رفتن به محتوای اصلی

معرفی کتاب گیاهخواری و طبیعت آدمی

معرفی کتاب گیاهخواری و طبیعت

کتاب گیاهخواری و طبیعت آدمی در این مسیر، دیدگاهی فلسفی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی نسبت به گیاهخواری را بیان می‌‌کند و به دلیل برتری این نوع سبک تغذیه‌ای، نسبت به تغذیه همه چیزخواری می‌پردازد. وقتی انسان از طبیعت فاصله می‌گیرد و زندگی خود را بر پایه تغذیه از مولکول‌های حیوانات و گوشت آن‌ها پایه‌گذاری می‌کند، انواع بیماری‌ها در وی شکل می‌گیرد. عادت به خوردن گوشت علاوه بر این بیماری‌ها، در دوران سخت قحطی و جنگ، مقاومت بدنی انسان برای زندگی را دشوارتر می‌کند.

اگر شما هم از علاقمندان تغذیه گیاهی هستید، خواندن این کتاب به دلیل نوع دیدگاه آن از جنبه‌های متفاوت فرهنگی و اجتماعی می‌تواند برایتان جالب توجه باشد. هدف ما در وب سایت کاکوتی، بالا بردن آگاهی عمومی در زمینه رژیم گیاهخواری است و امیدواریم با معرفی کتاب‌های مختلف در این زمینه مأموریت خود را در این زمینه به درستی انجام دهیم.  

آشنایی با نویسنده کتاب گیاهخواری و طبیعت آدمی

کتاب گیاهخواری و طبیعت آدمی، شناخت هوشمندانه تغذیه طبیعی

نکته قوت کتاب، نوع دیدگاه خاصش به تغذیه طبیعی و گیاهی است که در سایر کتاب‌های گیاهخواری کمتر به آن پرداخته شده است. نویسنده در کنار نگاه علمی خود که بر اساس تخصص و تجربیات پزشکی وی است، بررسی فلسفی، طبیعی، تاریخی، ادبی و اجتماعی به تغذیه گیاهخواری دارد. این دیدگاه در نوع خود قدمی مهم در تغییر تفکر افراد در مسیر تغذیه روزمره همه چیز خواری است و خواننده را به سمت شناخت و انتخاب هوشمندانه تر و انسانی‌تر بر پایه دوستی بیشتر با طبیعت هدایت می‌کند. 

کتاب با بیت شعری از سعدی آغاز می‌شود که خود توصیف واضحی از اهمیت تغذیه طبیعی است:

“اگر این درنده خویی ز طبیعتت بیمرد        همه عمر زنده باشی به روان آدمیت”

سپس با تاکید بر اندیشمندی انسان به این موضوع اشاره می‌شود که این اندیشمندی و برتری تفکری باید در شیوه و رفتار زندگی و نوع تغذیه فرد خود را نشان دهد، رفتار و تغذیه‌ای که برگرفته از طبیعت است. 

از طرفی در این کتاب تاکید ویژه‌ ای بر پیشگیری از بیماری‌ها به جای درمان دارد. درمانی که نتیجه ناهنجاری‌های موجود در شیوه طبیعی زندگی انسان است و با روی آوردن به طبیعت می‌توان نتایج آن در سلامت بدن را مشاهده کرد. همچنین اشاره می‌شود هرچند در دهه‌های گذشته دانشمندان به این باور رسیده‌اند که خوراک سالم انسان، گیاهان و سبزیجات است و هر روز این نوع تغذیه برای بهبود بیماری‌ها بیش از گذشته یادآوری می‌شود، با این حال اکثریت افراد وابسته به گوشت حیوانات و فرآورده‌های آن هستند. 

کتاب گیاهخواری و طبیعت آدمی، شناخت هوشمندانه تغذیه طبیعی

در بخشی از این کتاب آمده است: “با روشن تر شدن جایگاه طبیعی آدمی در جهان وقت آن فرا رسیده که انسان‌ها هر روز نسبت به روز گذشته رفتارهای خود را  بر پایه دانش و عدالت کامل‌تر ساخته تا شایسته نام انسان و انسانیت باشند”. این مسیر کامل نمی‌شود جز با تغییر رفتار هر فرد به سمت بهره‌مندی بیشتر از طبیعت و هر آنچه در آن برای ما انسان‌ها قرار داده شده است.

آشنایی با نویسنده کتاب گیاهخواری و طبیعت آدمی

دکتر مهرداد معنوی نویسنده کتاب، در سال 1335 خورشیدی متولد شده است. وی فارغ التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه تهران است که فعالیت پژوهشی و سابقه تدریس در  زمینه سرطان شناسی دارد. او به عنوان  متخصص آسیب شناسی، مطالعات و نوشته‌های متعددی در زمینه کالبد شناسی و زیست شناسی تکاملی را انجام داده است. دکتر معنوی با تکیه بر تجربیات خود در زمینه پاتولوژی و بیماری‌های ایجاد شده در اثر تغذیه از حیوانات مسیر آگاهانه‌تر و هوشمندانه‌تری برای تغذیه را در کتاب خود معرفی می‌کند.

سرفصل‌های کتاب گیاهخواری و طبیعت آدمی

کتاب در یازده عنوان اصلی، به بررسی تغذیه گیاهخواری از دیدگاه‌های مختلف می‌پردازد. در کنار تحلیل‌ها و بررسی‌های مختلف انجام گرفته بویژه از جنبه تاریخی و اجتماعی، گفتار یازدهم که به معرفی افراد مشهوری که تغذیه گیاه‌خواری را انتخاب کرده‌اند، می‌تواند برای شما جالب توجه باشد. در این گفتار با اشاره به این موضوع که دانشمندانی مانند افلاطون، ارسطو، فیثاغورث از میوه‌های خشک و گیاهان مانند انجیر خشک، بادام، خرما و نان تغذیه می‌کردند و در عین حال توان فیزیکی و ذهنی فوق‌العاده‌ای داشتند این نکته را تاکید می‌کند که تغذیه طبیعی محدودیتی در توانایی‌ها و پتانسیل انسان بر جای نمی‌گذارد. 

سرفصل‌های کتاب گیاهخواری و طبیعت آدمی

 برای آگاهی کلی از مطالب ارائه شده در کتاب، حتماً سرفصل‌های زیر را مد نظر قرار دهید.

گفتار اول: هدف از تألیف کتاب

گفتار دوم: یگانگی انسان و طبیعت از دیدگاه علمی و فلسفی

گفتار سوم: حکمت طبیعی و گیاهخواری در فرهنگ ایران و یونان باستان

گفتار چهارم: مقام و جایگاه طبیعی انسان و حقوق حیوانات

گفتار پنجم: از خودگذشتگی حیوانات و تکامل مشترک انسان و حیوان

گفتار ششم: دگرگونی‌های اجتماعی ـ فرهنگی و تأثیر آن بر شیوه زندگی مردم

گفتار هفتم: تغذیه طبیعی، حقوق حیوانات و فضیلت قناعت در فرهنگ اسلامی

گفتار هشتم: برتری گیاهخواری از دیدگاه علم پزشکی و زیست‌محیطی

گفتار نهم: چگونه گیاهخواری جلوی نابودی کره زمین را می‌گیرد؟

گفتار دهم: چگونه به سوی گیاهخواری برویم؟

گفتار یازدهم:فیلسوفان، عرفا، نویسندگان، شعرا، هنرمندان، دانشمندان، مخترعان و قهرمانان ورزشکار گیاهخوار

کتاب گیاهخواری و طبیعت آدمی را از کجا تهیه کنم؟

چاپ اول کتاب در سال 1395 توسط انتشارات اشاره و فرجامین سخن در 208 صفحه و قطع رقعی منتشر شده است. اگر شما هم پیرو و یا دوستدار رژیم گیاهخواری هستید و یا به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید با مراجعه به کتابفروشی‌ها نسخه چاپی کتاب را تهیه کنید. متاسفانه به دلیل اینکه تا لحظه تنظیم این مقاله کتاب در تعداد محدود 500 نسخه ارایه شده و چاپ مجددی نداشته است، در وب سایت‌های اینترنتی کمی اثری از آن وجود دارد. تنها وب سایت اینترنتی که این کتاب در آن موجود است، سایت گاج مارکت می‌باشد که می‌توانید با قیمتی مناسب آن را تهیه کنید.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.