دلیل برای گیاهخواری

101 دلیل برای گیاهخواری از زبان جیمز وایلدمن

گیاهخواری و پیروی از این سبک تغذیه در کل جهان در حال پیشروی است. 101 دلیل برای گیاهخواری از زبان جیمز وایلدمن، دریچه‌های جدیدی در زمینه گیاهخواری را باز کرده. «جیمز وایلدمن»، فعال حقوق بشر در فلوریدای آمریکا،  از جمله اشخاصی است که از سال 2007 سخنرانی‌های متعددی با عنوان «101 دلیل برای گیاهخوار شدن» را  در این کشور ارایه داده است. او با برگزاری سمینارهای آموزشی در دبیرستان‌های مختلف آمریکا نظریات مهم و مستندی را راجع به تاثیر مثبت گیاهخواری و وگانیسم بر بهبود عملکرد بدن ارائه داده است.


هدف فعالیت «وایلدمن» لزوما این نیست که همه را متعهد به گیاهخواری کند بلکه به دنبال آن است که مردم را به تفکر مجدد در آنچه مصرف می‌کنند، وا دارد. اعتقاد او بر این است که مصرف گوشت و لبنیات یک رفتار آموخته شده و داستانی فرهنگی است که به ما القا شده است. یعنی اگر معتقدید برای سالم و قوی بودن به شیر گاو نیاز دارید به این دلیل است که از بدو تولد  به شما گفته‌اند که مصرف این محصولات به بدن شما کمک می کند. به عبارتی در این خصوص شرطی شده‌ایم.


با هم نگاهی داریم به بخش‌های اصلی سخنرانی وی در این باره؛ به امید آن‌که کمکی باشد به تفکری جدید در زمینه مصرف محصولات حیوانی.

دلیل برای گیاهخواری


کشتار حیوانات یا گیاهخواری؟ مساله این است!


«وایلدمن» سخنرانی خود را با این موضوع شروع می‌کند که همه ما در ماتریکسی گرفتار هستیم که نوع ماده غذایی مصرفی‌‌مان را القا می‌کند. این در حالی‌ است که اگر فقط در آمریکا نگاهی به آمارها بیندازیم، شاید موضعی دیگر در این خصوص بگیریم. 90 الی 95 درصد از شیر، گوشت و محصولات لبنی که در آمریکا مصرف می‌شوند از کارخانه‌های صنعتی می‌آیند که حیوانات در آنجا شرایط سختی را می‌گذرانند. مکان‌هایی که تصویری متفاوت از گاو خندان و مزرعه سرسبز موجود بر روی بسته‌بندی محصولات دارند.


در این کشور سالانه 10 بیلیون گاو، مرغ، خوک برای مصارف خوراکی کشته می‌شوند؛ یعنی در هر ثانیه 300 حیوان! اما سوال اینجاست که با وجود این کشتار عظیم چرا حرکتی موثر برای جلوگیری از آن انجام نمی‌شود. پاسخ سوال در داستان غیر واقعی گفته شده به مردم وجود دارد و آن چیزی نیست جز  تکرار اینکه گوشت پروتئین دارد یا شیر گاو برای استحکام استخوان‌ها ضروری است. به عبارتی ما گرفتار جملاتی تلقین شده و تکراری نظیر «اگر این کار را انجام دهید، یک رژیم غذایی طبیعی و نرمال دارید» هستیم!

گیاهخواری بهتر است یا آزار حیوانات؟


«جیمز وایلدمن» یکی از موضوعات اصلی بحث خود را متمرکز بر آزاری می‌داند که در صنعت گوشت و تولید لبنیات بر حیوانات وارد می‌شود. از نظر او کارگران فعال در این مکان‌ها چشم خود را بر روی بسیاری از خشونت‌ها می‌بندند و به نوعی بخشی از قلب خود را از دست می‌دهند. «وایلدمن» به این موضوع اشاره می‌کند که حیوانات هم مثل انسان دارای احساس هستند و درد و رنج را می‌فهمند. آن‌ها مستحق زندگی بدون درد هستند؛ چیزی که در مزارع و کارخانجات تولید محصولات حیوانی فراموش شده است.


کشتار گاوها، مرغ‌ها و خوک‌ها برای استفاده از گوشت‌شان موضوعی است که هر روزه اتفاق می‌افتد. این حیوانات با درد و رنج می‌میرند و افرادی که از گوشت آن‌ها استفاده می‌کنند نیز به نوعی در این رنجی که به آن‌ها اعمال می‌شود سهیم هستند. از نظر این فعال حقوق حیوانات، همان‌طور که شما دیدگاهی متفاوت نسبت به سگ و گربه با گاو یا خوک دارید و آن‌ها را به عنوان یک وعده غذایی نگاه نمی‌کنید، باید همین رفتار را در مورد گاوها یا مرغ‌ها داشته باشید. «وایلدمن» معتقد است که وگانیسم و گیاهخواری روشی برای تغییر همین پیش‌فرض‌ها و اعتقادات است و انسان برای زنده ماندن نیازی به مصرف گوشت حیوانات ندارد.

دلیل برای گیاهخواری


شیر گاو و فرایند دردآور تولید آن


تولید شیر در حیوان زمانی اتفاق می‌افتد که او باردار باشد؛ مانند همه حیوانات پستاندار. اما آن‌ها در کارخانجات و مزارع صنعتی برای این کار به طریق طبیعی جفت‌گیری نمی‌کنند. متاسفانه گاوها به روش مصنوعی باردار می‌شوند و پس از آن نیز  فرزندشان به محض دنیا آمدن از مادر جدا می‌شود. تنها به یک دلیل! چون انسان‌ها نیاز به شیر دارند و برای همین موضوع گوساله باید از مادرش جدا باشد. علاوه بر این حیوان در مکانی تنگ، بدون نور و به عبارتی تحت استرس نگهداری می‌شود. شرایط استرس‌زایی که بخشی از فرایند تولید شیر و سایر محصولات آن مثل پنیر و کره است.


گیاهخواری یا خوردن محصولات به ظاهر سالم حیوانی؟


«وایلدمن» با ارایه آماری جالب توجه، سلامت محصولات حیوانی را زیر سوال می‌برد. به گفته او برای سلامت نگاه داشتن گاوها در مزارع صنعتی، آنتی بیوتیک‌ها به میزان زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند. طبق گفته وی 70 درصد آنتی‌بیوتیک‌های تولیدی در آمریکا به حیوانات مزارع صنعتی تولید لبنیات تزریق می‌شود. این آمار کل آنچه ما در مورد سلامت این محصولات می‌شنویم را زیر سوال می‌برد. به عبارتی گرفتار شدن ما در داستانی غیر واقعی که بارها و بارها و هر روزه تکرار می‌شود.


از طرفی شیر گاو عامل بسیاری از آلرژی‌ها و سندروم عدم تحمل لاکتوز در بین بچه‌ها و بزرگسالان است. «وایلدمن» در اینجا نیز بار دیگر این سوال را مطرح می‌کند که پس چرا ما انسان‌ها شیر گاو را می‌خوریم؟ و پاسخ مرسوم آن، وجود کلسیم در شیر و معرفی به عنوان عامل جلوگیری کننده پوکی استخوان است. این موضوع در حالی است که نگاهی به آمار نکات جالبی را مطرح می‌کند. بر اساس آن، آمریکا، انگلیس و فنلاند جزو پر مصرف‌ترین کشورهای شیر گاو هستند اما در عین حال مردمان آن بالاترین نرخ پوکی استخوان را نیز دارند. پس واقعا جریان پشت پرده چه چیزی جز یک داستان غیر واقعی می‌تواند باشد؟!

دلیل برای گیاهخواری


پروتئین حیوانی در برابر پروتئین گیاهی


بحث «وایلدمن» در مورد محصولات حیوانی به همین موارد ختم نمی‌شود. او می‌گوید پروتئین حیوانی از آمینواسیدهایی تشکیل شده است که بالاترین میزان سولفور را دارند. در اثر مصرف این پروتئین بدن به شکل اسیدی در می‌آید. بنابراین برای متعادل کردن خود شروع به آزاد کردن کلسیم از استخوان‌ها می‌کند؛ موضوعی که در نهایت پوکی استخوان را بدنبال دارد. این بحث همان عامل اصلی بالا بودن نرخ این بیماری در بین کشورهای پر مصرف شیر گاو است.


بهترین جایگزین شیر حیوانات، شیرهای گیاهی هستند. شیرهایی که در یک مقیاس مشخص دارای همان میزان پروتئین معادل محصولات حیوانی هستند. ضمن اینکه فیبر بالاتر و کلسترول کمتری دارند. شاید این مثال «وایلدمن» جالب به نظر برسد که آیا فکر کرده‌اید چرا بزرگترین جاندار روی زمین، یعنی فیل‌ها، از میوه و سبزیجات تغذیه می‌کنند، اما هیچ مشکل استخوانی ندارند؟!


سد محکم در برابر بیماری‌ها، بهترین دلیل برای گیاهخواری


طبق آماری که «وایلدمن» ارایه می‌کند، 68 درصد از بیماری‌ها در آمریکا مربوط به رعایت نکردن یک رژیم مناسب تغذیه‌ای است. در این میان سرطان، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی سردمداران گرفتاری‌های عموم مردم هستند. رخ دادن یک حمله قلبی در هر 24 ثانیه یا تشخیص روزانه 3400 ابتلا به سرطان در آمریکا، نکاتی نیستند که بتوان به راحتی از کنار آن‌ها گذشت. همه این موارد یک دلیل اصلی دارند و آن هم داشتن یک تغذیه نامناسب بویژه مصرف گوشت و لبنیات پر چرب است. این موضوع زمانی جالب توجه می‌شود که بدانیم ساختار فیزیکی بدن ما بر پایه گیاهخواری شکل گرفته است و دلیل همه این بیماری‌ها، مصرف مواد غذایی است که تناسبی با این ساختار ندارند.


میوه‌جات، سبزی‌ها، غلات و حبوبات و دانه‌ها می‌توانند به عنوان هرم اصلی غذایی انسان لحاظ شوند. موادی که به طور کامل سوخت و مواد مورد نیاز بدن ما را تامین می‌کنند. طب گفته «وایلدمن» اگر این‌گونه نبود، ورزشکاران  پیرو سبک گیاهخواری این‌گونه موفق نبودند و ساختار عضلانی مناسبی نداشتند.


گیاهخواری سبک تغذیه‌ای معقول و آسان


«جیمز وایلدمن» اعتقاد دارد که برای افراد علاقمند به گیاهخواری، درک مفهوم سلامتی بدن، عدم آزار حیوانات و آسیب نرسیدن به محیط زیست آسان است. اما آنچه این موضوع را برای این دسته سخت می‌کند، اجرای این سبک تغذیه‌ای و حرکت در مسیر است؛ بویژه آن‌که در ابتدا مواردی مثل عدم حمایت خانواده یا دید متفاوت سایرین به موضوع می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. «وایلدمن» بارها این اصل را تکرار می‌کند که ما در فرهنگ مصرف مواد غذایی خود به حدی شرطی شده‌ایم که باور داریم خوردن گوشت و محصولات حیوانی ضروری است و زمانی‌که راه حل دیگری در این میان پیشنهاد می‌شود، نمی‌دانیم از کجا آغاز کنیم.


او با ارایه سخنرانی‌های متعدد خود در تلاش است تا با مشخص کردن زوایای تاریک استفاده از محصولات حیوانی این موضوع را گوشزد کند که گیاهخواری و وگانیسم نه تنها معقول بلکه آسان است. در صورتی‌که تمایل به مشاهده ویدئوی کامل سخنرانی «جیمز وایلدمن» دارید، می‌توانید در یوتیوب و از این لینک آن‌را مشاهده کنید.  علاوه بر آن مطالعه مقاله «چرا وگان‌ها لبنیات مصرف نمی‌کنند» می‌تواند توضیحی تکمیلی بر آنچه گذشت باشد.

مرجع:

YouTube

زمان مطالعه: 8 دقیقه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
preloader