رفتن به محتوای اصلی

7 نکته مهم در مورد لوبیا عروس که باید بدانید

شنیدن اسم لوبیا عروس بصورت خاص برای هر آدمی جلب توجه می‌کند. از اینکه چرا اسم این لوبیای خاص در ایران به نام “عروس” نامگذاری شده،  شاید بخاطر رنگ سفید یک نوع از آن باشد، البته این حدس ماست. اما در اصل موضوع این لوبیا بومی مناطق امریکای جنوبی و کشور پرو است و اسم اصلی آن، لوبیا لیما ( لیما: مرکز کشور پرو) می‌باشد که به نام لوبیا کریسمس هم شناخته می‌شود. لوبیا لیما تقریبا از 4000 سال پیش در این منطقه کشت می‌شده  و به مرور در مناطق آمریکای مرکزی و سایر نقاط جهان کشت آن گسترش پیدا کرده است. 
لوبیا عروس بزرگتر از انواع معمولی لوبیا است؛ دارای بافتی نرم  و در انواع مختلف به رنگ‌های سفید، طرحدار قرمز، بنفش، قهوه‌ای و سیاه نیز در فروشگاه‌ها و مناطق مختلف وجود دارد. اما به چه علت این لوبیا در رژیم غذایی روزانه و بویژه رژیم گیاهخواری و وگن اهمیت ویژه‌ای دارد؟ در اینجا 7 نکته مهم را اشاره می‌کنیم تا با نگاهی به این فواید و همچنین موانع مصرف کمی بیشتر برای گنجاندن آن در تغذیه سالم زندگی خودمان فکر کنیم. 

با دوستی دیگر از دسته حبوبات برای قلب خود آشنا شوید
این عروس لوبیاها، مثل همنوعان خودش دارای فیبر رژیمی بالا (35 درصد نیاز روزانه) است، همان‌طور که مشخص شده، فیبر بالا در مواد غذایی روزانه به کاهش کلسترول کمک بسیاری می‌کند. در کنار این، دو موضوع بسیار مهم یعنی وجود منیزیم مناسب ( 20 درصد نیاز روزانه در هر 100 گرم) و پتاسیم بالا (15 درصد نیاز روزانه در 100 گرم) به جریان بهتر خون در داخل رگ‌ها و در نتیجه کاهش فشار بر روی قلب تاثیر دارد. نکته‌ای که عامل مهمی در پیشگیری از بروز حملات قلبی و بیماری‌های مربوط به عروق کرونر است. 

اگر بدنبال یک حبوبات انرژی دهنده هستید این عروس! را امتحان کنید
به سه دلیل لوبیا عروس یک انرژی دهنده خوب در رژیم غذایی روزانه شماست. زنجیره پروتئین، منگنز و آهن  را بخاطر داشته باشید. پروتئین لوبیا عروس (46/21 گرم در هر 100 گرم) مثل یک مکمل انرژی دهنده در کنار سایر مواد غذایی مصرفی روزانه شما به حساب می‌آید. از طرفی میزان منگنزی که در 100 گرم این دانه وجود دارد معادل 70 درصد مصرف روزانه شماست یعنی یک ماده مناسب برای تزریق یک جریان مناسب انرژی در بدن شما. آخرین عنصر هم آهن است که هر 100 گرم لوبیا عروس معادل 25 درصد نیاز روزانه بدن را تامین می‌کند. 
این سه ماده در کنار همدیگر جریان سلول‌های قرمز خون را افزایش داده و باعث می‌شوند که اکسیژن به سلول‌ها بهتر برسد که در نتیجه انرژی بدن افزایش پیدا می‌کند. از طرفی نقش آهن  لوبیا عروس در جلوگیری از کم خونی بدن و خستگی ناشی از آن را دست کم نگیرید.

باز هم صحبت از فیبر بالاست و نتایج مثبت آن
در مطالعاتی که دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد انجام داده، مصرف روزانه یک فنجان لوبیا عروس در روز همراه با یک رژیم کم شیرین تاثیر زیادی بر مدیریت قند خون دارد. این موارد همگی بدلیل فیبر معادل 40 درصد میزان نیاز روزانه در هر 100 گرم این حبوبات است. علاوه بر آن تاثیر فیبر بالا بر هضم غذا و بهتر شدن کارکرد دستگاه گوارشی نکته‌ای است که همه جا از آن شنیدیم. لوبیا عروس هم مثل سایر هم رده‌های خودش از این موضوع به خودش می‌بالد. 

کمک به رشد و ترمیم سلول‌های بدن را فراموش نکنید
پروتئین موجود در 100 گرم لوبیا عروس، حدود 38 درصد میزان نیاز روزانه است  (46/21 گرم) و به معنای واقعی کلمه یک عنصر سازنده برای بدن و از همه مهم‌تر یک ماده غذایی سالم در رژیم گیاه خواری. این میزان پروتئین برای موارد بسیاری از رشد سلول و بافت گرفته تا تامین انرژی مورد نیاز در بدن کمک کننده بسیار مناسبی است. 

و داستان سایر ترکیبات غذایی در عروس لوبیاها
هر ماده غذایی یک سری ترکیبات غذایی هم دارد که کمتر از بقیه و در حاشیه هستند اما توجه به آنها هم برای نکته بینان خالی از لطف نیست. هر 100 گرم لوبیا عروس  38/63 گرم کربوهیدارات (49% نیاز روزانه)، 69/0 گرم چربی (5/3 درصد نیاز روزانه)، 83/2 میلی گرم روی (26 درصد نیاز روزانه)، 507/0میلی گرم ویتامین B1 (42درصد نیاز روزانه)

5 نکته مفید گفتیم، دو نکته احتیاطی در مصرف لوبیا عروس هم بخوانید

لوبیا عروس را بخورید اما بعد از پخت کامل 
این لوبیا هم مثل همه حبوبات ایجاد نفخ می‌کند پس برای مصرف آن حواستان به خیساندن آن از شب قبل و بعد پخت آن توجه لازم را داشته باشید. یک نکته دیگر هم که باید حواستان در مصرف این حبوبات باشد، این است که لوبیا عروس خام و کاملا نپخته ترکیباتی را تولید می‌کند که در صورت مصرف آن سیانید آزاد می‌کند. اما نگران نباشید چون جوشاندن و پخت آن به مدت 30 دقیقه کاملا یک غذای گیاهی سالم و مقوی با خواصی که در بالا برایتان اشاره کردیم فراهم می‌کند.

اگر به سویا آلرژی دارید کمی در مورد لوبیا عروس هم احتیاط کنید
معمولا مصرف لوبیا عروس حساسیتی برای افراد ایجاد نمی‌کند. با این حال طبق مطالعات کلینک کلیولند آمریکا، دیده شده افرادی که به مصرف سویا حساسیت داشته‌اند، ممکن است موقع مصرف لوبیا عروس هم واکنش آلرژیک نشان دهند. در این مورد خاص متخصصان توصیه می‌کنند که این افراد در این خصوص با پزشک خود مشورت کنند.

هر آنچه هست توجه به سلامت است و بس
گفتیم و باز هم می‌گوییم که توجه به یک رژیم غذایی و تغذیه سالم تعهدی است که همه ما نسبت به بدن خودمان داریم. کافی است خوب بخوانیم و مشورت بگیریم و بهترین انتخاب را داشته باشیم و چه بهتر که انتخاب ما از دل طبیعت باشد.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.