد سلامتی را از دل طبیعت به شما هدیه می‌دهد. بویژه اگر شما از دسته دوستداران طبیعت با رژیم گیاهخواری و وگان هستید، انتخاب چیپس توت فرنگی بهترین هدیه برای تغذیه روزانه‌تان است.

ارزش غذایی چیپس توت فرنگی
اول از همه بهتر است به این نکته توجه کنید که فواید و ارزش غذایی توت فرنگی تازه و خشک یکسان است و در زمان خشک شدن این میوه به صورت کنترل شده همه مواد مغذی حفظ می‌شوند. با این حال به دلیل از دست دادن آب در زمان خشک کردن توت فرنگی، میزان مواد مغذی در 100 گرم چیپس و میوه تازه متفاوت است و بالطبع چیپس توت فرنگی مقادیر بیشتری کالری، کربوهیدرات و قند را در خود جای می‌دهد.
اگر به فکر کالری توت فرنگی هستید 100 گرم توت فرنگی با 40 کالری در هر وعده نسبتا کم کالری می‌باشد در حالیکه همین میزان چیپس توت فرنگی 350 کالری انرژی دارد که این موضوع بخاطر از دست دادن حدود 91 درصد آب آن در حین خشک شدن است. اما خبر خوش اینکه توت فرنگی خشک با تازه هر دو  بدون چربی و کلسترول هستند و به این شکل دیگر خوردن این میوه‌ را فراموش نخواهید کرد.
با توجه به میزان آب بالای توت فرنگی، هر 100 گرم چیپس خشک آن 80 گرم قند دارد؛ این میزان در میوه تازه 4/9 گرم است. بنابراین تعادل در مصرف توت فرنگی خشک و به طور کلی هر نوع میوه خشک همیشه باید مورد توجه باشد.
از نظر کربوهیدرات نیز توت فرنگی تازه در هر 100 گرم خود 7/7 گرم را در خود جای داده است، در حالی‌که همین میزان چیپس توت فرنگی 5/87 گرم کربوهیدرات دارد. 
در خصوص فیبر هم اگر بخواهیم مقایسه‌ای داشته باشیم هر 100 گرم چیپس توت فرنگی 8 گرم فیبر معادل 32 درصد نیاز روزانه را در خود جای داده است و این میزان برای توت فرنگی تازه 2 گرم است.

چیپس توت فرنگی قهرمان مبارزه با کلسترول بد
وقتی صحبت از بیماری قلبی می‌شود، اولین متهم رژیم غذایی شماست. در این میان کلسترول بالا مشکل رایجی است که در طولانی مدت دشمن اصلی قلب شما به حساب می‌آید. چیپس توت فرنگی به طور طبیعی همراه شما در مبارزه با کلسترول بد است به این دلیل که مواد مغذی به نام اسید الاژیک و فلاونوئید دارد که در کاهش سطح کلسترول بد خون و در نتیجه سلامت قلب بسیار تاثیر می‌گذارد. محققان دانشکده پزشکی هاروارد دریافتند زنانی که به طور منظم توت فرنگی می خورند 34 درصد کمتر در معرض خطر حمله قلبی قرار دارند. پس توجه کنید که این موضوع تفاوت بزرگی با افزودن منظم فقط یک غذا به رژیم غذایی شماست. این تاثیر زمانی دو چندان می‌شود که شما رژیم غذایی سالم خود در بقیه زمینه‌ها و ورزش را فراموش نکنید.

چیپس توت فرنگی و جایگزین سالم شیرینی‌جات
اگر به خوردن قند و شیرینی به نوعی عادت دارید بهتر است در همین لحظه چیپس توت فرنگی را جایگزین آن کنید. بارها از مضرات قند مصنوعی و مواد غذایی حاوی این قندها گفته‌اند و شنیده‌ایم. افزایش وزن و ابتلا به دیابت نوع 2 مهمترین این مضرات است که حتما شما هم بدنبال انداختن خود در چاه این بیماری‌ها نیستید. اما خبر خوب اینکه چیپس توت فرنگی راهی عالی برای حذف هوس شیرینی است بدون اینکه قند و یا کالری اضافی در رژیم غذایی‌تان اضافه کند. شیرینی طبیعی آن علاوه بر احساس رضایت و حس خوب در خوردن با کنترل طبع شما در خوردن قند مصنوعی و سایر فرآورده‌های آن سلامت را هدیه می‌دهد. 

چیپس توت فرنگی و تقویت سیستم ایمنی
اغراق آمیز نیست که به نقش چیپس توت فرنگی در تقویت سیستم ایمنی اشاره کنیم. هر ماده غذایی که ویتامین C آن در حد بالایی باشد می‌تواند در این میان تاثیر زیادی داشته باشد و چیپس توت فرنگی یکی از همین میوه‌های خشک است. در صورتی که توت فرنگی از روش‌های صحیح با در نظر گرفتن حفظ ویتامین‌های آن خشک شده باشد، می‌توان از خواص ویتامین C استفاده کرد، ویتامینی که به عنوان یک نوع محلول در آب ضروری است که از طریق رژیم غذایی روزانه تامین شود. اما وظیفه اصلی که این ویتامین در بدن دارد کمک به سیستم ایمنی و جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا و البته ویروس نوظهور کرونا که بسیاری از ما در این مدت درگیر آن بودیم. البته این به آن معنا نیست که دریافت ویتامین C از روش‌های دیگر و یا نسخه پزشک را فراموش کنیم. اما هر چه هست راه حلی طبیعی است که به راحتی از طریق خوردن انواع میوه‌ها و همین‌طور چیپس توت فرنگی قابل تامین می‌باشد.

آنتی اکسیدان‌های چیپس توت فرنگی و داستان کاهش التهاب
ترکیبات آنتی اکسیدانی که در توت فرنگی وجود دارند تاثیر مهمی در کاهش التهاب دارند. مطالعه نشان می‌دهد زنانی که 16 توت فرنگی در هفته می‌خورند، 14 درصد کاهش در نشانه‌های التهاب در بدن داشتند. البته هر چند راه‌های زیادی برای کاهش التهاب وجود دارد اما یکی از آنها  به آسانی قرار دادن چیپس توت فرنگی در رژیم غذایی روزانه شماست. 

چیپس توت فرنگی و تشکری ویژه از فیبر آن!
اینکه یک دستگاه گوارشی سالم داشته باشید به طور مستقیم به مصرف فیبر روزانه در رژیم غذایی‌تان بستگی دارد. هر چند فیبر در انواع میوه‌ها و سبزیجات و غلات کامل به وفور وجود دارد اما توت فرنگی و چیپس آن هم از این قاعده مستثنی نیست. به صورت خاص اگر ترکیبی از چیپس توت فرنگی و اوتمیل را در صبحانه مصرف کنید، راهی عالی برای حمایت دستگاه گوارش شماست. 

سبدی از مواد معدنی با چیپس توت فرنگی هدیه بگیرید
توت فرنگی و نوع خشک آن منبعی سرشار از انواع مواد معدنی هستند که ممکن است شما نیز دچار کمبود آن باشید. از جمله این مواد منگنز و پتاسیم است که نقشی اساسی در تنظیم عملکرد سلولی در بدن دارند.

روزانه چند عدد چیپس توت فرنگی باید خورد؟
پاسخ واضح و دقیقی در این زمینه وجود ندارد؛ اما طبق یک قاعده کلی به اندازه متعادل بخورید تا بتوانید از فواید سلامتی آن بهره‌مند شوید. یکی از مواردی که باید در نظر بگیرید، میزان قند آن است که هر چند جزء قندهای طبیعی به حساب می‌آید اما برای حفظ سلامتی نباید مقدار زیادی از آنرا در روز مصرف کرد. طبق تجربه افزودن چیپس توت فرنگی به میزان یک وعده در صبح در جو دو سر پرک و یا هر گونه غلات صبحانه مصرفی، گزینه خوبی برای حفظ سلامتی‌تان است. پس به اندازه مصرف کنید و از خوردن آن نهایت استفاده را ببرید.

روش‌های مصرف چیپس توت فرنگی
توت فرنگی خشک، ماده غذایی همه کاره‌ای است که در همه فصل‌ها به روش‌های مختلف می‌توانید آنرا مصرف کنید. یک راه عالی برای وارد کردن آن به رژیم غذایی، اضافه کردن آن به وعده غلات صبحانه است. همچنین می‌توانید آنرا در کلوچه، نان و کیک هم استفاده کنید؛ چیپس توت فرنگی به خوبی با شکلات قابل ترکیب است و حتی می‌توانید پس از پودر کردن، آنرا در اسموتی و شیر نیز مخلوط کرده و از طعم طبیعی توت فرنگی لذت ببرید.
اگر به دنبال دستورات غذایی دیگری با این میوه خشک هستید پس از تهیه آن از فروشگاه آنلاین گیاهخواری کاکوتی، حتما به بخش رسپی‌ها هم سر بزنید.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.