رفتن به محتوای اصلی

می‌دانستید در رژیم گیاهخواری و وگان، تخم مرغ هم جایگزین دارد؟

اگر سبک غذایی وگان جزء روتین تغذیه‌ای شماست و در پخت و پز روزانه‌تان دنبال جایگزینی برای تخم مرغ می‌گردید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم. در هر حال تخم مرغ محبوب دلی است که نبودش در خیلی از غذاها به چشم می‌آید و شما بعنوان یک وگان و یا حتی فردی که به تخم مرغ آلرژی دارید نیاز دارید که راه حلی برای آن پیدا کنید. آنچه مسلم است به راحتی نمی شود از خوردن کیک و کلوچه که تخم مرغ جزیی از آن است گذشت؛ اما به شما مژده می‌دهیم که جایگزین‌های گیاهی مناسبی برای سفیده، زرده و یا حتی خود تخم مرغ کامل وجود دارد که شما می‌توانید از آنها استفاده کنید و بافت و طعمی مشابه تخم مرغ را بدست بیاورید. ما 6 تا از بهترین‌ها را در اینجا به شما معرفی می‌کنیم.

1-تخم کتان و دانه چیا
خوب..یک نفس راحت بکشید؛ بعد یک قاشق غذاخوری دانه کتان یا دانه چیا آسیاب شده را با 2/5 قاشق غذاخوری آب ترکیب کنید. بعد از چند دقیقه اولین جایگزین شما آماده است. البته این ترکیب مثل تخم مرغ سفت نخواهد شد اما شما می‌توانید در پخت انواع کوکی‌ها، مافین‌ها، براونی و پنکیک‌ها استفاده کنید. 

2-پوره میوه‌جات
پوره سیب جایگزینی عالی و بدون چربی برای تخم مرغ است که رطوبت و لطافت مناسبی به بافت کوکی، کیک، کلوچه و نان هنگام پخت می‌دهد. یک دوم فنجان پوره سیب بدون افزودن شیرینی جایگزین یک تخم مرغ کامل است. شما با پوره‌ میوه‌های دیگر مثل پوره موز، کدوتنبل، سیب زمینی شیرین با همین نسبت هم می‌توانید شیرینی‌جات بدون تخم مرغ خود را تهیه کنید.

3-توفو
این ماده غذایی سرشار از پروتئین که همه جا سر و کله‌اش پیدا می‌شود، یک جایگزین فوق‌العاده برای تخم مرغ کامل است. اگر دنبال یک بافت صاف و خامه‌ای برای کیک‌، پنکیک، پودینگ، بستنی و دسرهای خود هستید، از توفوی نرم شده یا ابریشمی برای این کار استفاده کنید. یک چهارم فنجان توفوی هم زده برابر یک عدد تخم مرغ است. در پخت کیک اگر دنبال درست کردن کیک‌های سبک و بافت پفکی هستید از مقدار بیشتری توفو استفاده کنید. اما اگر  پخت کوکی مورد نظرتان است چون توفو بافت را نرم می‌کند، یک قاشق چایخوری نشاسته هم به دستور پخت خود اضافه کنید. 
برای استفاده از توفو در غذاهای دارای تخم مرغ، از توفوی سفت استفاده کنید. 

4-پودرهای جایگزین تخم مرغ
اگر دنبال ترکیبی دقیقا مشابه تخم مرغ هستید، پودرهای تجاری در بازار وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. بیشتر این پودرها از نشاسته، آرد و خمیر مایه تشکیل شده‌اند و در صورتی که حجم دادن و پفی کردن غذاها هدف‌تان است، این پودرها انتخابی بسیار مناسب هستند. برندهای مختلفی در بازار وجود دارد که از فروشگاه آنلاین گیاهخواری قابل تهیه هستند.  بسته به نوع دستورالعمل هر برند، نحوه ترکیب این پودرها ممکن است با هم فرق داشته باشد اما معمولا هر 1/5 قاشق چایخوری پودر با 2 تا 3 قاشق غذاخوری آب گرم مخلوط و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

5-آکوآفابا
بله..اسمش عجیب غریب است اما در واقع ماده‌ای بسیار آشناست. آکوآفابا آب نخود غلیظ است که از آب موجود در قوطی کنسرو نخود یا پختن نخود تحت فشار بدست می‌آید. این ماده به خاطر خاصیت نگاه داشتن هوا در خود، فرم گرفتن و کرمی شدن پس از هم زدن، یک مایع جایگزین سفیده تخم مرغ است.  

برای درست کردن آکوآفابا یک فنجان نخود خشک را به مدت 24 ساعت در آب خیس کنید و بعد از دور ریختن آب آن، در داخل زودپز همراه چند پیمانه آب تحت فشار بپزید. بعد از زمان لازم، نخودها را جدا کرده و آب آن را استفاده کنید. حتی اگر آب نخود قهوه‌ای باشد، نگران نباشید، موقع زدن آن با همزن کاملا سفید رنگ می‌شود.
دو قاشق غذاخوری آکوآفابا بجای یک سفیده تخم مرغ و سه قاشق غذاخوری آن بجای یک تخم مرغ کامل قابل استفاده است.

6-آرد نخودچی
طعم و بافت آرد نخودچی به همراه آب گرم، شبیه تخم مرغ است و می‌تواند به عنوان جایگزین زرده تخم مرغ استفاده شود. برای این کار هر مخلوط هر 3 قاشق غذاخوری با همان مقدار آب آن چیزی است که انتظار دارید.از این به بعد نگران نبود تخم مرغ نباشید!
در دنیای امروز آنقدر دانش و آگاهی نسبت به ترکیبات گیاهی و خواص‌شان بالا رفته است که تقریبا هر ماده غذایی یک معادل و جایگزین دارد و  شما با آن می‌توانید دستورات غذایی متنوعی را تهیه کنید؛ درست همان‌طور که در بخش رسپی‌های سایت کاکوتی ما به آنها اشاره کرده‌ایم.
اما شاید به عنوان کسی که به تازگی رژیم وگن را شروع کرده‌اید تا به حال فکر نمی‌کردید که تخم مرغ هم می‌تواند جایگزین داشته باشد. اما دنیای گیاهخواری آنقدر بزرگ و پر از رمز و راز است که جای هیچ ماده غذایی در آن خالی نیست. تنها کافیست بدانید چه چیزی و چگونه باید مورد استفاده قرار گیرد؛ بقیه آن ترکیب مواد با یکدیگر و تجربه یک طعم جدید است که البته در مسیر اهداف بزرگی مثل دوستی با محیط زیست، حمایت از حیوانات و تغذیه‌ای سالم حرکت می‌کند.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.