رفتن به محتوای اصلی

معرفی کتاب گوارش بهینه نوشته دکتر دیوید کلاین

بدن هوشمند ما که تک تک سلول‌هایش به طور طبیعی اعمال حیاتی را روزانه به انجام می‌رسانند، برای کارکرد درست تنها نیاز به تغذیه‌ای سالم و طبیعی دارند. تغذیه‌ای از دل طبیعت و بدور از خوردن پروتئین‌های حیوانی که ناشی از اجساد جانداران هستند و یا بدور از هر گونه فرآوری ثانویه بر مواد غذایی. کتاب گوارش بهینه  با نام کامل “گوارش بهینه و تغذیه درست برای سم‌زدایی؛ قلیایی شدن بدن؛ شفای کامل؛ هضم آسان؛ تندرستی و طراوت بدن“، با این نگاه به سراغ خام گیاهخواری به عنوان پشتیبان طبیعی بدن برای کارکرد مناسب آن با محوریت هضم و گوارش آسان می‌رود. کتابی که به نویسندگی دکتر دیوید کلاین و همکاران او دکترتی سی فرای و دکتر هربرت م. شلتون و مارتی فرای با ترجمه فاطمه ندیم  در 192 صفحه در سال 1396 توسط انتشارات آوای آرامش منتشر شده است.

کتاب گوارش بهینه ، کتابی بر پایه خام گیاهخواری

در این کتاب با تاکید بر رژیم خام گیاهخواری به عنوان طبیعی‌ترین نوع تغذیه که حمایت‌کننده عملکرد درست سلول‌های بدن است، مطالب مفیدی در زمینه مواد غذایی نیروبخش، ترکیب درست غذاها، دلیل اصلی سوء هاضمه اسیدی و …ارایه شده است. در یادداشت دکتر حسین‌زاده تبریزی، محقق و نویسنده کتاب‌های تغذیه طبیعی، بر این کتاب می‌خوانیم: “پیام کتاب گوارش بهینه این است که فرزند راستین مادر طبیعت باشید و به او اعتماد کنید. زیرا مادر طبیعت بهترین غذاهای مورد نیاز سلول‌های شما را ساخته و در دسترس قرار داده است. در نتیجه شما می‌توانید با مصرف غذاهای طبیعی سالم زندگی کنید”. از نظر ایشان خام گیاهخواری به عنوان راهکار زندگی سالم، به این موضوع اشاره دارد که تنها درمانگر بدن انسان خودِ انسان است و با تغذیه طبیعی و منع مصرف مواد حیوانی، ما می‌توانیم عملکرد بهینه بدن خود را در طبیعی‌ترین حالت ممکن فراهم کنیم.

کتاب گوارش بهینه ، کتابی بر پایه خام گیاهخواری

نکته‌ای از کتاب گوارش بهینه : به هوشمندی بدن احترام بگذاریم

خانم دکتر زرین آذر، متخصص بیماری‌های دستگاه‌های گوارش، نیز پیش گفتاری جالب توجه برای این کتاب دارد. به گفته وی سلول‌های بدن هوشمند هستند و کلیه اعمال حیاتی آن از تنفس تا هضم و گوارش غذا به صورت خود به خودی و بدون دخالت آگاهانه انجام می‌گیرد، بنابراین بدن خود می‌تواند نسبت به پاکسازی خود از سموم اقدام کند؛ البته تنها در صورتی‌که شرایط طبیعی و لازم برای حرکت و عملکرد صحیح آنرا فراهم کنید. بر این اساس خام گیاهخواری مواد غذایی را در طبیعی‌ترین و قابل استفاده ترین شکل خود برای بدن فراهم می‌کند. روش تغذیه‌ای که بدن را با سموم مختلف آلوده نمی‌کند و غذای انسان را در آسان‌ترین حالت برای هضم و جذب از طریق گوارشی سالم در اختیار قرار می‌دهد. این نوع تغذیه به نوعی پشتیبان اعمال حیاتی بدن است؛ هر چند یک روش درمان نیست بلکه با توجه به هوشمندی بدن، با فراهم کردن طبیعی‌ترین روش تغذیه‌ای، پشتوانه فعالیت‌های بدن و پیشگیری کننده ایجاد بیماری است. 

در این کتاب به نکته جالبی هم اشاره می‌شود با این موضوع که ما به طور حتم در گوارش غذاهایی که مصرف می‌کنیم محدودیت‌هایی داریم. پس وقتی به اشتباه غذایی را انتخاب می‌کنیم یا روش خوردن ما اشتباه است، باکتری‌های موجود در معده به درستی مواد مغذی را تجزیه نمی‌کنند. این موضوع باعث باعث اختلال در جذب و آلوده شدن بدن با مواد بیماری‌زا می‌شود به نوعی که حتی می‌تواند خستگی و تخریب عملکرد ذهن را به دنبال داشته باشد. این موضوع یعنی اختلال در هوشمندی و عملکرد درست بدن.

نکته‌ای از کتاب گوارش بهینه : به هوشمندی بدن احترام بگذاریم

نگاهی به سرفصل‌های کتاب گوارش بهینه

این کتاب در 4 فصل، بر این اساس شکل گرفته که علت بیماری‌ها در اثر مصرف ترکیب غلط غذایی و مصرف نامناسب است. به خصوص به شما می‌آموزد که چگونه با روش طبیعی و ترکیب درست تغذیه‌ای گوارش سالمی داشته باشیم. به عبارتی برای سلامتی و تندرستی لازم است مواد غذایی را انتخاب کنیم که طبیعی باشند تا هضم و جذب آن‌ها ساده بوده و بدن بتواند خود را به درستی تغذیه کند. همچنین در این کتاب با طرز تهیه چندین غذاهای مختلف خام‌گیاهخواری و برنامه غذایی پیشنهادی تغذیه‌سالم در طول هفته آشنا می‌شوید.
با بررسی عناوین فصل‌های کتاب می‌توانید تا حد زیادی با آنچه در کتاب می‌گذرد، آشنا شوید:

فصل اول: نمودار ترکیب غذاها با زیر بخش‌هایی مانند گوارش آسان و تندرستی وافر، ترکیب غذاها به بیان ساده‌تر، طبقه بندی غذاها، ضرورت ترکیب درست غذاها، هدف گوارش بهینه است

فصل دوم: ویژگی‌های مغزها، میوه‌ها، سبزیجات با زیر بخش‌هایی مانند ترکیب مغزها با میوه‌های شیرین، چگونه گوجه را با غذایمان ترکیب کنیم؟، نکات ترکیب کاهو، ترتیب خوردن میوه‌ها، چطور ارزش غذایی بیشتری از خوراک خود دریافت کنیم؟  

 فصل سوم: دستور تهیه غذاها با زیربخش‌هایی مانند آماده کردن غذاها و منوها با رعایت اصول ترکیب غذاها 

نگاهی به سرفصل‌های کتاب گوارش بهینه

فصل چهارم: آموزه‌های مهم با زیر بخش‌هایی مانند پرسش‌هایی در مورد سلامتی، دلیل اصلی سوء هاضمه اسیدی، چگونه بر شرایط اسیدی در بدنم چیره شوم؟، اصول تشخیص برنامه غذایی برای انسان، پنج نکته برای وعده‌های با میوه شیرین، انسان‌ها و میوه‌ها: “موجودات همزیست” ،  دوازده دلیل پرخوری و روش‌های غلبه بر آن، در شروع تغذیه طبیعی چطور بر مشکلات گوارشی چیره شویم؟  و…  

کتاب گوارش بهینه را از کجا تهیه کنم؟

این کتاب را نه تنها برای  افراد علاقمند به خام گیاهخواری بلکه برای همه کسانی که ترکیب درست غذایی و اثر آن بر گوارش و همچنین چگونه مصرف کردن آن‌ها برایشان جالب است توصیه می‌کنیم. اگر نتوانستید نسخه چاپی این کتاب را تهیه کنید، می‌توانید از طریق اپلیکیشن کتابچین، نسخه الکترونیک آن را خریداری نمایید. 

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.