رفتن به محتوای اصلی

پشت پرده تبلیغات مصرف لبنیات حیوانی

همه ما تبلیغات پر آب و تاب مصرف لبنیات حیوانی را در پشت جعبه‌های آنها دیده‌ایم. تصویر یک گاو شاد و سالم، آسمان آبی زیبا، یک مزرعه قشنگ پر از ابرهای سفید و …اما در پشت پرده این تبلیغات چه می‌گذرد و چه شکافی بین این نما و واقعیت وجود دارد، کمتر در ذهن کسی مشخص است. شاید تعداد اندکی از مصرف‌کنندگان با آنچه در مرحله تولید این محصولات لبنی حیوانی می‌گذرد آشنا باشند.

تبلیغات مصرف لبنیات حیوانی و آغاز قصه پر غصه گاو

برای تولید شیر، یک گاو باید ابتدا باردار شود؛ درست مثل انسان و او برای سودآوری بیشتر صاحب خود مجبور است که این کار را هر سال انجام دهد؛ آن هم نه به طور طبیعی و این پشت پرده تاریک صنعت لبنیات است. جایی که حدود 60 درصد مردم از آن بی‌اطلاع هستند، زیرا تصور عمومی افسانه زندگی پر از خوشبختی گاو در روستاها و در یک مزرعه سرسبز است. اما در واقع و بدور از تبلیغات پر زرق و برق، ما انسان‌ها لذت تولد فرزند و پرورش را از گاوها گرفته‌ایم و این روند را به رنجی دائمی، چه فیزیکی و چه عاطفی تبدیل کرده‌ایم.

در طول سال‌ها، ما در تمام جنبه‌های این فرآیند تکاملی مداخله کرده‌ایم تا جایی که تقریباً چیزی باقی نمانده است که بتوان آن را طبیعی تشخیص داد. بله … بارداری گاوهای شیرده به طور طبیعی انجام نمی‌شود؛ یک فرایند لقاح مصنوعی در قفس، آن هم به شکلی دردآور و به اجبار، دور از آنچه در طبیعت برای حیوان رخ می‌دهد.

تبلیغات مصرف لبنیات حیوانی

تبلیغات مصرف لبنیات حیوانی و گاو شیری غمگین

تاسف آور است که بدانیم همه گاوهای شیری، چه آنها که در مزرعه‌ها پرورش پیدا می‌کنند و چه آنها که در کارخانه‌های بزرگ هستند، همه در نهایت به کشتارگاه می‌روند. از نظر اقتصادی هیچ کشاورز یا تولیدکننده‌ای گاو شیری مسنی که قادر به تولید شیر نیست را زنده نگاه نمی‌دارد؛ به خصوص آنکه می‌تواند به راحتی یک گاو جدید و پر بازده را به جای او بیاورد. این نکته زمانی برای یک تولید کننده شیر حیوانی اهمیت پیدا می‌کند که گاو مسن به بیماری مبتلا شده باشد. از طرفی این گاوها به سادگی بیش از حد ضعیف می‌شوند و کاهش تولید شیر در آنها دیگر زنده ماندن گاو را از نظر اقتصادی به صرفه نمی‌کند.

به عبارت خیلی ساده این گاوها بیشتر به عنوان کالا دیده می‌شوند و کشتار این جانداران، پشت پرده تبلیغات گاوهای خندان در جلد لبنیات حیوانی را آشکار می‌کند. به عبارتی وقتی پول و رقابت بیشتر در صنعت لبنیات با همراهی خوی خشن انسان‌ها، موجودات زنده را به سوی مرگ هدایت می‌کند. مرگی که گوشت او را به کالاهای دیگری مثل غذای حیوانات خانگی، گوشت ارزان قیمت همبرگر و یا استخوان‌های وی را به لباس‌های چرمی، ژلاتین و یا انواع وسایل خانه تبدیل می‌کند.

تبلیغات مصرف لبنیات حیوانی و گاو شیری غمگین

تبلیغات مصرف لبنیات حیوانی و فواید پر اغراق

در همه تبلیغات لبنیات حیوانی مانور بسیاری بر مزایای سلامتی این محصولات داده می‌شود. سرشار از کلسیم، ویتامین، مواد معدنی و …اما آیا لبنیات حیوانی تنها منبع تامین‌کننده نیازهای بدن ماست؟ آیا جایگزین‌های دیگری در این میان وجود ندارد؟ و مهم‌تر اینکه آیا مصرف بویژه انواع پر چرب این لبنیات حیوانی سلامت قلب و عروق ما را به خطر نمی‌اندازد. واقعا این همه تبلیغ در مورد مزایا بدون پرداختن به مضرات مصرف لبنیات حیوانی چیزی جز ضمانت سودآوری صنعت تولید شیر و فرآورده‌های آن است؟

آنچه در این تبلیغات نادیده گرفته می‌شود این است که هر چند ما برای جلوگیری از پوکی استخوان و حفظ سلامت بدن به کلسیم و مواد معدنی نیاز داریم اما شیر و لبنیات حیوانی تنها و یا بهترین منبع تامین کننده آن نیست. پس بهتر نیست به دنبال منابع گیاهی برای تامین نیازهای بدن خود باشیم تا حیوانات را از رنج و عذاب دور نگاه داریم؟

 مهم نیست که صنعت تبلیغات و بازاریاب‌ها تا چه اندازه با مطرح کردن فواید این محصولات می‌خواهند شما را تشویق به خرید این محصولات کنند؛ آنچه مهم است بیداری شما و توجه به این نکته است که جایگزین‌های بسیار مناسبی برای لبنیات حیوانی وجود دارند که می‌توانند بدون ذره‌ای ظلم و آزار به حیوانات تهیه شده باشند.

با مصرف لبنیات گیاهی، تصور گاو شاد خندان دور از دسترس نیست

بنابراین اگر به فروشگاه سر زدید و با ویترینی از انواع شیر و لبنیات، ماست یونانی، شیر پر چرب، پنیر خامه‌ای و …روبرو شدید، تصاویر بالا برای لحظه‌ای در ذهن‌تان مرور شود. مهم نیست که صنعت تبلیغات و بازاریاب‌ها تا چه اندازه با مطرح کردن فواید این محصولات می‌خواهند شما را تشویق به خرید این محصولات کنند؛ آنچه مهم است بیداری شما و توجه به این نکته است که جایگزین‌های بسیار مناسبی برای لبنیات حیوانی وجود دارند که می‌توانند بدون ذره‌ای ظلم و آزار به حیوانات تهیه شده باشند. بهتر است این موضوع را در ذهن خود مرور کنیم که ما برای تامین لبنیات روزانه خود احتیاجی به گذر از حیوانات نداریم.

به خصوص آنکه در بعضی موارد ضرر و زیان مصرف لبنیات حیوانی ما را مجبور به استفاده از جایگزین‌های آن می‌کند.این طرز فکر تصویر تبلیغاتی گاو شاد خندان و گوساله‌اش در مزرعه را به واقعیت نزدیک می‌کند. او یک گاو شاد است زیرا آزاد است که مطابق علایق خود زندگی کند و فرزندش را مطابق میل خود بزرگ کرده و پرورش دهد. یک سیر طبیعی در دنیایی که همه چیز آن به سمت مصنوعی بودن پیش می‌رود. اگر یک مصرف کننده آگاه هستید، پس از دانستن این مطالب و استفاده از لبنیات گیاهی قدم بزرگی در مسیر صلح  و احترام به جاندران و طبیعت برداشته‌اید. 

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.