آموزش 4 مدل کاشت سبزه عید

آموزش کاشت سبزه عید + ۴ مورد

نوروز است و سفره هفت‌ سین‌اش و البته سبزه عید آن. اما در این میان اگر از 6 سین سفره هفت سین بگذریم، یک سین آن قابل چشم‌پوشی نیست. آن هم چیزی نیست جز سبزه! تهیه این سین اگر صد در در صد نگوییم، 90 درصد آن بر عهده خانم‌های خانه است که همگی به‌دنبال تزیینش به بهترین شکل هستند.


جدا از آن‌که علاقه‌مند به سبز کردن گندم هستید یا عدس و ماش یا شاید هم نارنج را می پسندید، مدل‌های مختلفی برای کاشت سبزه عید وجود دارد که افراد با سلیقه و دنبال تنوع، چیزی به‌جز آن را نمی‌پسندند. بالاخره سال نو است و تغییر و تنوع سلیقه هم جزیی از نو شدن! پس با ما همراه باشید در نحوه کاشت سبزه عید در 4 مدل مختلف که تاکید می‌کنیم کار هر کسی نیست جز با سلیقه‌ها و البته پر حوصله‌ها!


کاشت سبزه عید در تخم مرغ


یکی از جذاب‌ترین ایده‌های کاشت سبزه عید که برای کودکان نیز بسیار جالب توجه است. بنابراین می‌توانید از فرزندان خود هم در این مورد کمک بگیرید و لحظات شادی را برای آن‌ها ایجاد کنید. برای این‌کار اول باید بخش بالایی تخم‌مرغ را با استفاده از سوزن سوراخ کنید و سپس به صورت آهسته و به تدریج این سوراخ را بزرگ کنید تا فضای مناسبی از پوسته برای رشد سبزه عید آماده شود. از طریق همین سوراخ محتویات تخم‌مرغ را خارج کنید و آن‌را خوب بشویید. بعد از خشک کردن آن، در بخش انتهایی هم سوراخ ریزی با سوزن درست کنید تا راه تنفس سبزه کاملا باز باشد.

کاشت سبزه عید در تخم مرغ


در این مرحله نوبت آماده کردن سبزه است. برای این کار گندم یا دانه دلخواه خود را به مدت 24 ساعت خیس کرده و پس از آن داخل یک بشقاب یا سینی بگذارید. سپس بر روی آن یک دستمال مرطوب قرار دهید و به محض خشک شدن آن‌را مرطوب کنید. این کار را تا جوانه زدن دانه‌ها ادامه دهید. بعد از این کار، مقداری کمی پنبه داخل تخم‌مرغ‌ها گذاشته و جوانه‌ها را بر روی آن قرار دهید. این مرحله کار شما تقریبا تمام است و فقط باید تخم‌مرغ‌ها را در محلی با نور مناسب قرار داده و روزانه دو تا سه بار اسپری کنید. نقاشی کردن روی پوسته تخم‌مرغ به دلخواه، زیبایی سبزه عید شما را دو چندان می‌کند.

کاشت سبزه عید به صورت درختچه


در مرحله اول نیاز به یک اسفنج به اندازه دلخواه و مناسب میزان سبزه عید دارید. آن را به شکل کروی یا تخم‌مرغی برش بزنید. سپس یک چوب نسبتا کلفت که نقش تنه درخت را برای سبزه شما بازی می‌کند، در آن فرو کرده و با چسب حرارتی محکم کنید. تمام سطح اسفنج را با جوراب نازک بپوشانید و انتهای آن را نیز بچسبانید. سپس اسفنج را به مدت چند ساعت در آب قرار دهید تا مرطوب شوند.


مناسب‌ترین نوع دانه‌ برای سبز کردن در حالت درختچه، شاهی است که بعد از خیس کردن به‌دلیل چسبنده بودنش بر روی جوراب می‌چسبد. بنابراین بعد از اینکه از حدود 6 تا 12 ساعت قبل دانه‌ شاهی را خیس کردید، آن‌را به کمک دست خود در سر تا سر سطح  اسفنج که با جوراب پوشانده شده، قرار دهید. در انتها هم ساقه درختچه را در گلدان بگذارید و آن‌را به طور کامل با مخلوط آب و گچ پر کنید تا ثابت بماند. البته می‌توانید بر حسب سلیقه خود برای پایه سبزه به جای گلدان از مواد مختلفی از خزه‌ها استفاده کنید. سبزه عید شما آماده است؛ فقط یادتان باشد که هر روز بر روی آن آب اسپری کنید.

کاشت سبزه عید به صورت درختچه

کاشت سبزه عید به شکل پروانه


یک روش ابتکاری دیگر، کاشت سبزه عید به شکل پروانه است. ایتدا یک شکل پروانه را بر صفحه پلاستیکی محکم و سفت بکشید. دور آن‌را با دقت ببرید و سپس روی صفحه را با پنبه بپوشانید. یک پارچه تنظیف به اندازه پروانه بریده و با نخ و سوزن  و چسب آن‌را به پنبه و صفحه پلاستیکی بچسبانید. دانه مورد علاقه خود که بهتر است شاهی یا گندم باشد را از قبل به مدت 6 تا 12 ساعت خیس کرده و یک لایه آن‌را بر روی پارچه تنظیف بریزید.

کاشت سبزه عید به شکل پروانه


برای زیباتر شدن سبزه و اینکه رنگ قرمز در بخش‌هایی از پروانه ایجاد کنید، تخم خاکشیر یا خرفه را که قرمز هستند، به مدت 15 دقیقه خیس کرده و  در قسمت‌های مورد نظر خود بریزید.این سبزه را در دمای اتاق گذاشته و به میزان دو یا سه بار و به محض خشک شدن، با آب اسپری کنید. البته اگر شکل‌های دیگری هم مد نظر شماست، فقط کافی است صفحه پلاستیکی را به شکل دلخواه خود برش دهید. 

کاشت سبزه عید در خاک ژله‌ای


یکی از جالب‌ترین و البته ساده‌ترین روش‌های کاشت سبزه عید استفاده از خاک ژله‌ای است. این روش ظاهری زیبا به سبزه شما می‌دهد و مراقبت از آن نیز ساده است. ابتدا خاک ژله‌ای را برای 12  ساعت در آب بریزید تا حجم آن زیاد شود. سپس آن‌را آبکشی کرده و در داخل ظرف شیشه‌ای مورد نظر خود بریزید. در مرحله بعد دانه دلخواه خود را، بدون خیس کردن از قبل، روی خاک ژله‌ای قرار دهید. برای 3 روز یک پلاستیک روی آن بگذارید تا دانه جوانه بزند. بعد از آن پلاستیک را برداشته و به محضی که احساس کردید خاک خشک شده بر روی خاک آب اسپری کنید. معمولا آب دادن این سبزه دو یا سه روز یکبار نیاز است.

کاشت سبزه عید در خاک ژله‌ای

خوش سلیقه‌ها فقط سبزه عید سبز نمی‌کنند!


شاید جمله عجیبی به نظر برسد، اما معمولا افراد خوش‌سلیقه، فقط به دنبال سبز کردن یک دانه به‌عنوان سبزه عید نیستند. به عبارتی آن‌ها سلیقه خود را سبز می‌کنند تا با انرژی دادن به محیط، تغییر را از همان لحظات ابتدایی سال به خانه و خانواده خود هدیه ‌دهند. کاشت و مراقبت از سبزه عید فقط یک عادت روتین هر ساله نیست. هر کس که این کار را انجام می‌دهد، با تمام عشق خود به‌دنبال ایجاد سرآغازی برای سر سبزی، شادابی و برکت به خانه و محل زندگی خود و در مرحله بعد خانواده‌اش است. پس چه بهتر که این هدیه به بهترین و زیباترین شکل خود باشد تا سال جدید هم رنگ و بویی زیبا به خود بگیرد.

زمان مطالعه: 5 دقیقه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
preloader