رفتن به محتوای اصلی

اهمیت مشاوره تغذیه برای گیاهخواران

افرادی که به سلامت بدنشان اهمیت می‌دهند، همیشه سعی می‌کنند از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنند. برای این کار اگر هدف‌هایی مثل کاهش وزن هم مورد نظر باشد، مراجعه به متخصص و مشاور تغذیه یکی از اولین کارهایی است که انجام می‌شود. بعد از این هست که متخصص بر مبنای تیپ بدنی شما و شاخص‌های تغذیه‌ای‌تان برنامه‌ای متنوع بر مبنای استفاده از مواد پروتئینی مختلف از جمله گوشت، تخم مرغ، محصولات لبنی و کربوهیدرات ارایه می‌کند تا هدف تغذیه سالم تامین بشود.
اما در این میان رژیم گیاهخواری هم جزیی از رژیم‌های غذایی سالم هست که خیلی از افراد و کسانی که هدف‌های بزرگتری مثل حفاظت از محیط زیست یا توجه به حیوانات را در ذهنشان دارند، انتخاب می‌کنند. تا اینجای کار هر دو دسته دنبال حفظ سلامتی هستند اما با هدف‌های متفاوت. در هر دو حالت برای تامین نیازهای غذایی بدن استفاده از مشاوره متخصصان یک اولویت هست. بخصوص در مورد گیاهخواران که برخی از مواد غذایی از دایره تغذیه‌ای آنها خارج می‌شود. در صورت عدم توجه به این موضوع ممکن است که کمبودهای مواد مغذی در بدن آنها مشکلاتی را برای‌شان فراهم کند.
اما مگر رژیم گیاهخواری چه چالش‌هایی را برای افراد پیش می‌آورد که باید از مشاور تغذیه کمک بگیرند؟

گیاهخواران چه مواد غذایی را مصرف نمی‌کنند؟
در رژیم غذایی گیاهخواری گوشت و فرآورده‌های مرتبط با آن مصرف نمی‌شود، برخی هم فرآورده‌های لبنی حاصل از حیوانات را استفاده نمی‌کنند. کسی که رژیم غذایی گیاهخواری را انتخاب کرده، می‌تواند دلایل مربوط به خود مثل حفاظت از محیط زیست یا موارد اخلاقی مثل حامی حیوانات بودن را داشته باشد. عده‌ای هم حفظ سلامتی بدن خودشان را دلیل گرایش به این نوع رژیم دارند. این انتخاب به هر دلیلی باشد پیروی از آن یک تصمیم شخصی است که نیاز هست افراد با آگاهی کامل از آنچه روزانه مصرف نمی‌کنند، بدنبال جایگزین‌هایی باشند که کمبودهای موجود مواد غذایی این نوع رژیم را جبران کرده و یک برنامه‌ریزی درست تغذیه‌ای داشته باشند. برای بهتر متوجه شدن کمبودهایی که ممکن است برای یک رژیم گیاهخواری پیش بیاید، نگاهی به دسته‌بندی‌های مختلف این نوع رژیم می‌اندازیم. افراد پیرو رژیم گیاهخواری 5 دسته هستند:
1-وگن‌ها: دسته‌ای که هیچ نوع محصولات حیوانی حتی شامل لبنیات را استفاده نمی‌کنند.
2-لاکتو وجترین: این دسته انواع گوشت و تخم مرغ را از رژیم خود حذف می‌کنند اما لبنیات در تغذیه آنها جای دارد.
3-اووُ وجترین: این گروه علاوه بر انواع گوشت، لبنیات هم مصرف نمی‌کنند اما با استفاده تخم مرغ در رژیم غذایی خود مشکلی ندارند.
4-لاکتو-اووُ وجترین:دسته‌ای که محدودیت مصرفشان فقط انواع گوشت است و لبنیات و تخم مرغ جزئی از رژیم غذایی‌شان است.
5-پولوتاریان‌ها و پسکاتاریان‌ها: دسته شبه گیاهخواران هستند.پولوتاریان‌ها گوشت مرغ و ماکیان را استفاده می‌کنند اما گوشت قرمز و ماهی جزء محدودیت‌های آنهاست. اما پسکاتاریان‌ها مصرف گوشت قرمز و پرندگان خط قرمز آنهاست و در خوردن غذاهای دریایی و گوشت ماهی مشکلی ندارند.

گیاهخواری یک سبک زندگی سالم است اما نیاز به پرکردن محدودیت‌ها وجود دارد
پس همان‌طور که می‌بینیم هر دسته محدودیت‌های مصرف خود را دارد و باید کمبودهای تغذیه‌ای مصرف نکردن مواد دیگر را به نوعی جبران کند. این موضوع بخصوص در 4 دسته اول که گوشت را از رژیم غذایی خودشان حذف می‌کنند، اهمیت بیشتری دارد. گوشت یک منبع مهم پروتئینی است که در هر حال نبود آن در تغذیه روزانه برابر است با چالش‌های بسیار.
انواع گوشت حیوانی منبع اصلی اسید چرب امگا 3 و مواد مغذی روی، سلنیوم، آهن و ویتامین ب 12 هستند. لبنیات و تخم مرغ هم سرشار از کلسیم، ویتامین دی و ویتامین‌های دسته ب هستند. پس با قطع هر کدام از آنها بدن با کمبودهایی مواجه می‌شود.
در خیلی از افراد گیاهخوار دیده شده که بدنشان با کمبود آهن روبروست یا کاهش سطح ویتامین‌ها یا مواد مغذی مشکلاتی مثل بروز علائم خستگی، ضعف، کم خونی، پوکی استخوان و یا مشکل تیروییدی را در افراد گیاهخوار بوجود آورده است.
از طرف دیگر بعضی از افراد خاص که رژیم گیاهخواری دارند ممکن است بخاطر مسائل ژنتیکی و باکتری‌های موجود در روده‌شان، با چالش عدم جذب مواد مغذی از منابع گیاهی روبرو هستند.

حواستان باشد..استفاده از پروتئین گیاهی حساب و کتاب دارد!
پروتئین یک ماده مهم در ترمیم عضلات، استخوان‌ها و جذب مواد مغذی در بدن است. پس سوال این هست یک فرد گیاهخواری که از منابع پروتئینی حیوانی استفاده نمی‌کند، آیا پروتئین‌های گیاهی جایگزین مناسبی هستند یا خیر. جواب این است که پروتئین‌های گیاهی پروتئین‌های کاملی برای بدن نیستند و برای تامین تمام اسید آمینه‌های ضروری بدن باید به صورت همزمان و ترکیبی از دسته‌های مختلف پروتئین گیاهی استفاده کرد تا مشکل کمبود آنها برطرف شود. بعنوان مثال استفاده ترکیبی از غلات و حبوبات. در حقیقت گیاهخواران باید توجه داشته باشند که اگر حبوبات پروتئین بالا دارند معنی آن نیست که پروتئین کامل هستند و همه اسید آمینه‌های ضروری‌ بدنشان فقط از طریق خوردن حبوبات تامین می‌شود. 
اما مسئله اصلی در اینجا این است که به چه میزان پروتئین گیاهی و از چه نوع باید مصرف کرد. این هم موضوع دیگری است که بسته به سن فرد، جنسیت، نوع فعالیت بدنی و فاکتورهای تغذیه‌ای متفاوت است و به عبارتی نمی‌شود برای همه افراد یک نسخه پیچید:
این یعنی نیاز به یک مشاور تغذیه برای راهنمایی شما در این موضوع  و یعنی نیاز به حساب و کتاب در رژیم تغذیه گیاهخواری

تامین کلسیم و ویتامین D در رژیم گیاهخواری و چالش‌هایش
تامین متناسب کلسیم و ویتامین D هم دومین چالش رژیم گیاهخواری است بخصوص در آن دسته‌هایی که مصرف لبنیات جزو خط قرمزهایشان است و با افزایش سن بخصوص باید بیشتر به آن توجه کنند. یک رژیم گیاهخواری بجز اینکه نیاز هست کلسیم کافی داشته باشد، جذب کلسیم هم در آن باید بالا باشد. در اینجا باز هم نقش آگاهی از منابع گیاهی تغذیه‌ای و میزان استفاده از آنها خود را نشان می‌دهد. ممکن است شما بعنوان یک فرد گیاهخوار مطلع بدانید که بعنوان مثال انواع کلم یا مغزها و دانه‌ها، یا شیرهای گیاهی منبع کلسیم هستند اما چیدمان یک برنامه تغذیه‌ای مناسب در این خصوص و در صورت نیاز مصرف مکمل‌های جانبی نیازمند اطلاعات بیشتری است که شاید بهتر است با گپ و گفتی با یک متخصص کسب شود تا در انبوه اطلاعات اینترنتی و کتابخانه ای.

به عنوان یک گیاهخوار آیا با چالش تامین آهن بدنتان آگاه هستید
شاید با خواندن این تیتر پیش خود بگویید بسیاری از گیاهان هستند که منبع خوب آهن هستند، پس مشکلی وجود ندارد! اما باید بگوییم که این موضوع هم با اما و اگرهایی همراه است؛ چون جذب آهن گیاهان به خوبی جذب آهن منابع حیوانی نیست.
این موضوع یعنی خطر کم خونی ناشی از فقر آهن در بدن. پس باید به فکر بود و راهی برای افزایش جذب آن در بدن پیدا کرد. راه حل این موضوع هم ساده و مواردی است که حتما به گوشتان خورده است؛ یعنی استفاده از ویتامین ث و عدم نوشیدن چای و قهوه بلافاصله بعد از خوردن غذا.
اما باز هم در اینجا سوالی که مطرح است اطلاع از میزان آهن مورد نیاز بدنتان است که مسلما فاکتورهای زیادی در آن مطرح می‌شود. بالاخره هر مسیر نیاز به راهنما دارد  بخصوص برای افرادی که در ابتدای راه هستند و رژیم گیاهخواری را به تازگی به عنوان یک سبک سالم زندگی انتخاب کرده‌اند.

چالش است و راهکاری که همیشه در دسترس است
اما چالش بوجود آمده در حین رژیم گیاهخواری به این معنی نیست که افراد انتخاب کننده این سبک تغذیه‌ای دست از هدف خود بردارند. هر مساله‌ای یک راه‌حل دارد؛ راه حل آن هم همانطور که گفته شد مشاوره تغذیه و پیروی از یک برنامه‌ریزی دقیق است. اهداف والای حرکت در مسیر رژیم گیاهخواری و مزایای آن برای سلامت بدن آنقدر با اهمیت است که فرد همراه در آن به دنبال هم مسیرانی همفکر می‌گردد تا آگاهی خود را افزایش دهد. امیدواریم در این نقطه از این پس خانواده کاکوتی را نیز به عنوان همفکر و همراه خود انتخاب کنید.

دیدگاهی ثبت نشده است.

  1. سلام من رژیم وگن دارم و حدودا ۴ ماه هست که سبک زندگیم عوض شده متن عالی و مفید بود ممنونم ازتون🙏🏻❤️

    1. سلام. از شنیدن این موضوع بسیار خوشحالیم و امیدواریم که با ارائه سرویس ها و همچنین محصولات گیاه خواری و وگان، بتوانیم در ادامه مسیر همراه شما باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.