رفتن به محتوای اصلی

آیا رژیم گیاه‌خواری فایده‌ی بیشتری از سایر رژیم‌ها دارد؟

هر فرد با دیگری متفاوت است و نمی‌توان رژیمی واحد را برای همه پیشنهاد کرد. با این حال فواید سلامتی و تغذیه‌ای زیادی در مورد رژیم‌های گیاه‌خواری و وگن دیده شده که ارزش بررسی کردن دارند. در نهایت این که آيا رژیم گیاه‌خواری برای شما مناسب است یا نه، کاملاً به خودتان بستگی دارد.

-‌ بیش از ۲۰۰۰۰ داروی مختلف شامل استروید، آنتی‌بوتیک، هورمون‌های رشد و دیگر داروهای مربوط به حیوانات وجود دارد که به دام‌ها داده می‌شود. با مصرف محصولات این حیوانات، این داروها هم وارد بدن مصرف‌کنندگان آن‌ها می‌شوند و خطرات ناشی از مصرف دست دوم این داروها اثبات‌شده است.

– باکتری‌ها، ویروس‌ها و کرم‌های خطرناکی وجود دارند که ممکن است وجود آن‌ها در بدن حیوانات طبیعی باشد و خطرناک محسوب نشود. هنگام مصرف گوشت این حیوانات، ارگانیسم‌های داخل آن نیز خورده می‌شوند. این ریزموجودات در غذاهای گیاهی هم وجود دارند اما تعداد و خطر آن‌ها برای سلامت انسان بسیار کمتر است و قابل مقایسه با محصولات حیوانی نیست.

– خوردن گوشت، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد که در آمریکا اولین دلیل مرگ زنان و مردان است. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که اکثر زندگی‌شان رژیم گیاه‌خواری داشتند، ۲۴ درصد کمتر و افرادی که بیشتر زندگی‌شان وگن بوده‌‌اند، ۵۷ درصد کمتر از کسانی که گوشت مصرف می‌کنند دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند.

غذاهای گیاهی با سرعت بیشتری در روده حرکت می‌کنند که زمان کمتری برای فاسد شدن و ایجاد بیماری در بدن به آن‌ها می‌دهد

– رژیم‌های گیاه‌خواری که مصرف سبزیجات و میوه در‌ آن‌ها پررنگ‌تر است می‌توانند در برابر بیماری‌هایی مانند دیابت و ایست قبلی هم مؤثر باشند. افراد غیر گیاه‌خوار نسبت به گیاه‌خواران بین ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر در خطر حمله‌‌ی قلبی قرار دارند.

– بیشتر گوشت‌های پخته‌شده، ترکیبات سرطان‌زا در خودشان به وجود می‌آورند. از تمامی مواد طبیعی که باعث پیشگیری از ابتلا به سرطان می‌شوند مانند ویتامین C، B-17، بتاکراتن و NDGA هیچ کدام در محصولات حیوانی پیدا نشده‌اند. تحقیقات نشان داده که رژیم‌های گیاه‌خواری و رژیم‌هایی که در آن از میوه و سبزی فراوان استفاده می‌شود تا حد زیادی می‌تواند شانس ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

– رابطه‌ی مستقیمی میان مصرف گوشت و ابتلا به بیماری‌های تحلیل‌برنده مانند پوکی استخوان، سنگ کلیه، دیابت، سنگ کیسه صفرا، سفت‌شدگی بافت‌ها، آرتروز و ورم لثه وجود دارد.

– احتمال می‌رود که آکنه و جوش صورت با مصرف گوشت بیشتر شود.

– بر اساس تحقیقات، گیاه‌خواران معمولاً لاغرتر از گوشت‌خواران‌اند.

– حفظ سلامت روده‌ها در سلامت کلی بدن بسیار اهمیت دارد و محصولات حیوانی و گوشت می‌توانند باعث فاسد شدن لایه‌های درونی روده شوند.

– غذاهای گیاهی با سرعت بیشتری در روده حرکت می‌کنند که زمان کمتری برای فاسد شدن و ایجاد بیماری در بدن به آن‌ها می‌دهد.

– فیبر می‌تواند چربی‌های اضافی را جذب و روده‌ها را تمیز کند که در نهایت به گوارش بهتر و سریع‌تر می‌انجامد. غذاهای گیاهی نسبت به گوشت، مرغ و لبنیات، فیبر بیشتری دارند.

– گوشت شامل بعضی مواد دفعی حیوانات مانند آدرنالین، اسید یوریک و اسید لاکتیک می‌شود. مهم‌ترین دلیل «طعم» همبرگر به غیر از چاشنی‌ها، مزه‌ی خون و ادرار به جامانده از حیوان در گوشت اوست.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.