رفتن به محتوای اصلی

آنچه در مورد خواص ماش سیاه نمی‌دانید

شاید تا به حال فکر نمی‌کردید که فقط یک تغییر رنگ در دسته حبوبات می‌تواند تا چه اندازه ارزش غذایی آنها را از دیگران متفاوت کند. ماش هم آن دسته از حبوبات است که کمتر کسی آن را با پسوند رنگی صدا می‌زده است. بله اکثرا ماش را به همین شکل ساده فقط ماش صدا می‌کردیم!  اما خوب اینطور نیست و ماش سیاه یکی از حبوبات خاص است که به دلیل متراکم بودن مواد مغذی در آن ارزش غذایی بسیار بالایی به نسبت هم رده‌های خود دارد. دسته حبوبات بومی کشور هندوستان و دانه‌ای سرشار از پروتئین، مواد معدنی، ویتامین و فیبر که آن را به یکی از مواد مفید در رژیم گیاهخواری و وگانیسم و همچنین افراد علاقمند به تغذیه سالم تبدیل کرده است. 
بهتر است در اینجا نگاهی به خاصیت‌های جالب توجه این دانه مقوی بیندازیم. حتما در انتهای این مقاله حداقل نیمه تفکری به تهیه آن خواهید کرد.

اگر می‌خواهید هضم غذایتان آسان شود…
همانند اکثر حبوبات، ماش سیاه دارای فیبر بالا برابر 18/3 گرم و معادل 73/2 درصد نیاز روزانه در هر 100 گرم مصرفی این دانه است. رقمی فوق العاده که 92 درصد بیشتر از سایر مواد غذایی هم رده این دانه است. این خاصیت بخصوص برای افرادی که دارای مشکلات گوارشی هستند یک نعمت است. تسهیل کننده حرکت روده و رفع مشکل یبوست. وجود فیبر بالا این خوبی را هم دارد که جذب مواد مغذی در داخل روده را نیز بهتر کرده و در نتیجه شما از ماده غذایی مصرفی خود بیشترین فایده را می‌برید.

اگر می‌خواهید سطح انرژی بالایی داشته باشید…
مقدار قابل توجه آهن در ماش سیاه که معادل 95 درصد نیاز روزانه (8 میلی گرم) در هر 100 گرم است، آن را به ماده غذایی ایده‌آلی برای افزایش سطح انرژی بدن و رفع بیحالی تبدیل می‌کند. همه می‌دانیم که آهن عنصر اصلی تولید گلبول‌های قرمز خون و روان کننده جریان اکسیژن در خون و در نتیجه انتقال آن به اندام‌های بدن است. این موضوع به طور مستقیم به افزایش سطح انرژی و رفع ضعف ناشی از کمبود آهن کمک می‌کند. بجز این موارد هر 100 گرم ماش سیاه 341 کیلوکالری انرژی دارد که معادل 17 درصد نیاز روزانه یک فرد است.

اگر می‌خواهید تراکم استخوان شما با افزایش سن تقویت شود…
کلسیم، فسفر، پتاسیم، آهن و منیزیم؛ کلکسیونی از انواع مواد معدنی در ماش سیاه که وجود آنها تاثیر مستقیم در حفظ تراکم مواد معدنی مورد نیاز استخوان‌های بدن دارد. نکته‌ای که باعث کاهش دردهای مفصلی و جلوگیری از پوکی استخوان به مرور زمان و افزایش سن است. نگاهی به میزان درصد این کلکسیون در مواد معدنی بیندازیم:
کلسیم:138 میلی گرم در هر 100 گرم؛ معادل 14 درصد نیاز روزانه
فسفر:379 میلی گرم در هر 100 گرم؛ معادل 54 درصد نیاز روزانه
منیزیم: 267 میلی گرم در هر 100 گرم؛ معادل 64 درصد نیاز روزانه
پتاسیم: 983 میلی گرم در هر 100 گرم؛ معادل 29 درصد نیاز روزانه

اگر می‌خواهید سطح قند خون شما کنترل شود…
در اینجا باز هم صحبت از فیبر است و نقش آن در کنترل سطح قند خون؛ ماده‌ای که می‌تواند به تعادل انسولین و گلوکز خون و در نتیجه کاهش ریسک ابتلا به دیابت کمک کند. شاخص گلایسمیک ماش سیاه 43 است و از این لحاظ جزء دسته موادی است که پس از مصرف سطح قند خون را افزایش چندانی نمی‌دهد. در این نقطه لازم است متفکرانه‌تر به مصرف ماش سیاه توجه کنید.

اگر می‌خواهید یک منبع پروتئین گیاهی داشته باشید…
وجود 25 گرم پروتئین در هر 100 گرم معادل 60 درصد نیاز روزانه، ماش سیاه را در دسته منابع مهم پروتئینی برای گیاهخواران و یا وگان‌ها تبدیل کرده است. از طرفی این پروتئین انتخابی عالی برای تقویت بافت عضله‌ای و بدنسازانی است که بدنبال قوی کردن بدن خود هستند.

اگر می‌خواهید پوستی سالم داشته باشید…
در طب آیورودا جوشانده یا خمیر ماش سیاه برای درمان انواع بیماری‌های پوستی استفاده می‌شود. سطح بالای مواد معدنی کلسیم، فسفر و منیزیوم و ویتامین‌های موجود در این دانه نظیر ویتامین ب-6 (22 درصد نیاز روزانه در هر 100 گرم) و ویتامین ب-1(23 درصد نیاز روزانه در 100 گرم)، ویتامین ب-3 (9 درصد نیاز روزانه در 100 گرم)، ویتامین ب-2 (20 درصد نیاز روزانه در 100 گرم) و ….. در رفع التهابات پوستی، لایه برداری و تحریک جریان خون در پوست کمک زیادی می‌کنند. کاهش سوزش ناشی از آفتاب سوختگی و علائم آکنه بر روی پوست از سایر مواردی است که ماش سیاه در آن نقش بازی می‌کند.

اگر می‌خواهید درد و التهاب نقاط مختلف بدنتان کاهش یابد…
ماش سیاه در طب آیورودا یک مرهم موثر در تسکین درد و التهاب است. مواد مغذی و ویتامین‌های موجود در جوشانده یا عصاره ماش سیاه بدلیل خواص تسکین دهنده خود می‌توانند مناطق تحریک شده در بدن را تسکین دهند.


اگر می خواهید قلبی سالم داشته باشید…
ترکیب سه گانه فیبر، پتاسیم و منیزیم در ماش سیاه یک معجون برای سلامت قلب است. فیبری که به تعادل کلسترول در بدن و جلوگیری از سفت شدن رگ‌ها کمک می‌کند؛ پتاسیمی که تنش در رگ‌های خونی و عروق را کاهش می‌دهد و منیزیمی که کمک کننده به بهتر شدن جریان خون در رگ‌ها و در نتیجه کاهش فشار خون است. در اینجا می‌توان گفت که همه خوبان جمعند.

ایست..اگر مشکلات کلیوی دارید احتیاط کنید…
یکی از عوارض گزارش شده در مصرف ماش سیاه، تاثیر قابل توجه آن بر افزایش سطح اسید اوریک خون است. بنابراین افرادی که مشکلات کلیوی، سنگ کلیه، سنگ کیسه صفرا یا نقرس دارند مصرف ماش سیاه می‌تواند برای آنها مشکل‌زا باشد. بنابراین قبل از افزودن ماش سیاه به رژیم غذایی روزانه خود با پزشک و یا متخصص تغذیه خود در این مورد صحبت کنید.

هر چه هست این “اگرها” نیازمند تفکر هستند
برای همه کسانی که بدنبال یک تغذیه سالم هستند، گنجاندن مواد غذایی که ارزش تغذیه ای بالایی دارند، اهمیت زیادی دارد. شاید ماش سیاه یکی از انواع حبوباتی است که در رژیم گیاهخواری یا وگانیسم مورد استفاده قرار می گیرد با این حال همین یک نمونه مشتی از خروار و تلنگری برای تغییر یک عادت غذایی است. پس بدرستی مطالعه کنید و با فکر باز تصمیم بگیرید. 

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.