رفتن به محتوای اصلی

با 9 گیاه تصفیه کننده هوای خانه آشنا شوید

حتما شما هم با یک جستجوی سریع در اینستاگرام به انواع و اقسام گیاهانی که برای تزیین و دکور خانه به شما پیشنهاد می‌شود روبرو شده‌اید. با این حال همه این گیاهان صرفا مصرف تزیینی ندارند و علت محبوبیت‌شان چیزی بیشتر از زیبایی است. تعدادی از گیاهان به صورت ویژه نقش موثری در پاکسازی هوای خانه دارند. در این مقاله ما به 9 مورد متداول اشاره می‌کنیم اما حتما شما می‌توانید تعداد بیشتری از آنها را به توصیه فروشنده‌ها تهیه کنید. اما قبل از پزداختن به اصل موضوع:

آیا گیاهان واقعا می‌توانند هوای داخل خانه را پاکسازی کنند؟
توجه به این موضوع در اواخر دهه 80 مطرح شد؛ زمانی‌که ناسا مجموعه‌ای از مطالعات خود را منتشر کرد که در آن به موضوع امکان تصفیه هوا توسط گیاهان اشاره شده بود. البته ممکن است در برخی مطالب منتشر شده شما به موضوعات اغراق آمیزی برخورد کنید. توجه داشته باشید که امروزه محققان می‌گویند در یک خانه 140 متر مربعی شما به  680 نوع گیاه احتیاج دارید تا واقعا بتوانید سموم خانه را تصفیه کنید. در هر حال وجود گیاهان در خانه مزایای بسیاری دارید و شما مجبور نیستید خانه را به یک جنگل تبدیل کنید. حتی وجود تعداد کمی از آنها در خانه نیز می‌تواند کیفیت هوای داخل خانه را افزایش دهد. پس چرا از آنها استفاده نکنیم؟!

چرا کیفیت هوای داخل خانه اهمیت دارد؟
چه در خواب، چه در محیط کار و چه در خانه؛ در هر حال شما به هوایی عاری از آلودگی نیاز دارید. اما در داخل خانه موارد بسیاری مثل گرد و خاک، مصالح خانگی، گازهای متصاعد از پاک کننده‌ها، سموم و آلودگی‌های وارد شده از محیط بیرون هستند که باعث آلودگی هوای داخل خانه می‌شوند.
جالب است بدانید حتی رنگ روی دیوارها، اثاثیه و مبلمان هم ترکیبات آلی و فراری مثل فرمالدئید آزاد می‌کنند؛ هر چند میزان این آلودگی‌ها ممکن است بسیار کم باشد اما در زمان‌هایی که تهویه هوا مناسب نیست و یا افراد حساس ممکن است مشکلاتی  مثل سر درد، حالت تهوع، خستگی برایشان ایجاد شود. 

فواید گیاهان تصفیه کننده هوا
اگر بخواهیم فواید وجود گیاهان تصفیه کننده هوا را خلاصه کنیم می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

  • کاهش تحریک و آلرژی چشم، گوش، بینی و حلق 
  • جلوگیری از سرفه و گرفتگی گلو
  • کاهش استرس
  • افزایش رطوبت نسبی هوای خانه
  • خلاص کردن شما از هوای کهنه
  • و ایجاد حس بهتر برای شما

معرفی گیاهان سردمدار تصفیه کننده هوا در خانه

1-گل داودی
یک گیاه گلدار محبوب و زیبا. این گیاه به میزان مراقبت کمی نیاز دارد و قابل تطابق با محیط آپارتمانی. برای نگهداری آن کافی است مکانی خنک با حدود 6 ساعت نور خورشید داشته باشید. البته اگر حیوان خانگی دارید مراقب باشید زیرا این گیاه برای آنها سمی است. در صورتی که خانه شما دارای بالکن است، در فصل بهار و تمام شدن سرما آنها را در محیط باز قرار دهید. گل داودی از بین برنده آلاینده‌هایی مثل آمونیاک، بنزن، فرمالدئید و زایلن است.

2-گندمی
یکی از ساده‌ترین و پر انطباق‌ترین گیاهان تصفیه کننده هوا برای داخل خانه. یک انتخاب عالی برای آنها که با گل و گیاه سر و کار زیادی ندارند و یا اهل رسیدگی زیاد به گیاهان نیستند. این گیاه طرفدار نور غیر مستقیم خورشید است و حین رشد ساقه‌هایی گلذار را تولید می‌کند که در نهایت به برگ سبز تبدیل می‌شود. شما می‌توانید این ساقه را در حالی‌که همچنان به گیاه مادر متصل است در خاک قرار دهید و بعد از ریشه کردن آنرا جدا کرده و به این شکل تکثیر کنید.
گیاه گندمی به عنوان از بین برنده آلاینده فرمالدئید و زایلن شناخته شده است.

3-دِراستا
بیش از 40 گونه مختلف از این گیاه وجود دارد و یافتن نوع مناسب آن برای خانه شما بسیار آسان است. این گیاه هم برای حیوانات خانگی سمی است و بهتر است در این خصوص کمی دقت کنید. گیاه دراستا معمولا تا 90 سانتی متر رشد می‌کند و به گلدانی بزرگ و فضای بیشتری به نسبت سایر گیاهان نیاز دارد. گیاهی دوستدار هوایی مرطوب و از بین برنده آلاینده‌هایی مثل بنزن، فرمالدئید، زایلن و تری کلرو اتیلن است.

4-سانسوریا
یکی از سرسخت‌ترین گیاهان آپارتمانی که به راحتی داخل خانه پرورش می‌یابد. این گیاه معمولا شرایط خشک را ترجیح می‌دهد و نیاز به آبیاری زیادی ندارد. معمولا در حضور شدت نورهای مختلف قابل پرورش و رشد است و از این لحاظ انتخابی آسان برای هر اتاق به حساب می‌آید. گیاه سانسوریا از بین برنده آلاینده‌هایی مانند بنزن، فرمالدئید، تری کلرو اتیلن و زایلن است.

5-سرخس
گیاه سرخس یک مکان با رطوبت بالا و نور غیر مستقیم را ترجیح می‌دهد. رشد آن نسبتا آسان است اما در هر حال فاکتور رطوبت باید حفظ شود. بهتر است هر بار خاک سرخس را از لحاظ نیاز به آب بررسی کنید و ماهی یکبار هم بر روی برگ‌های آن به صورت مه‌پاش آب بریزید. سرخس در تصفیه هوا از آلاینده‌هایی مثل فرمالدئید و زایلن در خانه کمک می‌کند.

6-اسپاتی فیلوم (گیاه صلح)
این گیاه نیاز به فضای کمی برای پرورش دارد. عاشق سایه و آب نسبتا مرطوب اما نه زیاد است. اسپاتی فیلوم به راحتی رشد می‌کند و بیشتر در تابستان گل می‌دهد. فقط توجه داشته باشید که این گیاه در محیط گرده گل خود را پخش می‌کند که برای کودکان و حیوانات خانگی آلرژی زا و مضر است. گیاه اسپاتی فیلوم را به عنوان از بین برنده آمونیاک، بنزن، فرمالدئید، هیدرو تری کلرو اتیلن می‌شناسند.

7-بامبو
بامبوها نیاز به نور کافی غیر مستقیم و آب و هوای گرم دارند. ارتفاع آنها معمولا به 2 متر نیز می‌رسد اما رشدی کند دارند. می‌توانید آنرا در آب یا خاک پرورش دهید. اما اگر از آب برای پرورش آنها استفاده می‌کنید، هفته‌ای یکبار آب گلدان را عوض کنید  و حتما جلبک‌های تشکیل شده در گلدان را پاک کرده و آب فاقد کلر را مصرف کنید. در صورتی‌که خاک محیط پرورش آن است، باید کاملا مرطوب باشد و از خشک شدن بیش از حد آن دوری کنید.
بامبو کمک کننده شما در از بین بردن آلاینده بنزن، فرمالدئید، تری کلرو اتیلن از محیط خانه شماست.

8-آلوئه ورا
آلوئه ورا علاوه بر نگهداری آسان مزایای بسیاری برای سلامتی شما نیز دارد. برگ‌های آن حاوی مایع شفافی است که سرشار از ویتامین، اسید آمینه بوده و خاصیت ضد التهابی، ضد باکتری و ترمیم کننده زخم دارد. نور مورد علاقه آن در حد عالی اما غیر مستقیم است. قرار گرفتن در یک محیط گرم که نور خورشید به آن می‌تابد رنگ برگ‌ها را تغییر می‌دهد. در فصل سرما بهتر است در محیط داخل خانه نگهداری شود. نیاز به آبیاری زیادی ندارد و تنها زمانی که سطح خاک کاملا خشک است باید به آن آب بدهید. این گیاه پاکسازی کننده فرمالدئید از داخل خانه است.

9-فیکوس
گیاهی است که نیاز به محیطی پر نور اما غیر مستقیم دارد و برای آبیاری بهتر است صبر کنید تا خاک آن خشک شود. یعنی یک آبدهی متعادل نه بسیار زیاد و نه بسیار کم. فیکوس پاکسازی کننده بنزن، فرمالدئید و تری کلرو اتیلن در خانه است.

بله..گیاهخواران سلامت محیط اطراف خود را هم در نظر دارند
هر چند گیاهان آپارتمانی را نمی‌توان به صورت صد در صد برای پاکسازی هوای داخل خانه از کلیه آلاینده‌ها استفاده کرد، اما با این حال می‌توان برای افزایش کیفیت هوا بر روی آنها حساب کرد. البته در حال حاضر محققان در حال فعالیت بر روی گیاهانی هستند که درصد بیشتری از آلاینده‌ها را از محیط حذف کنند. هر چه هست توجه به محیط زیست و استفاده حداکثری از هر آنچه در کنار تغذیه سالم، تغذیه کننده روح و روان و محیط پیرامون است در سبک زندگی یک گیاه خوار وجود دارد. همیشه در نظر داشته باشید که گیاهخواری صرفا یک رژیم تغذیه‌ای نیست؛ بلکه یک سبک زندگی است.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.