رفتن به محتوای اصلی

تا به حال در مورد ردپای آب چیزی شنیدید؟

آب، جزء جدایی ناپذیر برای زندگی انسان که در دسترس بودن و کیفیت آن همیشه یکی از نکات مورد توجه بوده است. اما آنچه که می‌بینیم و بارها در اخبار در مورد آن شنیدیم، محدود بودن منابع آبی در سراسر نقاط جهان بخصوص به دلیل تغییرات آب و هوایی و چالش افزایش گرمایش جهانی است که دسترسی به آن را برای بسیاری از مردم با مشکل مواجه کرده است.
متاسفانه حداقل دو سوم جمعیت جهان برای یک ماه در سال با کمبود شدید آب روبرو هستند و 500 میلیون نفر هم در مناطقی زندگی می‌کنند که مصرف آب در آنجا دو برابر بارش سالانه‌شان است. بله…وضعیت بسیار بدتر از آن چیزی است که تصورش را می‌کنید. هر چند حتما شما هم اخیرا اخبار کمبود آب را در ایران هم بیشتر از گذشته می‌شنوید.
سطح پایین آب می‌تواند در مناطقی با تراکم جمعیت بالا یا محل‌هایی که مصرف آب کشاورزی بالاست، می‌تواند بسیار مشکل‌زا باشد. این مصرف بالا نسبت به منابع محدود آب باعث کاهش سطح آب رودخانه‌ها و دریاچه‌ها شده است به طوری‌که اگر این روند ادامه پیدا کند بسیاری از آنها ناپدید می‌شوند. موضوعی که کم و بیش هم اتفاق افتاده است. اما ما بعنوان انسان‌های مسئول در برابر خودمان و همین‌زور آینده چه باید بکنیم؟ حتما تا این لحظه صحبت‌های بسیاری در این مورد شنیده‌اید. اما در اینجا شما را با موضوع دیگری آشنا می‌کنیم: ” ردپای آب و رژیم گیاهخواری”.

آب هم “ردپا” دارد! 
کلمه جالبی که شاید کمتر در مورد آب آنرا شنیده‌اید: “ردپا”. بله شما ردپای آب را نه در دریاچه‌ها و رودخانه‌ها بلکه این بار در غذا و یا کالایی که مصرف می‌کنید باید دنبال کنید. طبق تعریف ردپای آب میزان آب مصرفی برای تولید کالاها، خدمات و محصولات مختلف است. این به آن معناست که به طور مثال اگر شما غذایی مصرف می‌کنید برای تولید آن آب مصرف می‌شود و شما بسته به نوع غذای مصرفی‌تان می‌توانید یک هدر دهنده آب و یا کاهش دهنده مصرف آب باشید. نکته جالبی است…ما در اینجا بیشتر به این موضوع اشاره می‌کنیم که مصرف غذاها و فرآورده‌های حیوانی فشار بیشتری بر منابع آب شیرین به نسبت غذاهای گیاهی وارد می‌کند. به عبارتی ردپای آب هر محصول حیوانی بیشتر از ردپای آب محصولات گیاهی با همان ارزش تغذیه‌ای یکسان است. اما چگونه؟

اگر به فکر منابع آبی هستید، رژیم گیاهخواری را دنبال کنید
ثابت شده که هر آنچه فرد برای خوردن انتخاب می‌کند، تفاوت بسیار زیادی در میزان ردپای آب دارد. به این عدد و رقم جالب اگر توجه کنیم شاید برایتان شفاف‌تر شود: در مطالعه‌ای که دانشمندان آمریکایی در مقایسه بین رژیم گیاهخواری و غیر گیاهخواری انجام داده‌اند به این موضوع رسیده‌اند که گیاهخواران 54 درصد صرفه‌جویی بیشتری در میانگین مصرف هفتگی آب خود در مقایسه با گیاهخواران دارند. این عدد در مقایسه با میزان 35 درصدی که هر فرد با روش‌های معمولی مدیریت مصرف آب می‌تواند صرفه‌جویی داشته باشد بسیار بالاتر است.
علت این موضوع هم آن است که غذاهای حیوانی نسبت به غذاهای گیاهی ردپای آب بسیار بیشتری دارند و در این میان گوشت گاو در بالاترین سطح مصرف آب قرار دارد. به عبارتی پرورش دام برای تولید گوشت نمونه روشنی از استفاده نادرست منابع آبی است؛ زیرا در حین این فعالیت بیشتر آب کشاورزی برای تغذیه دام استفاده می‌شود؛ تازه اگر مصرف آب در شستشو و بهداشت دام را هم به آن اضافه کنیم به مقادیر بالای آب می‌رسیم. ثابت شده که تولید گوشت گاو به 28 برابر زمین بیشتر و 11 برابر آب آبیاری بیشتری به نسبت غذاهای گیاهی با ارزش تغذیه‌ای یکسان احتیاج دارد. ضمن اینکه تولید 5 برابر بیشتر گازهای گلخانه‌ای آن موضوع را جدی‌تر هم می‌کند.

با دانستن این آمار، شاید موقع مصرف محصولات حیوانی دچار عذاب وجدان شوید!
جالب است بدانید مصرف آب در هر کالری از گوشت گاو 20 برابر بیشتر از غلات و محصولات نشاسته‌ای است. اگر مقایسه‌ای در مورد پروتئین هم بخواهیم داشته باشیم، رد پای آب در هر گرم پروتئین شیر، تخم مرغ و مرغ حدود 1/5 برابر بیشتر از حبوبات است. این مقدار برای گوشت گاو به میزان شش برابر حبوبات می‌رسد.  رقم‌های جالبی است و البته قابل فکر..
مطالعه یک سازمان غیر دولتی، غیر انتفاعی در لندن نشان داده است که تولید یک کیلوگرم گوشت گاو، گوشت خوک و مرغ به ترتیب 9، 4، 3 برابر تولید غلات آب مصرف می‌کند. این موضوع یعنی اینکه دامداری تا چه اندازه بر منابع آبی ما فشار وارد می‌کند و تغییر در رژیم غذایی در جهان چقدر می‌تواند در صرفه‌جویی مصرف آب تاثیر بگذارد. جالب است بدانید که کاهش مصرف فرآورده‌های حیوانی در رژیم غذایی مصرفی مردم سراسر جهان پتانسیل صرفه‌جویی مصرف آب تا میزان مصرف 1/8 میلیارد نفر در سراسر جهان را دارد.

ایست…لطفا گیاهخوار شوید!
باز هم یادآوری می‌کنیم که چهار میلیارد نفر در جهان حداقل یک ماه از سال را در شرایط کم آبی زندگی می‌کنند. پس آیا خوردن یک همبرگر گوشتی ارزش به خطر انداختن جان انسان‌های دیگر را دارد؟ افراد و بخصوص زنان و دخترانی که شاید مجبورند ساعت‌های طولانی برای بدست آوردن آب سالم پیاده‌روی کنند. 
از طرفی سازمان خواروبار جهانی تخمین می‌زند که هر ساله تقریبا یک سوم کل مواد غذایی تولیدی برای مصرف انسان در جهان در اثر استفاده نادرست به هدر می‌رود. جلوگیری از این هدر رفت یک فرصت برای بهبود تولید مواد غذایی در جهان است زیرا ردپای آب ضایعات غذایی تولید شده در سراسر جهان معادل سه برابر حجم دریاچه ژنو یا تخلیه سالانه آب رودخانه ولگا (طولانی‌ترین و بزرگترین رودخانه اروپا) است. پس لطفا دوباره این چند خط را چندین بار بخوانید.
بله…این آمار به اندازه‌ای تکان دهنده هستند که همین الان باید به شما بگوییم…ایست…لطفا گیاهخوار شوید!

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.