رفتن به محتوای اصلی

بایدها و نبایدهای قند قهوه ای برای دیابتی‌ها

قند قهوه‌ ای یا همان قند نیشکر تصفیه نشده، جایگزین مناسبی برای قند سفید به حساب می‌آید که به دلیل شیرینی کمتر آن و دیر آب شدن در دهان باعث می‌شود که افراد هنگام مصرف مقدار کمتری قند را وارد بدن خود کنند. لازم به گفتن نیست که شیرینی جزء جدایی ناپذیر رژیم روزانه خیلی از افراد است و آنها که قادر به حذف این طعم در تغذیه خودشان نیستند و در عین حال کسانی که بدنبال حداقل ضرر مواد غذایی مصرفی هستند، جایگزین‌هایی را همیشه مد نظر قرار می‌دهند.
قند قهوه‌ای یکی از این جایگزین‌هاست که با طعم مشابه شیره انگور و بافتی درشت‌تر نسبت به قند سفید طرفداران خودش را دارد. این موضوع بخصوص برای افراد دارای دیابت اهمیت دارد و شاید سوال بسیاری از آنها که آیا مصرف این قند برایشان مضر است یا خیر؟
اما بهتر است برای پاسخ به این سوال کمی بیشتر در مورد قند قهوه‌ای بخوانیم.

قند قهوه ای چطور تولید می‌شود و اصلا چرا رنگ آن متفاوت است؟
قند قهوه ای از عصاره خالص نیشکر تهیه می‌شود. روش تولید هم تحت فشار قرار دادن کریستال‌های شکر قهوه‌ای در قالب‌های مخصوص است. شکر خام به دلیل وجود ملاس، قهوه‌ای رنگ است و چون در زمان تولید شکر قهوه‌ای ملاس آن با استفاده از مواد شیمیایی جداسازی نمی‌شود بنابراین رنگ شکر قهوه‌ای و در نتیجه قند حاصل از آن سفید نیست. خوب تا اینجای کار عدم استفاده از مواد شیمیایی در تولید قند قهوه‌ای این محصول را به ماده‌ای طبیعی و ارگانیک تبدیل می‌کند. یعنی یک ماده غذایی سالم. اما آیا این قند خاصیت ویژه‌ای دارد که باید به آن توجه کرد؟

قند قهوه‌ای، یک گلوله کربوهیدراتی 
در هر صورت قند، قند است به دلیل کربوهیدرات بالای موجود در آن و در قند قهوه‌ای این کربوهیدرات در هر 100 گرم معادل 97/33 گرم  . از آنجا که حداقل میزان پیشنهادی کربوهیدرات در مصرف روزانه برای بزرگسالان ۱۳۰ گرم  است شما با خوردن 100 گرم قند قهوه‌ای 75 درصد میزان کربوهیدرات مورد نیاز روزانه بدنتان را تامین می‌کنید. 
از طرفی قند قهوه‌ای مثل قند سفید دارای کالری بالایی است اما این میزان کالری در قند قهوه‌ای کمتر است ، عددی معادل 375 کیلو کالری در هر 100 گرم. به همین دلیل توصیه برای جایگزینی قند قهوه‌ای بجای قند سفید پیشنهاد به جایی است. اما توجه کنید که این انرژی برای مدت کوتاهی می‌تواند سوخت مورد نیاز بدن را تامین کند. دلیل آن هم این است که در ترکیب غذایی قند قهوه‌ای مواد مغذی بالایی وجود ندارد و این تامین انرژی برای مدت کوتاهی است و بعد از آن به دلیل کاهش سطح هورمون سروتونین،  بدن نیاز به مصرف بیشتر قند پیدا می‌کند.  تا اینجا، خوردن بیش از اندازه قند قهوه‌ای برای افراد دیابتی ایده خوبی نیست. اما بهتر است نگاهی به سایر ارزش غذایی این قند بیندازیم.

اصلا قند قهوه‌ای ارزش غذایی ویژه ای دارد؟
در بالا گفتیم که قند قهوه‌ای به کربوهیدرات بالای خودش می‌نازد.از مواد با ارزش دیگر هم در آن می‌توانیم به پتاسیم به میزان 133 میلی گرم در هر 100 گرم (معادل 4 درصد نیاز روزانه)، 0/71 میلی گرم آهن (4 درصد نیاز روزانه) و 83 میلی گرم کلسیم (6 درصد نیاز روزانه) اشاره کنیم. همه این موارد بخاطر وجود ملاس در قند قهوه‌ای است. در بقیه موارد می‌توان گفت که بدون چربی و پروتئین است و ویتامین‌های بسیار اندک و قابل توجهی ندارد. اما هر چه هست عدم استفاده از مواد شیمیایی مثل اسید فسفریک، دی اکسید گوگرد و هیدروکسید کلسیم  در فرآوری قند قهوه‌ای به نسبت قند سفید باعث می‌شود که یک امتیاز بسیار بزرگ به جهت ارگانیک بودن این ماده بدهیم. یعنی یک ماده غذایی دوستدار محیط زیست. از طرفی هر چه هست قند سفید فاقد مواد با ارزش اشاره شده در بالا مثل پتاسیم، آهن و کلسیم است.

بالاخره افراد دیابتی قند قهوه‌ای می‌توانند بخورند؟
قند قهوه‌ای به دلیل وجود ملاس، مواد معدنی مثل کلسیم، پتاسیم، آهن و منیزیم دارد که در قند سفید نمی‌توانید آن‌ها را پیدا کنید. این یعنی سالم‌تر بودن نسبت به قند سفید اما موضوع وقتی جالب می‌شود که مقدار این مواد در این ماده غذایی آن قدر نیست که بخواهیم در مورد تاثیر قند قهوه‌ای برای سلامتی قلم فرسایی کنیم.
از طرفی شاخص گلایسمیک قند قهوه‌ای مثل قند سفید از 100 واحد برابر 65 است، یک رقم قابل توجه که مصرف آن برای افراد دیابتی را با یک علامت احتیاط مواجه می‌کند. در حقیقت هر دو قند قهوه‌ای و سفید به یک اندازه باعث افزایش سطح قند خون می‌شوند. اگر مبتلا به دیابت هستید باید حتما در مصرف آن حد تعادل را رعایت کنید چون در هر حال هر نوع قندی حساسیت بدن نسبت به ترشح انسولین را با اشکال مواجه می‌کند. پس اگر حد و مرز را  در مصرف این قند توجه نکنید دیر یا زود باید مواجه با ناراحتی قلبی و کبد چرب باشید.

اگر جایگزین می‌خواهید، قند قهوه‌ای مناسب‌ترین است
در هر حال نمی‌توان گفت که قند قهوه‌ای جزء مواد  با ارزش غذایی بالا محسوب می‌شود، اما به عنوان یک جایگزین مناسب برای قند سفید پیشنهاد اول است. اما این موضوع در حدی نیست که افراد دارای دیابت از آن بتوانند به میزان زیاد استفاده کنند. با این وجود اگر شعار ما حفاظت از محیط زیست است می‌توانیم با حمایت از مصرف قند قهوه‌ای به عنوان یک ماده غذایی که در فرآوری آن مواد شیمیایی مصرف نمی‌شود، قدمی در این راه برداریم و البته طعمی متفاوت را نیز تجربه کنیم.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.