رفتن به محتوای اصلی

راهنمای کاشت سبزیجات خوراکی در خانه

فصل زمستان الزاماً به این معنی نیست که کاشت سبزیجات خانگی را فراموش کنیم. با ابزار و روش‌های درست، می‌توان سبزیجات و محصولات اولیه‌ای را به راحتی در خانه کاشت و از آن‌ها استفاده کرد. با این که کاشت سبزیجات داخل خانه چالش‌های خاص خود را دارد،‌ مثلاً مراقبت زیادی لازم دارند و محصول خیلی زیادی نمی‌دهند، اما اگر از راه‌های درست انجام شود می‌تواند با موفقیت زیادی همراه باشد.

فواید و مضرات کاشت سبزیجات در خانه
وقتی خودتان در حال کاشت سبزیجات در خانه هستید، باید تمام جنبه‌های رشد و محیطی که در آن قرار گرفته را هم کنترل کنید: میزان آبدهی، کیفیت خاک و حتی بارور کردن دستی گیاه. یکی از نقاط مثبت این کار می‌تواند این باشد که گیاه شما دیگر وابسته به آب‌وهوای بیرونی نیست و می‌توانید نگران این موضوع نباشید.

با این حال کاشت سبزیجات خوراکی در خانه با مشکلاتی هم همراه است مانند نبود نور کافی یا جمع شدن حشرات. جریان هوای مناسب هم یکی از ضروریات در کاشت این سبزیجات است که باید به آن دقت کرد. ضمن اینکه جدای از این که گیاه را داخل یا خارج از خانه می‌کارید، این احتمال وجود دارد که بعضی حشرات یا آفت‌ها روی آن‌ها به وجود بیایند. چند نکته که باید در زمان کاشت سبزیجات در خانه دقت کنید این مواردند:

-‌ اول از همه مطمئن شوید گلدانی را انتخاب می‌کنید که زیر آن سوراخ‌هایی برای خروج آب قرار داشته باشد و اندازه‌ی آن متناسب با گیاهتان باشد، در غیر این صورت گیاه به درستی رشد نمی‌کند. گیاهان سطحی‌تر که ریشه‌ی آن‌ها خیلی عمیق نمی‌شود چیزی حدود ۵ سانت عمق نیاز دارند اما گیاهانی با ریشه‌ی عمیق‌تر مانند گوجه‌فرنگی حداقل به ۳۰ سانتیمتر عمق نیاز خواهند داشت.
– مطمئن شوید که خاک مرغوبی انتخاب می‌کنید و تنها به خاک باغچه بسنده نکنید. خا‌ک‌های ترکیبی موادی در خود دارند که برای رشد سبزیجات مناسب‌ترند و کیفیت بالاتری هم دارند.
– اگر خانه‌تان نور طبیعی مناسب ندارد، شاید بهتر باشد که از نورهای مصنوعی و چراغ‌هایی که برای پرورش گیاه هستند استفاده کنید.

هویج
پرورش هویج داخل خانه نه تنها کار ساده‌ای است بلکه از دردسر کاشت آن‌ها در باغچه هم کم می‌کند. کاشت هویج‌های کوچک‌تر راحت‌تر است چرا که فضای کمتری نیاز دارند و زودتر هم رشد می‌کنند. یک گلدان دراز مانند جعبه‌ای که طول نسبتاً زیادی دارد مناسب‌ترین گلدان برای کاشت این هویج است. روی بذر را به آرامی با خزه‌ی پوده‌زار مرطوب بپوشانید تا بذرها خشک نشوند. اگر خاک آن را مرطوب نگه دارید، بعد از دو هفته گیاه باید جوانه بزند. اما مدت زمان ثمر دادن آن بستگی به گونه‌ی هویجی که انتخاب کردید خواهد داشت.

سیر
احتمالاً تا به حال پیش آمده که یک بوته سیر را برای چند هفته دست نزدید و سر آن جوانه‌های سبزرنگی به وجود آمده باشد. به جای این که این سیر جوانه‌زده را دور بیاندازید، می‌توانید آن را در عمق ۳ سانتی خاک و در گلدانی کوچک بکارید و به آن آب بدهید. طی چند هفته سیر شما رشد خواهد کرد.
زمانی که به طول ۲۰ تا ۲۵ سانت رسیدند، شروع به برداشت آن‌ها کنید. برای این کار کافی است فقط آن میزانی که لازم دارید را جدا کنید. ممکن است گیاهتان دوباره محصول بدهد اما دقت کنید که با هر بار برداشت، کیفیت محصول گیاه هم پایین می‌آید.

فلفل قرمز
فلفل‌ها از سبزیجات بسیار قدیمی و متعلق به مناطق استوایی هستند. آن‌ها با کوچک‌ترین سرمایی، خراب می‌شوند اما زمانی که در داخل خانه کاشته شوند، می‌توان آن‌ها را پرورش داد. می‌توانید از ابتدا آن‌ها را داخل خانه بکارید و یا فلفل‌هایی که در طول تابستان خارج از خانه کاشته‌اید را در زمستان داخل بیاورید. شاید محصول چندان زیادی ندهند اما در نهایت رشد می‌کنند.
گلدانی استفاده کنید که حداقل ۲۰ سانتیمتر عمق داشته باشد و مطمئن شوید که فلفل‌هایتان روزانه ۱۰ ساعت در معرض نور قرار داشته باشند. برای آب‌دهی به آن‌ها، صبر کنید تا گلدان از آب‌دهی قبلی خشک شده باشد تا با آب دادن زیاد، گیاه خراب نشود. فلفل‌ها خودشان گرده‌افشانی را انجام می‌دهند اما شما هم می‌توانید به روند آن کمک کنید. این کار را می‌توان با تکان دادن گیاه و ریختن گرده‌ها از گلی به گل دیگر انجام داد. 

کاهو
کاهو سریع رشد می‌کند و ریشه‌اش عمق چندانی نمی‌گیرد،‌ به همین دلیل هم به گلدان عمیقی نیاز ندارد. گلدانی با عمق ۵ تا ۱۰ سانتیمتر برای این گیاه کافی است. گلدان را با خاک مرطوب پر کنید و بذر را به آرامی روی سطح خاک فشار دهید و آن را مرطوب نگه دارید. بعد از تقریباً یک هفته گیاه‌تان جوانه می‌زند. برای برداشت، صبر کنید تا گیاه حداقل ۱۰ تا ۱۵ سانت رشد کرده باشد. تنها برگ‌های بیرونی را جدا کنید و ساقه‌ی اصلی را دست نزنید تا به رشد خود ادامه دهد.

پیازچه
با این که نمی‌توان پیاز کامل را در خانه کاشت، اما پیازچه برای این کار مشکلی ندارد. حتی برای کاشت آن نیاز به بذر هم نخواهید داشت. تنها کافی است چند پیازچه را در آب بگذارید تا ریشه بزنند. زمانی که طول ریشه‌ی پیازچه‌ها به حدود ۱۰ سانت رسید، آن‌‌ها را در یک گلدان کم‌عمق و با خاک ترکیبی بکارید. هنگام برداشت سعی کنید پیازچه‌ها را با فاصله‌ی ۲ سانتیمتری از ساقه جدا کنید تا بتواند دوباره رشد کند.

گوجه‌فرنگی
گوجه‌ها هم گیاهانی استوایی‌اند که در پایان فصل، رشد آن‌ها متوقف می‌شود تا سال بعدی که دوباره فصل‌شان برسد. اگر قصد دارید که داخل خانه گوجه پرورش دهید، بهترین روش این است که بذر آن را در پایان فصل تابستان بکارید. هنگامی که طول گیاه‌تان به حدود ۱۰ سانتیمتر رسید، آن را به یک گلدان دائمی‌تر منتقل کنید و مطمئن شوید که در روز حداقل ۱۰ ساعت نوردهی می‌شوند. این میزان نوردهی شاید به نظر زیاد بیاید اما اگر می‌خواهید گیاه‌تان میوه بدهد، ضروری است. برای این که شانس گل دادن آن را بیشتر کنید هم می‌توانید از کود‌های طبیعی و ارگانیک که مخصوص گیاهان خانگی هستند استفاده کنید. هنگامی که گیاه‌تان شروع به گل دادن کرد، آن‌ها را هرازچندگاهی تکان دهید تا گرده‌ها پراکنده شوند. انجام دستی این کار ضروری است، در غیر این صورت گیاه‌تان میوه نخواهد داد. گوجه‌فرنگی گیاهی است که معمولاً سنگین و بزرگ می‌شود پس فضای مناسبی برای آن انتخاب کنید.

اگر تجربه‌های اول‌تان در کاشت سبزیجات در خانه است، احتمالاً کاهو یا انواع سبزی‌ها انتخاب بهتری برایتان خواهند بود. سبزیجاتی مانند گوجه و فلفل قرمز که نوردهی و آب زیادی می‌خواهند، هم زمان بیشتری از شما می‌گیرند و هم نیاز به تجهیزات بهتر، مانند نور مصنوعی یا گلدان‌های بزرگ، خواهند داشت.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.