رفتن به محتوای اصلی

با مهم‌ترین خواص و مضرات سیر بیشتر آشنا شوید

از دوران قدیم سیر به عنوان غذا و دارو در رژیم تغذیه افراد مورد استفاده قرار می‌گرفته است. گیاهی بومی آسیای میانه که بخش‌های مختلف آن مثل پیاز، موسیر، گل سیر و تره آن هم شناخته شده و پر مصرفند. سابقه کشت سیر به هند و مصر در حدود 5000 سال قبل بر می‌گردد؛ برخی اسناد تاریخی هم نشان می‌دهد که این گیاه در حدود 4000 سال پیش در چین کشت می‌شده است.
در خصوص خواص دارویی سیر در کتاب‌های پزشکی باستان مصر، هند، چین، یونان و روم بسیار یاد کرده‌اند و بحث‌های زیادی در مورد آن مطرح شده است. یکی از جالب توجه‌ترین آن، استفاده سیر در بازی‌های ورزشی برای تقویت قوای جسمی در تمدن‌های باستان است.

ارزش غذایی سیر
اگر بخواهیم با عدد و رقم از ارزش غذایی سیر صحبت کنیم  با گیاهی شامل کالری، چربی، پروتئین و کربوهیدرات بسیار کم روبرو می‌شویم. جالب است بدانید که یک حبه سیر پروتئین، چربی و فیبر بسیار بسیار کمی دارد. کالری به میزان 4 کیلو کالری و کربوهیدرات 1 گرم در یک حبه سیر مقدار قابل توجهی نیستند که بخواهیم خواص سیر را به این مواد در آن نسبت دهیم.
موارد قابل ذکر در یک حبه سیر وجود منگنز به مقدار ۲ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن، ویتامین ب ۶ به مقدار ۲ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن،  ویتامین ث به مقدار ۱ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن و سلنیوم به میزان  ۱ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن است . با این حال بیشتر خواص و بحث‌هایی که درباره سیر است به آنزیم‌ها و ترکیبات منحصر به فرد  موجود در آن برمی‌گردد. خواصی که واقعا به عنوان یک محصول گیاهی در تغذیه سالم روزانه  نیاز به تفکر دارد.

سلامت قلب
تحقیقات پزشکی نشان داده است که ترکیبی در سیر به نام دی آلیل سولفید وجود دارد که به حفظ قلب بعد از حمله قلبی و هنگام جراحی قلب کمک می‌کند. این تحقیق بر روی موش‌ها نشان داده آنهایی که این ترکیب را بعد از حمله قلبی دریافت کرده‌اند، بافت قلبی‌شان 61 درصد کمتر آسیب دیده است. به همین ترتیب این ترکیب از بزرگ شدن قلب موش‌های دارای نارسایی قلبی هم جلوگیری کرده است.
در طرف دیگر، مکمل‌های سیر و بخصوص عصاره سیر کهنه، فشار خون بالای افراد را کاهش داده، یعنی در اینجا سیر مثل یک عامل جلوگیری کننده انقباض عروق یا تنگی آنها کار می‌کند. یک نکته هم اینجا بگوییم که این تاثیر سیر به هیچ وجه قابل مقایسه با  اثر داروهای کاهش دهنده فشار خون نیست و نباید سیر را جایگزین این داروها حساب کرد.
به همین ترتیب سیر با کاهش کلسترول بد خون، یک عامل تشدید کننده بیماری‌های قلبی را حذف می‌کند.

کاهش ابتلا به عفونت‌ها
سیر یک جنگجو در برابر باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و حتی انگل‌های روده‌ای است. ترکیبی به نام آلیسین که در سیر تازه وجود دارد خاصیت ضد ویروسی دارد و آنتی بیوتیکی طبیعی دارد. این ترکیب با جلوگیری از ساخت چربی در انگل‌ها توانایی تحرک، جذب غذا و تولید مثل را در آنها با مشکل روبرو می‌کند.  به همین خاطر است که قرن‌هاست برای درمان سرماخوردگی از سیر استفاده می‌کنند. در مطالعه‌ای که انجام شد، به این نتیجه رسیدند که مصرف روزانه سیر به عنوان مکمل در افراد می‌تواند تا 63 درصد ابتلا به سرماخوردگی را کاهش دهد.

تقویت کننده ایمنی
حتما در این مدت که بیماری کرونا همه دنیا را در بر گرفت از خواص سیر و درمان‌های خانگی برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از این بیماری زیاد شنیدید. درست است که  در مطالعات بهبود سیستم ایمنی بدن یکی از فواید خوردن سیر گفته شده، اما باید حواستان باشد که این میزان به حدی نیست که مانع ابتلا به بیماری‌های مثل کرونا شود. می‌تواند موثر باشد اما نه در حد پیشگیری‌ها و مراقبت‌هایی که برای جلوگیری از بیماری‌هایی مثل کرونا لازم است.

کاهش لخته شدن خون
سیر احتمال تشکیل لخته خون در رگ‌ها را کاهش می‌دهد که البته این حالت رقیق کنندگی خون برای بعضی افراد خطرناک است. هر چند یک مطالعه جنبی نشان داده است که عصاره کهنه سیر بر خلاف سیر تازه خطری برای بیمارانی که وارفارین به عنوان رقیق کننده مصرف می‌کنند، ندارد.

کاهش خطر سرطان
مطالعه‌ای که در آمریکا بر روی 40.000 زن 55 تا 69 ساله انجام شده، نشان داده است که مصرف سیر خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد. همین‌طور در مطالعه دیگر بر روی 125.000 نفر نشان داده افرادی که سیر را در برنامه روزانه‌شان قرار می‌دهند، خطر ابتلا به سرطان معده در آنها بسیار کاهش می‌یابد؛ بخصوص افرادی که 5 بار یا بیشتر در هفته سیر را در رژیم غذایی شان قرار داده‌اند. کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه هم در مورد مصرف سیر ثابت شده است.  گزارش‌هایی هم در مورد تاثیر مصرف سیر بر کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه و سرطان پروستات ارائه شده است. البته این موارد به معنای عدم پیگیری بیماری توسط دکتر متخصص و تجویز دارویی نیست و سیر تنها یک مکمل درمان به حساب می‌آید.

این افراد نباید سیر بخورند
عارضه اصلی که سیر دارد، خاصیت رقیق کنندگی خون آن است که در این مورد افرادی که سیر به طور معمول در رژیم آنها جای ندارد، قبل از مصرف مرتب آن بهتر است با پزشک متخصص مشورت نمایند. به همین دلیل هم در صورتی که جراحی پیش روی دارید، در صورتی که از دسته مصرف کنندگان قهار سیر هستید، حتما یک هفته قبل از جراحی خوردن سیر را متوقف کنید. از طرف دیگر افرادی که داروهای ضد انعقادی مصرف می‌کنند، بهتر است از قرار دادن سیر به طور مرتب در برنامه غذایی خودشان خودداری کنند.
حتما حواستان باشد که زیاده روی در مصرف سیر باعث سرگیجه، کاهش فشار خون، آلرژی (حساسیت) می‌شود.

روزانه چقدر سیر بخوریم؟
پیشنهاد می‌شود که افراد بزرگسال، حدود 1 یا 2 حبه سیر تازه یا 2 تا 3 عدد قرص پودر سیر ( قرص 300 میلی گرمی) را مصرف کنند. هر چه هست ترکیبات موثر سیر که آلیسین یکی از آنهاست فقط وقتی سیر  به صورت خام یا خرد شده مصرف شود، آزاد می‌شود. پس سیر را یا خام مصرف کنید یا قبل از اینکه به غذا اضافه کنید، آن را خرد کرده و بعد استفاده کنید.

پر خاصیت ها را بشناسید به عنوان مکمل تغذیه ای نه دارو
برای ما ایرانی ها سیر ماده غذایی ناشناخته ای نیست و در طب سنتی به خوردن آن توصیه شده است؛ خواصی که در این مقاله به تعدادی از آنها اشاره کردیم. همه ما چه افرادی که از رژیم های خاص گیاهخواری یا وگان پیروی می کنند و چه افراد عادی با آگاهی از آنچه باید در تغذیه روزانه خود استفاده کنیم، بهتر می توانیم ترکیب روزانه غذایی خود را بشناسیم. هر چه هست باید بدانیم که استفاده از مواد غذایی پر خاصیت هیچگاه نمی تواند جایگزین داروهای مصرفی بیماران و یا جلوگیری کننده از ابتلا به برخی بیماری ها شود. پس پر خاصیت ها را بشناسید و به عنوان مکمل رژیم درمانی خود در کنار مشورت پزشک یا مشاور تغذیه آنها را استفاده کنید.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.