رفتن به محتوای اصلی

پرندگان و تاثیر گازهای ضد شورش بر آنها

در این روزهای بحرانی که همه نگران هستند، پرندگان و جانداران ساکن در محیط‌های شهری هم دوران پر اضطراب و دور از روال معمول خود را می‌گذراند. پرندگانی که دیگر به عنوان بخشی از زندگی روزمره ما به مهر انسان‌های شهرنشین برای تامین غذای خود دلبسته‌اند و در کوچه  و خیابان بعضا روزهای مسالمت آمیزی را با ما می‌گذراند، در زمان‌ رخ دادن بحران‌های اجتماعی بی‌دفاع‌تر از همیشه هستند. آنها نیز مانند این روزهای ما در برخی اوقات در معرض بی‌مهری‌هایی قرار می‌گیرند و با ناملایمات و خطرات زندگی شهری بیشتر از گذشته روبرو هستند؛ خطراتی که به طور مستقیم جان این بیگناهان طالب صلح و آرامش را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

شاید پرندگان شهری را بتوان مظلوم‌ترین دسته جانداران به حساب آورد؛  آنها که در روزهای معمول هر از گاهی در معرض مستقیم تفنگ‌های ساچمه‌ای انسان‌ها برای تفریح قرار می‌گرفتند، با هوای آلوده و سمی شهرها دست و پنجه نرم می‌کنند، در روزهای اعتراض و بحران‌های اجتماعی نیز با مساله جدیدی به نام دودهای سمی و گازهای ضد شورش هم روبرو هستند. البته پرندگان دست‌آموز خانگی هم در صورت قرار گرفتن خانه مالکان آنها در محل‌های پر آشوب و نفوذ گازهای اشک آور به داخل خانه در معرض خطر هستند.

تاثیر گازهای ضد شورش بر روی پرندگان

تاثیر مشابه گازهای ضد شورش بر پرندگان و انسان‌ها

گازهای ضد شورش یا گاز اشک‌آور و انواع دیگر گازها مانند اسپری فلفل، پرندگان و سایر حیوانات را به صورت یکسان تحت تاثیر قرار می‌دهد. یعنی اینکه علائمی مثل ریزش زیاد آب از چشم، عطسه و تحریک دستگاه تنفسی، درد در چشم، بینی، دهان و ریه که در انسان دیده می‌شود، پرندگان و جانداران ساکن در محیط شهری را نیز گرفتار می‌کند. 
گازهای ضد شورش که متداولترین آن گاز اشک‌آور است، از نظر علمی به نام O-chlorobenzylidene malononitrile یا گاز CS  نیز نامیده می‌شود. این گاز می تواند پس از انفجار به سیانید تبدیل شود، به خصوص اگر تاریخ مصرف قوطی که گاز در آن قرار گرفته منقضی شده باشد. این موضوع، گاز اشک‌آور را در لیست عوامل سمی پرخطر برای افراد و به ویژه برای حیوانات حساس‌تر و کوچکتر در صورت استنشاق مستقیم آن قرار می‌دهد.  اگر غلظت گاز در محیط بالا باشد یا اگر پوست با محلول های سیانید تماس پیدا کند، حتی می‌تواند جذب پوستی قابل توجهی نیز اتفاق بیفتد. از طرفی دمای و رطوبت بالای محیط هم باعث افزایش جذب این گاز از طریق پوست می شود. در نتیجه این موضوع و قرار گرفتن در معرض مقادیر بالای سیانید  باعث درگیری سریع سیستم اعصاب مرکزی، تاثیر شدید بر قلب و عروق و در نهایت باعث مرگ می‌شود.علائم و نشانه‌هایی مانند سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ، سردرد و ضعف، قفل شدن فک، تشنج، توهم، از دست دادن هوشیاری و کما از مهمترین موارد در معرض قرار گرفتن با گازهای ضد شورش در انسان‌هاست که در پرندگان هم به طور مشابه ایجاد می‌شود.

مرگ زودهنگام نتیجه تاثیر گازهای ضد شورش بر پرندگان

حیوانات بزرگ جثه اگر مدت زمان کوتاهی در معرض گازهای ضد شورش قرار گیرند، بهبود سریع‌تری دارند اما این گاز برای پرندگان در صورت در معرض قرار گرفتن به میزان زیاد در عرض چند ثانیه هم حتی می‌تواند کشنده باشد.  متاسفانه قرار گرفتن پرندگان در معرض این گاز اغلب کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. این موجودات بی‌آزار در صورت استنشاق بیش از اندازه و در دفعات زیاد گازهای ضد شورش،دچار تورم ریوی، ایست تنفسی و گاهی اوقات آسیب کلیوی هم می‌شوند.
اگر پرنده خانگی در خانه دارید و اطراف محل شما در معرض استفاده از گاز اشک‌آور قرار گرفته در صورت مشاهده هرگونه خس خس، تنگی نفس، بی‌قراری در پرنده خود با دور کردن آن از کنار پنجره‌ها به نکات احتیاطی توصیه شده زیر در این خصوص برای کاهش علائم در حیوان خود اقدام کنید. 

تاثیر گازهای ضد شورش بر روی پرندگان

توصیه‌هایی برای کاهش عوارض گاز اشک‌آور در پرندگان خانگی

متاسفانه نمی‌توان نسخه‌ای برای پرندگان آزاد در محیط شهری پیچید، فقط باید امیدوار بود که آنها به صورت غریزی در حداقل زمان ممکن محل بحران را ترک کنند تا آسیب نبینند. هر چند در بسیاری از موارد ممکن است این پرندگان غافلگیر شوند و مثل بسیاری از اوقات قربانی ظلم انسان‌ها. اما اگر پرنده خانگی دارید و خانه شما در معرض گاز اشک آور قرار گرفته است، اقدامات زیر را برای حیوان خانگی خود در اسرع وقت انجام دهید. 

  • پرندگان به محض تحریک چشم، بی‌قرار و بیش از حد هیجان‌زده می‌شوند، بنابراین آنها را از کنار پنجره و محل استفاده گاز اشک آور خارج کرده، سر آنها را در دست خود گرفته و آب تازه را از گوشه داخلی چشم‌شان به سمت بیرون بریزید. 
  • چون بسیاری از مواد شیمیایی از طریق پوست حیوان جذب می‌شود و می‌تواند علائم شدیدی پس از جذب ایجاد کند، بنابراین پرنده خود را در اسرع وقت حمام کنید.
  • به هیچ عنوان از آب داغ برای شستشوی حیوان استفاده نکنید زیرا منافذ پوست را باز کرده و احساس سوزش را بدتر می‌کند.
  • اگر حیوان بیهوش است، حتما با مراجعه به دامپزشک از نسخه‌های خاص برای از بین بردن عوارض و درمان پرنده خود استفاده کنید.
تاثیر گازهای ضد شورش بر روی پرندگان

توصیه‌هایی برای کاهش عوارض اسپری فلفل در پرندگان خانگی

اسپری فلفل ممکن است کمتر پرندگان خانگی را تحت تاثیر قرار دهد، اما در صورتی‌که به صورت اتفاقی در ماشین و هنگام عبور از محل همراه پرنده خانگی خود در معرض این گاز ضد شورش قرار گرفتید، نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

  • از دستمال مرطوب و آب تمیز برای شستن سریع چشم و بینی حیوان استفاده کنید.
  • چون اسپری فلفل بر پایه روغن است، به ناحیه‌ای که در معرض اسپری قرار گرفته دست نزنید زیرا باعث پخش شدن سریع آن به سایر نقاط بدن حیوان می‌شود.
  • با استفاده از شامپوی بچه و آب به سرعت پرنده خانگی خود را حمام کنید

کمی مهربان‌ باشیم

پرندگان شهری بی‌آزارترین موجوداتی هستند که بسیاری از آنها با آواز خودشان ما را برای لحظه‌ای از زندگی روزمره دور می‌کنند. دیدن کبوتر، سار، مرغ مینا،  گنجشک و حتی کلاغ‌ها فرصتی برای انسان شهرنشین هستند تا زمان‌هایی را فارغ از هیاهوی شهرها طعم نزدیکی با طبیعت را بچشند. موجوداتی که از باقیمانده‌های غذاهای ما تغذیه می‌کنند و با پرواز در میان آپارتمان‌ها حس آزادی را مهمان قلب‌های‌مان می‌کنند. اما دریغ …که همزیستی آنها با ما انسان‌ها برای پرندگان در بسیاری موارد آزار و اذیت و حتی خطر مرگ را برایشان بدنبال داشته است. در کنار انواع حملات انسان‌ها به پرندگان شاید بحران‌های اجتماعی غافلگیرانه‌ترین موردی باشند که حیات این موجودات را به دلیل استفاده از انواع گازهای سمی با خطر مواجه می‌کنند. 
گریزی نیست از این بحران‌ها و تنها می‌توان امیدوار بود که صلح و آرامش همنشین دائمی قلب همه انسان‌ها باشد تا بدور از هر خشونتی زندگی جاندارانی را که دست سرنوشت همراهی با انسان‌ها را برایشان رقم زده است، با خطر مواجه نکند. شاید در این دوران باید کمی مهربان‌تر بود تا گوش‌ها پیام صلح و دوستی را بهتر بشنوند؛ دنیای امروز بیش از هر دورانی نیازمند صلح و گفتگوست.  

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.