رفتن به محتوای اصلی

۹ نکته برای گیاه خواران و وگن‌ها در سفر

غذا بخش مهمی از فرهنگ هر کشور است و گوشت تقریباً همیشه نقش زیادی در غذاهای کشورهای‌ مختلف ایفا می‌کند. به همین خاطر برای گیاه‌خوارانی که به این رستوران‌ها می‌روند وجود غذاهای گیاهی محدود می‌تواند مشکل‌ساز باشد. حتی ممکن است با تماشای همسفرانتان که مشغول خوردن غذاهای مختلف‌اند احساس سرخوردگی هم به شما دست دهد، در حالی که خودتان باید با سبزیجات بخارپزشده‌ای که از خانه آورده‌اید سرگرم شوید.

گیاه‌خوار بودن اصلاً به این معنی نیست که نتوانید در سفر غذاهای مختلف و خوشمزه را امتحان کنید، بلکه خوردن غذا باید یکی از مفرح‌ترین بخش‌های سفرتان باشد. شاید نتوانید غذاهای معمولی که بقیه می‌خورند را امتحان کنید، اما این فرصت را دارید که عادات و زوایای پنهان غذاهای محلی که به چشم دیگران نمی‌آیند را پیدا کنید.

در اینجا ۹ نکته را برای گیاه‌خوارانی که می‌خواهند در سفر به اندازه‌ی دیگران از چشیدن غذاهای مختلف لذت ببرند و در عین حال به رژیم خودشان هم وفادار بمانند آورده‌ایم.

۱.‌ با اصطلاحات مربوط به غذاهای محلی آشنا شوید
اگر قصد سفر به کشورهای خارجی را دارید، یکی از مهم‌ترین نکات این است که پیش از رسیدن به آنجا با چند اصطلاح و لغتی که مرتبط با غذاهای محلی آنجاست آشنا شوید. گیاه‌خواران علاوه بر یاد گرفتن جملاتی که به آن‌ها در پیدا کردن نشانی کمک می‌کند، باید چیزهای دیگری را هم در خاطر داشته باشند. بهتر است تنها به یاد گرفتن جمله‌‌ی «من گیاه‌خوار هستم» هم بسنده نکنید، چون این جمله ممکن است در کشورهای مختلف، معانی متفاوتی داشته باشد. در بعضی کشورها ماهی جزو گوشت‌ها حساب نمی‌شود، حتی در جاهایی مرغ هم در این دسته قرار نمی‌گیرد. به جای این جملات ابتدایی، سعی کنید اصطلاحاتی را یاد بگیرید که منظور شما را به طور کامل می‌رساند. مانند «من گوشت نمی‌خورم» یا «من گوشت گاو، خوک، مرغ و پرندگان را نمی‌خورم». حتی می‌توانید یاد بگیرید که چطور از پیشخدمت بپرسید «آيا غذای گیاهی در منو دارید؟».
در محل‌های توریستی و معروف کشورهای خارجی، معمولاً کارکنان رستوران‌ها به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند پس بهتر است این جملات را به زبان انگلیسی یاد بگیرید. 

۲. در مورد رستوران‌ها تحقیق کنید
در سرتاسر دنیا رستوران‌های زیادی با منوهای گیاهی متنوع وجود دارد، به خصوص در شهرهای بزرگ و توریستی. اگر قبل از سفر در مورد این رستوران‌ها تحقیق کنید، کمک بزرگی به شما می‌کند. این کار را می‌توانید با جستجو در اینترنت، پرسیدن از افرادی که قبلاً به آ‌نجا سفر کرده‌اند یا از طریق دفترچه‌های راهنمای توریستی انجام دهید. 
معمولاً پیدا کردن رستوران‌هایی که کاملاً گیاهی باشند در اکثر کشورها کار دشواری است. اما شهرهایی هم وجود دارند که رژیم گیاه‌خواری در آن‌ها، رژیم غالب یا حتی تنها رژیم غذایی موجود است. به دنبال رستوران‌ها و مغازه‌هایی بگردید که محصولات و غذاهای گیاهی متنوعی دارند و دست شما برای انتخاب در آن‌ها باز است.

۳. اپلیکیشن‌های مخصوص خورد و خوراک در سفر را امتحان کنید
دو اپلیکیشن رایگان برای موبایل وجود دارد که به شما کمک می‌کند رستوران‌های کاملاً گیاهی یا رستوران‌هایی که غذاهای گیاهی هم سرو می‌کنند را در سرتاسر دنیا پیدا کنید. اپلیکیشن VegOut که مخصوص سیستم‌های iOS است و اپلیکیشن HappyCow که برای هر دو سیستم iOS و اندروید عرضه شده. اگر در صحبت کردن هم به مشکل خورده‌اید، اپلیکیشن VeggiePassport که مخصوص سیستم‌های iOS است به شما کمک می‌کند تا درخواست‌های غذایی‌تان را به ۳۳ زبان مختلف بیان کنید.

۴. میان‌وعده (یا حتی وعده‌ی کامل غذایی) همراهتان داشته باشید
همراه داشتن میان‌وعده در سفر برای همه ضروری است، و برای گیاه‌خوارانی که گزینه‌های انتخاب‌شان در رستوران‌ها، هواپیما یا غذاخوری‌های کوچک ممکن است محدودتر باشد، ضروری‌تر هم است. داشتن میان‌وعده‌های آماده که حمل کردنشان هم راحت باشد در بسیاری مواقع می‌تواند شما را از گشنگی نجات دهد. پیش از سفر دستورهای غذایی ساده و قابل حمل پیدا و آن‌ها را آماده کنید. می‌توانید پنیر‌، بیسکویت، ماست، گرانولا یا میوه‌های خشک را به عنوان تنقلات استفاده کنید. اگر با ماشین سفر می‌کنید ساندویچ‌های سالم یا حمس هم می‌تواند گزینه‌های مناسبی باشد. برای سفرهای هوایی آجیل، تخمه، میوه‌های خشک و گرانولا بهترند.

۵. فروشگاه‌های مواد غذایی را روی نقشه پیدا کنید
قبل از سفر، از روی نقشه‌ی شهری که قصد رفتن به آن‌جا را دارید، فروشگاه‌های بزرگ مواد غذایی طبیعی را پیدا کنید تا در طول سفرتان راحت‌تر بتوانید خریدتان را انجام دهید. حتی اگر فروشگاه‌های بزرگ هم پیدا نکردید، مغازه‌های محلی و کوچک‌تر هم احتمالاً مواد غذایی گیاهی و طبیعی خواهند داشت اما با تنوع کمتر. اگر در هتل‌آپارتمان یا خانه‌های اجاره‌ای اقامت دارید، می‌توانید با درست کردن غذاهای گیاهی از موادی که در مغازه‌های محلی پیدا کرده‌اید هم خودتان را سرگرم کنید.

۶. لیستی از غذاهای گیاهی همراهتان داشته باشید
اگر به سفر خارجی می‌روید، قبل از سفر در مورد غذاهای محلی آنجا خوب تحقیق کنید و لیستی از غذاهای گیاهی آن‌ها را برای خودتان آماده کنید. می‌توانید لیست‌تان را با غذاهایی که بیش از همه مشتاق به امتحان کردنشان هستید شروع کنید و تا پایان همه‌ی گزینه‌هایتان را به آن اضافه کنید. حتی یکی از اهدافتان در سفر می‌تواند این باشد که تا جایی که می‌توانید غذاهای گیاهی آنجا را امتحان کنید. خود این کار می‌تواند ماجراجویی جالب و خوشمزه‌ای باشد. در پایان حتی ممکن است با چند دستور غذایی جدید و هیجان‌انگیز برای اضافه کردن به رژیم معمولتان، سفر را به پایان برسانید.

۷. حسابی در بازارهای محلی بگردید
کشورهایی مثل اسپانیا و اکثر کشورهای آسیایی به بازارهای ماهی و گوشت‌شان معروف‌اند، اما در همین کشورها می‌توانید میوه‌های تازه، پنیر و نان‌های بسیار متنوعی را هم پیدا کنید که برای گیاه‌خواران شبیه به بهشت است. می‌توانید با گشتن در بازارهای محلی و پیدا کردن مواد اولیه‌ی گیاهی و طبیعی، غذاهای متنوعی برای خودتان درست کنید و پولی که قرار بود در رستوران‌ها هزینه شود را هم ذخیره می‌کنید.

۸. هتل‌هایی که غذاهای گیاهی دارند را انتخاب کنید
اگر قصد اقامت در هتل را دارید، سعی کنید هتل‌هایی را انتخاب کنید که در منوی آن‌ها غذاهای گیاهی وجود دارد یا این که در اتا‌ق‌ها یخچال کوچک دارند. چون می‌توانید میان وعده‌ها و مانده‌ی غذا از رستوران‌ها را در یخچال و تازه نگه دارید. اگر هم نتوانستید در اطراف محل اقامتتان رستورانی پیدا کنید که غذای مورد نظرتان را داشته باشد، می‌توانید غذاهایی از منوی هتل که مصرف دوباره‌شان راحت است را در اتاق نگه دارید.

۹. از چالش استقبال کنید
گیاه‌خوار بودن سفر را با چالش‌های بیشتری همراه می‌کند و بهتر است این چالش‌ها را به چشم ماجراجویی و تفریح نگاه کنید. از این فرصت برای اکتشاف و ماجراجویی بیشتر در سفرها استفاده کنید، بازارهای محلی را بگردید، چیزهای جدیدی را امتحان کنید که در حالت معمول به آن‌ها فکر نمی‌کنید. سعی کنید از لحظه‌ لحظه‌ی سفرتان لذت ببرید. در بهترین حالت، با چند دستورغذای جدید که پیش از این امتحان نکرده بودید به خانه برمی‌گردید و در بدترین حالت داستان‌ها و خاطرات شنیدنی زیادی خواهید داشت که بعد از بازگشت برای دوستان و خانواده‌تان تعریف کنید.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.