رفتن به محتوای اصلی

تست حیوانی چیست و چرا گیاهخواران با آن مخالفند

حتما شما هم به کلیپ انیمیشنی “رالف را نجات دهید”، خرگوشی که برای ساخت لوازم آرایشی انواع آزمایشات روی آن انجام می‌گرفت را تا حالا در شبکه‌های اجتماعی دیده‌اید. کلیپی که در آن  این خرگوش آسیب‌هایی که در حین آزمایش محصولات مختلف بر بدنش وارد می‌شد را تعریف می‌کرد. این انیمیشن واقعیتی تلخ برای استفاده حیوانات در تولید محصولات مصرفی انسان‌هاست. شاید تعداد کمی از شما در این خصوص اطلاعات کافی داشته‌اید و با جنبشی که بسیاری از افراد در جهت تبلیغ استفاده از محصولات آرایشی که تست حیوانی ندارند، نا آشنا باشید. اما آنچه مسلم است نقشی است که حیوانات در تولید این محصولات دارند و درد و رنجی که آنها در این مراحل می‌بینند. درد و رنجی که در نهایت سرنوشتی جز مرگ انتظار این حیوانات را می‌کشد. این مقدمه کافیست تا بدانیم گیاهخوارن هم به دلیل انتخاب سبک زندگی صلح آمیز و پیروی از اهداف خود در این مسیر صلح آمیز یکی از حامیان اصلی جنبش مخالفت با تست حیوانی هستند. اما در ابتدا بهتر است کمی دقیق‌تر به موضوع تست حیوانی و انواع آن بپردازیم.

تست حیوانی یک آزمایش علمی غم انگیز برای حیوانات
متاسفانه تست حیوانی یک آزمایش علمی در فرایند تولید برخی محصولات است و در طی آن به منظور تعیین اثرات یک محصول جدید بر انسان، حیوانات آزمایشگاهی برای این منظور تحت انواع آزمایشات قرار می‌گیرند. این آزمایش نه تنها در محصولات آرایشی بلکه در پزشکی هم بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و شاید نتوان در برخی موارد پزشکی جایگزینی برای آن پیدا کرد.  حیوانات در تست حیوانی مواجه با درد، رنج یا آسیب دائمی می‌شوند و به نوعی عمدا صدمه می‌بینند و معمولا در پایان آزمایش کشته می‌شوند. تست‌هایی شامل تزریق یا تغذیه حیوان با مواد و محصولات مختلف، برداشتن اندام‌ها و بافت بدن به صورت عمدی، تحریک پوستی و…
غم انگیز است به خصوص اگر به لیست آزمایشات اصلی که در این خصوص انجام می‌گیرد:

آزمایشات دوز کشنده: برای تعیین دوز کشنده یک سم یا عامل بیماری‌زا یا تابش اشعه استفاده می‌شود. این آزمایش ابتدا با تجویز دوز مشخص انجام می‌شود و اگر همه حیوانات بمیرند، دوز کاهش می‌یابد و این تست آنقدر ادامه می‌یابد تا تنها نیمی از حیوانات باقی بمانند.

آزمایشات تحریک پوست: برای تعیین اینکه محصولات برای استفاده بر روی پوست انسان بی خطر هستند یا خیر. معمولا بدون بیهوشی بر روی خرگوش آلبینو انجام می‌شود و حیوان تا چهارده روز برای بررسی علائم تحریک و تورم پوست نگهداری می‌شود.

آزمایشات تحریک چشم: برای تعیین اینکه آیا محصولات برای چشم انسان قابل استفاده است یا خیر. باز هم یک آزمایش دیگر بدون بیهوشی بر روی خرگوش که علائم قرمزی، کدر شدن، زخم و تورم چشم مورد مطالعه قرار می‌گیرد.
این تنها بخشی از موارد تست حیوانی بود؛ آزمایشاتی با نام علمی که طبق آمار سالیانه بیش از 100 میلیون حیوان در مسیر نتایج آن برای انسان آسیب دیده و کشته می‌شوند. 
تا به این نقطه حتی آنها که از رژیم گیاهخواری پیروی نمی‌کنند نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند اما شاید بهتر باشد با توجه به سبک تفکری گیاهخواران با جزییات بیشتری با دو دلیل عمده این موضوع را مورد توجه قرار دهیم. هر چند شاید در برخی موارد مثل تست‌های حیوانی پزشکی انتخابی سخت برای مخالفت با انجام آن وجود دارد.

دلیل اول گیاهخواران: تست حیوانی بدون تردید بی رحمانه است
تنها کافیست کمی رئوف و مهربان باشید و به دنیای تفکرات پر از صلح گیاهخواران در این خصوص وارد شوید. ظلم و ستمی که در حین تست‌ها بر حیوانات می‌رود کاملا متضاد با منش گیاهخواری و نوعی تجاوز به حقوق حیوانات  است. منش و رفتاری که خود را در پرهیز از خوردن هر گونه گوشت حیوان خود را نشان داده است. پس فرد گیاهخواری که از خوردن گوشت به دلیل آزار و اذیت حیوان و از دست رفتن جان ارزشمند یک موجود زنده می‌گذرد، چگونه ممکن است با تست‌های حیوانی بی‌رحمانه‌ای که در آن حیوان تحت اثر یک شکنجه دائمی تا رسیدن به پایان زندگی خود قرار می‌گیرد موافق باشد. بی شک، نمی‌توان با این موضوع کنار آمد.

دلیل دوم گیاهخواران: تست حیوانی غیر اخلاقی است
در اینجا فقط کافی است به این موضوع بیشتر فکر کنیم: اگر هر یک از آزمایشاتی که بر روی حیوانات در طی تست حیوانی محصولات مختلف انجام می‌گیرد در خارج از محیط آزمایشگاهی بر روی حیوان تست می‌شد، به طور حتم به عنوان جرم به حساب می‌آمد. دنیای ظالمانه‌ای است…حیوان را در قفس آزمایشگاه بدور از شرایط طبیعی خود نگاهداری می‌کنند و عمدا با آزمایش‌های مختلف برای آنها درد و ترس و اضطراب ایجاد می‌شود. یک کار صد در صد غیر اخلاقی. موضوعی که در برخی موارد حتی نتیجه مثبت آزمایش نهایی بر روی حیوان نیز نمی‌تواند نشانه موفقیت صد در صدی آن بر روی انسان باشد.
اگر یک نفر سبک گیاهخواری را انتخاب می‌کند، به معنای توجه صرف به تغذیه و سلامت جسمش نیست. یک گیاهخوار سلامت روح خود را هم در این مسیر با عدم آزار به هر موجود زنده‌ای دنبال می‌کند. پس در این سبک و مسیر تست حیوانی جایی ندارد. چون یک گیاهخوار حامی حیوانات است.

آیا جایگزینی برای تست حیوانی وجود دارد؟
موضوع تست حیوانی در برخی موارد هم چالش برانگیز است وقتی که در حوزه پزشکی و داروسازی افراد بیان می‌کنند که این تست‌ها را برای حفظ جان انسان‌ها انجام می‌دهند؛ پیشرفت‌های پزشکی بسیاری در چند دهه گذشته مدیون همین تست‌های حیوانی بوده است. این موضوع درست است اما می‌توان بسیاری از موارد غیر ضروری مانند تولید محصولات آرایشی را از چرخه تست‌های حیوانی خارج کرد؛ واقعا بی رحمانه نیست که برای تولید رژلب، شامپو یا کرم، حیوانی آزار ببیند! هم اینک در بازار برندهای مختلف لوازم آرایشی و بهداشتی با درج عبارت Cruelty-free عدم تست حیوانی در تولید محصول خود را به خریدار گوشزد می‌کنند. 
در بخش تولید داروها و واکسن‌ها هم جای امیدی هست و روش‌های پیشرفته‌ای مثل استفاده از تراشه‌ها، مدلسازی‌های کامپیوتری، شبیه‌سازی بیماران وجود دارد که می‌توانند جایگزین تست حیوانی شوند. پس اگر نمی‌توان صد درصد تست حیوانی را حذف کرد مسلما می‌توان در جهت کاهش آن حرکت کرد. 

لطفا این تست غیر اخلاقی بی رحمانه را متوقف کنید!
با این اوصاف غیر اخلاقی نیست که گیاهخواران همصدا با سایر مخالفان شعار توقف تست حیوانی در آزمایشات تولید محصولات را سر دهند. یک فرد گیاهخوار طالب صلح و آرامش است دوستدار زندگی بدون آزار و رنج سایر موجودات زنده و حافظ حقوق حیوانات و این شعار خود را در جزء جزء فعالیت‌های خود پیاده می‌کند. او مخالف هر فعالیت غیر اخلاقی و بی رحمانه است و طرفدار این موضوع که مسلما انسانی که هسته اتم را می‌شکافد و به فضا سفر می‌کند، می‌تواند راه‌حل‌های جایگزین تست حیوانی را نیز به صورت گسترده برای تولید انواع محصولات و حتی آزمایشات پزشکی استفاده کند. پس به امید آن روز…

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.