رفتن به محتوای اصلی

رژیم غذایی گیاهخواری

عده ای از مردم به دلایل مختلف به گیاهخواری روی می آورند، از عقاید مذهبی گرفته تا دلایل اقتصادی و یا توجه به سلامت و کاهش وزن و احترام به حقوق حیوانات. این دلایل موجب میشود که گروه های مختلفی از گیاهخواران شکل بگیرد و انواع مختلفی از محدودیت ها در دسته های مختلف گیاهخواری ایجاد شود. گیاهخواران خود به دسته های مختلف گیاهخواری تقسیم میشوند که هرکدام از این دسته ها مرز های مشخصی برای مصرف محصولات جانوری برای خود دارند، دسته های مختلف گیاهخواران شامل موارد زیر میشوند:

وگن ها (Vegan): این دسته از افراد گیاهخوار از هیچ گونه محصولات جانوری استفاده نمیکنند، پس وگن ها نه از انواع گوشت ها، نه از لبنیات و تخم مرغ و به طور کلی هیچگونه محصول حیوانی استفاده نمیکنند، انواع مقید تر آنها حتی از چرم، ابریشم و لباس های پشمی هم استفاده نمیکنند.
لاکتو وجترین (Lacto vegetarian):
 این دسته از گیاهخواران از مصرف انواع گوشت ها و تخم مرغ خوددرای میکنند اما از محصولات لبنی مثل شیر، ماست، پنیر و … استفاده میکنند.
اوو وجترین(Ovo Vegetarian):
 این گروه از گیاهخواران همانند سایر گروه های گیاهخواری از گوشت ها استفاده نمیکنند، بعلاوه این گروه لبنیات نیز مصرف نمیکنند اما با مصرف تخم مرغ و سایر پرندگان در رژیم غذایی خود مشکلی ندارند و مصرف میکنند.
لاکتو – اوو وجترین(Lacto-ovo vegetarian):
 این دسته از گیاهخواران گوشت مصرف نمیکنند اما لبنیات و تخم مرغ مصرف میکنند، این دسته از گیاهخواران رایج ترین گروه از گیاهخواران هستند که صرفا نسبت به مصرف گوشت محدودیت دارند.
پولوتاریان ها و پسکاتاریان:
 این افراد را میتوان نیمه گیاهخوار و یا شبه گیاهخوار توصیف کرد، به گونه ای که پولوتاریان ها از گوشت مرغ و ماکیان استفاده میکنند و نسبت به مصرف گوشت قرمز و گوشت ماهی سر باز میزنند و پسکاتاریان ها در مصرف گوشت ماهی و غذاهای دریایی محدودیتی ندارند و صرفا گوشت پرندگان و گوشت قرمز را مصرف نمیکنند. باید به این نکته توجه داشت که گیاهخواری در واقع یک تغییر سبک زندگی است.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.