رفتن به محتوای اصلی

انواع و درجه‌های مختلف گیاه‌خواری چیست؟

درجه‌ و انواع مختلفی از رژیم گیاه‌خواری وجود دارد که هر کدام با غذاهایی‌ که فرد تصمیم به خوردن یا نخوردن آن‌ها می‌گیرد مشخص می‌شوند. انواع گیاه‌خواری را با شروع از سخت‌گیرانه‌ترین آن‌ها در زیر بررسی کردیم:

۱.‌ وگن
وگن‌ها هیچ محصولی را که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از حیوانات به دست آمده باشد مصرف نمی‌کنند، مانند گوشت قرمز یا سفید و مرغ و ماهی. آن‌ها همچنین تخم‌مرغ، لبنیات، عسل یا موم آن، ژلاتین و به طور کلی هر محصولی که به هر طریقی از حیوانات به دست آمده باشد را مصرف نمی‌کنند. همچنین بیشتر وگن‌ها محصولاتی مانند ابریشم، چرم طبیعی و پشم را هم استفاده نمی‌کنند.

۲.‌ گیاه‌خواری لاکتو
این دسته از گیاه‌خواران گوشت قرمز یا سفید، مرغ و ماهی و تخم‌مرغ نمی‌خورند. با این حال محصولات لبنی مانند پنیر، شیر یا ماست مصرف می‌کنند.

۳. گیاه‌خواری اُوو
این گیاه‌خواران گوشت قرمز یا سفید، ماهی و مرغ و لبنیات نمی‌خورند. اما تخم‌مرغ مصرف می‌کنند.

۴. گیاه‌خواری لاکتو-اُوو
این گیاه‌خواران گوشت‌ قرمز یا سفید و مرغ و ماهی نمی‌خورند. اما محصولات لبنی و تخم‌مرغ مصرف می‌کنند. این رایج‌ترین نوع گیاه‌خواری است.

۵. پسکاتاریان
این رژیم به سختی در دسته‌بندی گیاه‌خواری قرار می‌گیرد. افرادی که این رژیم را پیش می‌گیرند مصرف گوشت‌شان را تنها به آبزیان و غذاهای دریایی محدود می‌کنند. آن‌ها گوشت قرمز، مرغ و ماهی نمی‌خورند. این نوع رژیم، «نیمه گیاه‌خواری» یا «گیاه‌خواری انعطافی» محسوب می‌شود.

۶. پولوتاریان
مانند پسکاتاریان، در این رژیمِ «نیمه گیاه‌خواری» هم افراد مصرف گوشت خود را محدود به نوعی خاص می‌کنند که آن گوشت پرندگان و مرغ است. پولوتاریان‌ها گوشت قرمز یا گوشت آبزیان مصرف نمی‌کنند. این رژیم هم به سختی جزو گیاه‌خواری قرار می‌گیرد.

۷. فلکسیتاریان
رژیمی که بیشتر آن بر اساس گیاه‌خواری است و مصرف گوشت در آن محدود می‌شود. دنبال‌کنندگان این رژیم تلاش می‌کنند تا جایی که می‌توانند مصرف گوشت خود را کاهش دهند و بیشتر سبزیجات را در رژیم خود وارد کنند. این رژیم هم در واقع «گیاه‌خواری» حساب نمی‌شود اما تلاش آن‌ها قابل تحسین است!

شما جزو کدام دسته از گیاه‌خواران قرار می‌گیرید؟

روش‌های مختلفی برای گیاه‌خوار شدن وجود دارد و این که کدام رژیم را برای خودتان انتخاب کنید کاملاً به شما بستگی خواهد داشت و این که چه رژیمی با سبک زندگی و بدن شما هماهنگ است. قبل از انتخاب رژیم گیاه‌خواری، سلامت، آمادگی بدنی و اهدافتان از این کار را مد نظر قرار دهید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. 

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.