برای گیاهخواری در سفر این بلاگ را از دست ندهید.

6 راه‌حل برای گیاهخواری در سفر

سفر همراه همیشه انسان است اما برای افراد با نوع تغذیه خاص همیشه مشکلاتی در این خصوص وجود دارد. بله صحبت از گیاهخواری در سفر است و موضوعی که وگان‌ها و گیاهخواران با آن دست به گریبانند. شاید حتی در بعضی موارد به‌دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد این دسته افراد قید سفر به منطقه‌ای خاص را بزنند. اما داشتن یک سفر خوب و بدون دغدغه برای گیاهخواران تنها با یک برنامه‌ریزی قبلی و پیش‌بینی موارد محدود کننده امکان‌پذیر است.

به عباراتی هر فرد گیاهخوار می‌تواند با در نظر گرفتن برخی اقدامات مشکل در دسترس نبودن غذاهای گیاهی را برطرف کرده و لحظات لذت‌بخشی را برای خود فراهم کند. اما این اقدامات چه هستند؟


1- گیاهخواری در سفر با تحقیق کامل


قبل از سفر حتما تحقیقات کاملی در مورد مقصد خود انجام دهید تا بدانید محل شما چه امکاناتی برای گیاهخواران تدارک دیده است. شاید بهترین فعالیت استفاده از شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و پینترست است که البته دومی بیشتر در سفرهای خارج از ایران به کمک شما می‌آید. در این شبکه‌ها مردم تجربیات خود از گیاهخواری در سفر را به اشتراک می‌گذارند و شما می‌توانید با استفاده از هشتگ‌های مناسب اطلاعاتی در این خصوص جمع‌آوری کرده و برنامه‌ریزی لازم را انجام دهید. البته جستجو در گوگل هم مفید فایده خواهد بود و شما را با مواردی که در سفر به آن منطقه روبرو خواهید شد و کمبودها و امکانات آن بیشتر آشنا می‌کند.


2-گیاهخواری در سفر با شناسایی مراکز خاص آن


در صورتی که رستوران‌ها و مراکزی که در مقصدتان سبک تغذیه‌ای مورد نظر شما را ارایه می‌دهند از قبل شناسایی کنید، در این صورت با کمترین مشکل برای گیاهخواری در سفر روبرو خواهید بود. اگر قصد سفر داخل کشور دارید، پیشنهاد ما استفاده از “کاکوتی مپ” و پیدا کردن رستوران‌ها در شهر مورد نظر است. اما اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید شاید کار برایتان ساده‌تر باشد؛ زیرا این کشورها آشنایی و تطابق بیشتری با این سبک تغذیه‌ای دارند و شاید بتوانید رستوران‌های بیشتری را که غذای گیاهی سرو می‌کنند، پیدا کنید. با این حال توصیه ما بررسی وب سایت‌هایی مانند Happy cow، Yelp و Eater و جستجوی رستوران‌های خاص بر اساس کشور و شهر مقصد شماست.

گیاهخواری در سفر


3-گیاهخواری در سفر با همراه بردن مواد غذایی


البته شاید این راه‌حل در همه موارد امکان پذیر نباشد اما در صورتی که مهمان خانه‌های کوچک، هاستل یا خانه دوستان و آشنایانتان را برای اقامت انتخاب کرده‌اید، بهترین کار تامین مواد غذایی و پختن غذا توسط خودتان است. برای این کار در ابتدا لازم است حوصله بیشتری به خرج دهید و در صورت امکان مواد غذایی مورد نیازتان را برای سفری چند روزه همراه برده و خود دست به کار تهیه غذای مورد نظر شوید. در صورت اینکه پیروی از این روش برایتان مشکل است، باید نسبت به تهیه مواد غذایی در مقصد اقدام کرده و با سپردن آن به آشپزخانه محل اقامت، خیال خود بابت استفاده از مواد غذایی گیاهی را راحت کنید. ‌‌


در این میان از آنجا که اکثر گیاهخواران به خوردن میوه به خصوص در صبحانه تمایل زیادی دارند، بردن تعدادی میوه راه حل مناسبی می‌تواند باشد. این موضوع به خصوص در طول سفر و احساس گرسنگی در مسیر کمک خوبی برایتان است. در هر حال بجز میوه بهتر است کمی تنقلات ویژه گیاهخواران و مواد غذایی سبک مثل پنیر وگان، سوسیس و کالباس گیاهی، توفو، میوه‌های خشک و …را از فروشگاه‌های گیاهخواری تهیه و همراه خود داشته باشید.


4-گیاهخواری در سفر با اطلاع از منوی محل اقامت


انتخاب محل اقامت مناسب یکی از نکته‌های مهمی است که می‌تواند خیال شما را بابت هر رستوران گیاهی راحت کند. بنابراین قبل از سفر منوی هتل، هاستل یا اقامتگاه محلی را بررسی کنید تا از وجود غذاهای گیاهی متناسب با ذائقه‌تان اطمینان حاصل نمایید. در برخی موارد هم مراکز اقامتی منوهای ویژه‌ای دارند و شما با اطلاع دادن سبک تغذیه‌ای خود به آن‌ها می‌توانید از خدمات خاص خودتان استفاده کنید. در صورتی که نتوانستید در این خصوص به نتیجه برسید حداقل فایده این فعالیت آن است که از کمبودهای موجود در محل اقامت خود مطلع می‌شوید و در صورت نیاز و عدم امکان تغییر محل، برنامه‌ریزی لازم برای برطرف کردن مشکل را انجام می‌دهید.

گیاهخواری در سفر


5-گیاهخواری در سفر با یادگیری کلمات مورد نیاز


ممکن است در برخی مقاصد گردشگری، مردم منطقه اطلاع کافی از رژیم وگان یا گیاهخواری را نداشته باشند، بنابراین بهتر است آمادگی کافی برای پاسخگویی به سوالات آن‌ها را داشته باشید. به عنوان مثال در داخل کشور برای جلوگیری از صرف زمان به منظور توضیح گیاهخواری و اینکه چرا گیاهخوار هستید؛ دلایل پزشکی را علت سبک تغذیه ای‌ خاص خود بیان کنید. یا در سفرهای خارج از کشور با یادگیری معادل کلمات و اصطلاحات مورد نظرتان به زبان آن منطقه به راحتی با برقراری ارتباط با مردم، نیازهای خود را برطرف کنید.


6-گیاهخواری در سفر با استفاده از بازارهای محلی


و شاید نکته آخر و راه‌حل نهایی برای گیاهخواران، گشت و گذار در بازارهای محلی مقصد باشد. بازارهایی که به دلیل فروش محصولات روستایی امکان تهیه غذاهای گیاهی و ارگانیک در آنجا بیشتر از سایر نقاط است. پس در سفر خود بهتر است حتما به این بازارها سر بزنید تا علاوه بر تفریح در آنجا بتوانید مواد غذایی باب طبع خود را پیدا کنید.

گیاهخواری در سفر

گیاهخواری در سفر آسان است اگر…

به قول معروف مشکلی نیست که آسان نشود! اگر تا این نقطه نگرانی سفر به مناطق مورد نظر خود را داشتید، با استفاده از هر یک از این راه‌حل‌ها می‌توانید خیال خود را بابت خورد و خوراک مطابق میل و سلیقه‌تان راحت کنید. آنچه اهمیت دارد اندکی صبر و حوصله قبل از سفر و برنامه ریزی لازم برای جبران کمبودها در مقصد است. بنابراین قبل از هر اقدامی یک مسافر گیاهخوار مطلع و مجهز باشید تا خاطرات سفرتان تا مدت‌ها تبدیل به نقل مجلس و گفتگوی دوستانتان شود. به خاطر داشته باشد که گیاهخواری هیچ وقت یک محدودیت نیست؛ کافیست آگاهانه در این مسیر حرکت کنید.

زمان مطالعه: 5 دقیقه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
preloader