رفتن به محتوای اصلی

این سبزیجات را به راحتی در بالکن‌تان پرورش دهید

افراد زیادی هستند که به داشتن یک باغچه سبزیجات در خانه‌شان علاقه دارند. بخصوص کافیست تا شما پیرو سبک گیاهخواری باشید و به دنبال دسترسی آسان به یک سری از موادی که برای پخت غذاهای دلخواهتان نیاز دارید. اما در این میان آپارتمان نشینی باعث شده که خیلی از ما فضای لازم برای باغبانی در سطح وسیع را نداشته باشیم. اما نگران نباشید حتی در این حالت هم سبزیجات بسیاری وجود دارند که شما با در دست داشتن یک گلدان و نور کافی می‌توانید در آپارتمان خود پرورش دهید.سبزیجاتی که فضای کمی نیاز دارند و با در اختیار داشتن گلدان‌ها در اندازه مناسب قابل جابجایی هستند. اما خوب..شاید نه همه سبزیجات اما مهم‌ترینی که قابل پرورش در بالکن شما هستند را در این مقاله معرفی می‌کنیم.  

1-گوجه فرنگی
این خوشمزه قرمز رنگ از ساده‌ترین سبزیجاتی است که در داخل گلدان در بالکن رشد می‌کند. فقط کافی است حداقل 5 تا 6 ساعت نور خورشید را دریافت کند. اگر فضای بالکن شما کوچک است انواع بوته‌ای کوتاه گوجه گیلاسی را برای پرورش امتحان کنید.

2-لوبیا سبز
با یک بالکن آفتابی و 6 الی 7 ساعت نور و گلدان حداقل قطر 30 سانتی متر و درست کردن یک داربست کوچک می‌توانید به راحتی لوبیا سبز را در خانه خود داشته باشید. لوبیا در عرض چند هفته به سرعت رشد می‌کند.

3-فلفل سبز
فلفل هم یکی از سبزیجات خوش خوراک و قابل رشد در بالکن است. یک گلدان بزرگ و عمیق حداقل قطر 30 سانتیمتر و آفتاب کافی بخش‌ها یاصلی هستند که نیاز دارید. وقتی گیاه شروع به گل دادن کرد، به آن کود بدهید تا زمانی که میوه آن به طور کامل برسد.

4-تربچه
تربچه‌ها به راحتی در گلدان‌های کوچک هم رشد می‌کنند؛ تنها لازم است عمق ظرف کافی باشد. برای این کار حداقل عمق گلدان را 20 سانتیمتر در نظر بگیرید. اگر گلدان شما طول زیادی دارد، حتی می‌توانید چندین بوته را در آن بکارید اما توجه کنید که بین هر بوته حداقل 5 سانتیمتر فاصله بگذارید تا فضای کافی برای رشد گیاه فراهم باشد. تقریبا بعد از 24 تا 60 روز از زمان کاشت، تربچه‌های نقلی شما آماده خوردن هستند.

5-هویج
با انتخاب نوع مناسب هویج، این سبزی محبوب این روزها! را نیز می‌توانید در خانه داشته باشید. برای این کار از هویج‌های پایه کوتاه استفاده کنید چون هویج‌های معمولی فضای بیشتری برای رشد احتیاج دارند. گلدان انتخابی شما هم باید به اندازه کافی عمیق باشند تا ریشه‌های بلند هویج را در خود جای دهد. فقط حواستان باشد که هویج احتیاجی به آبیاری بیش از اندازه ندارد چون امکان دارد کپک بزند.

6-نخود فرنگی
همه انواع نخود فرنگی برای باغبانی در بالکن مناسب نیستند اما انواع کوتاه آن بخصوص اگر فضای شما کافی نیست را می‌توانید برای این کار استفاده کنید. نخود فرنگی نیاز به خاک مرطوب، آب و هوای خنک و گلدانی به عمق 15 تا 30 سانتیمتر دارد؛ اگر قطر ظرف شما حداقل 30 سانتیمتر باشد می‌توانید 4 تا 6 بوته را در آن بکارید.

7-بادمجان
بادمجان‌ها سبزیجات نسبتا بزرگی هستند اما اگر طرفدار آن هستید، نگران نباشید. برای این کار حداقل یک گلدان بزرگ به حجم تقریبی 20 لیتر تهیه کنید. بادمجان به 6 تا 8 سانتی‌متر نور مستقیم در روز نیاز دارد و وقتی میوه‌های آن شروع به رشد کند برا ی تحمل وزن آنها حتما یک داربست کوچک چوبی در خاک به عنوان تکیه‌گاه قرار دهید.

8-چغندر
چغندر هم یکی از ساده‌ترین  سبزیجات با رشد سریع در بالکن است که نیاز به گلدان بزرگ ندارد. یک گلدان 20 الی 25 سانتیمتری و خاک با زهکشی مناسب و غنی از کمپوست برای رشد آن مناسب است.

نکات عمومی برای رشد سبزیجات در بالکن
1-خاک سنگین، حاوی آفات یا بیماری به سبزیجات شما صدمه می‌زند بنابراین برای تهیه خاک با مشورت یک مرکز معتبر آن را تهیه کنید. اما معمولا برای سبزیجات خاک سبک مناسب‌تر است. در درجه اول بهتر است برای توجه به حفظ محیط زیست، خاک گلدان ارگانیک به همراه کمپوست برای تغذیه مناسب سبزیجات و کمک به بهبود احتباس و تخلیه آب استفاده کنید.
2-اطمینان پیدا کنید که بالکن شما به اندازه کافی نور خورشید در طول روز دارد. اکثر سبزیجات نیاز به حداقل 6 ساعت نور در طول روز دارند. اگر بالکن شما به این میزان آفتاب نمی‌گیرد، باید متناسب با آفتابی که دارید سبزیجات خود برای پرورش را انتخاب کنید. بعضی از سبزیجات ریشه‌ای مثل هویج و تربچه و سبزیجات برگدار مثل کاهو، کلم پیچ ، 4 تا 5 ساعت نور هم برایشان کافیست. در هر حال برای رشد گیاهان نقطه‌ای را انتخاب کنید که سبزیجات نور کافی را دریافت می‌کنند.
3-زمانی که بذرها را کاشتید، حتما آبیاری را با آبپاش انجام دهید نه شلنگ؛ چون حجم زیاد آب باعث می‌شود که بذرها جابجا شوند و در این حالت شما ممکن است در یک نقطه با تعداد زیاد بذرها و در نقطه دیگر با نبود و یا کچلی بذر مواجه شوید. در میزان آبیاری هم حواستان باشد که آبدهی آنقدر نباشد که سبزیجات بگندند.
4-ظروف مستطیلی که می‌توانند جعبه‌های چوبی یا پلاستیکی باشند، به خاطر طول زیاد و عمق مناسب‌شان، بهترین گزینه برای کاشت سبزیجات در بالکن هستند. اما توجه کنید که عمق ظرف‌ها از ده سانتیمتر کمتر نباشد.

لذت عطر و طعم سبزیجات تازه در خانه را از دست ندهید
اگر بالکن در خانه ندارید واقعا حیف است که لذت استفاده از سبزیجات تازه را از دست بدهید. هر چه باشد این شما هستید و سبزیجاتی که می‌توانید به طور ارگانیک بکارید و از خوردن تازه آنها لذت ببرید. مسلما اگر گیاهخوار باشید، علاوه بر دسترس بودن آنچه می‌خواهید، به هدف‌های دیگر پیروی از این سبک یعنی تغذیه سالم بدون کود و سموم شیمیایی و حفظ محیط زیست نزدیک می‌شوید. از طرفی در دنیای پر از عطرهای مصنوعی، عطر سبزیجات تازه در خانه حس و حال دیگری دارد.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.