رفتن به محتوای اصلی

گازهای ضد شورش و تأثیر آن بر سگ‌ها و گربه‌های خیابانی

اعتراض خیابانی؛ گازهای ضد شورش، گاز آشک‌آور، مردم،… کلماتی که این روزها بیشتر از گذشته می‌شنویم. اما در این بین بجز طبیعت و محیط زیست شهری یک دسته از حیوانات که بسیاری از آن‌ها چشم امیدشان به انسان‌ها بوده است هم در معرض آسیب و خطر هستند. بله..سگ‌ها و گربه‌های خیابانی…موجودات دوست داشتنی که در کنار شهرنشینان روزگار می‌گذرانند. جاندارانی که هر چند پیش از این نیز دستخوش نامهربانی‌هایی بوده‌اند، اما در روزهای بحران همراه با انسان‌ها بیش از گذشته این نامهربانی را به چشم می‌بینند. 
شاید در این مواقع آن‌ها کمتر مورد توجه باشند یا شما شاید از اثرات گازهای ضد شورش بر آن‌ها مطلع نباشید، اما هر چه هست ممکن است در کنار تمام اخبار و اتفاقات ناگوار اعتراضات، شما هم به گربه یا سگ خیابانی برخورد کنید که در اثر مواجه شدن ناخواسته با این گازها با مشکل مواجه شده باشد. در این زمان در صورت آگاهی با نحوه برخورد و درمان آن‌ها می‌توانید مرهمی بر زخم این بیگناهان باشید.

گازهای ضد شورش و تأثیر دردآور آن بر سگ‌ها و گربه‌های خیابانی 
گاز اشک‌آور و اسپری فلفل از دسته گازهای ضد شورش هستند که برای کنترل اعتراضات خیابانی مورد استفاده پلیس قرار می‌گیرند. این گازها از ذرات جامد ریزی تشکیل شده‌اند که بعد از آزادی در هوا به گاز تبدیل می‌شوند و در اثر استنشاق آن فرد یا حیوان علائم ناخوشایند مختلفی را تجربه می‌کند.
فرق نمی‌کند انسان باشی یا حیوان؛ در هر حالت گازهای ضد شورش اثرات مشابهی می‌گذارند که دردآور است. بیقراری، گیجی، سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، سوزش در گلو، نفس نفس زدن همگی از عوارض عمومی در معرض قرار گرفتن گازهای ضد شورش است. عوارضی که برای حیوانات خیابانی بسیار دردآورتر است. البته بگذریم از عوارض شدیدتر آن که باعث کبودی رنگ پوست به دلیل کمبود اکسیژن رخ می‌دهد و حتی می‌تواند باعث ایست تنفسی حیوان شود.
خوشبختانه اگر مدت زمان تماس سگ و گربه با گاز اشک آور کوتاه باشد، سریع‌تر بهبود پیدا می‌کنند. اما اگر بیشتر از نیم ساعت در معرض این گاز قرار گیرند، می‌تواند در طی 2 تا 3 روز و یا حتی بعد از یک ماه باعث مرگ حیوان شود. بجز واکنش‌های پوستی شدید، عموماً بهبودی سگ و گربه پس از قرار گرفتن در معرض هوای تازه سریع اتفاق می‌افتد. اما اگر حیوان در معرض مقدار زیاد این گاز تحریک‌کننده قرار گیرد، می‌تواند دچار اِدم ریوی و در برخی  اوقات آسیب کلیوی شود.

کمک به سگ‌ها و گربه‌های خیابانی در برخورد با گازهای ضد شورش
کم نیستند انسان‌هایی که همانند قبل به فکر حیوانات خیابانی و کمتر صدمه دیدن آن‌ها در مواقع اعتراضات خیابانی هستند. اگر شما هم در این مواقع سگ یا گربه‌ای را دیدید که در معرض اثرات گازهای ضد شورش قرار گرفته بود، این کارها می‌تواند به درمان آن‌ها کمک کند.

اگر می‌دانید که گاز استفاده شده اسپری فلفل بوده است…

  • چون اسپری فلفل بر پایه روغن است، چشم حیوان را با صابون یا شامپوی بچه بشویید و بعد از آن محل را به طور کامل با آب شستشو دهید
  • از آنجا که اسپری فلفل بر پوست هم تأثیر دارد، به طور غریزی امکان دارد حیوان بخواهد خود را در آب غوطه‌ور کند، این موضوع در کوتاه‌مدت سوزش را تسکین می‌دهد اما بدلیل روغنی بودن اسپری فلفل حالت سوزش کاملاً از بین نمی‌رود. بنابراین حتماً از مواد شوینده برای شستشو استفاده کنید.

اگر حیوان در معرض گاز اشک‌آور بوده است…

  • سگ‌ها و گربه‌ها در اثر تماس با گاز اشک‌آور چشم آن‌ها حالت گر گرفتگی پیدا می‌کند. در این حالت به محض تحریک، سعی می‌کنند بدوند و بیش از حد هیجان زده می‌شوند. بنابراین آن‌ها را از منطقه دور کرده و با استفاده از آب تازه چشم‌شان را شستشو دهید.
  • بسیاری از مواد شیمیایی که در گاز اشک‌آور وجود دارد از طریق پوست حیوان جذب می‌شوند و می‌توانند عوارض دائمی برای آن‌ها ایجاد کند، بنابراین در صورت امکان حیوان را حمام کنید و تمام بدن او را با آب شستشو دهید. توجه کنید که آب داغ منافذ پوست را باز کرده و سوزش را بیشتر می‌کند پس حتماً از آب سرد استفاده کنید.
  • از یک حوله آغشته به روغن برای پاک کردن پوست حیوان استفاده کنید و بعد از آن بلافاصله با پارچه الکلی پوست را تمیز کنید. مراقب باشید چشم حیوان را به این شکل پاک نکنید.

صلح با حیوانات را همیشه به یاد داشته باشیم
انسان است و زندگی پر از تلاطم. روزی در صلح با خود و طبیعت است و روزی مقابل آن. سگ‌ها، گربه‌ها، پرندگان، درختان  و جاندارانی که چرخ روزگار همزیستی با انسان‌ها در شهرها را برایشان به ارمغان آورده است، هر روز با انواع نامهربانی‌هایی که به طور ناخواسته از طرف شهرنشینان برایشان ایجاد می‌شود دست به گریبان‌اند. روزی حمله با چوب و سنگ، روزی هوا و غذاهای آلوده و سمی، روی تصادف با ماشین و …روزی هم اعتراضات خیابانی. هر چند ممکن است به صورت غریزی از اعتراضات فرار کنند اما گریزی از آلوده شدن در اثر گازهای ضد شورش نیست. صلح، عشق و محبت حق همه ما و جانداران طبیعت است. اگر ما صلح و محبت را با خشم جایگزین می‌کنیم، روا نیست که در این میانه حیوانات هم در آتش خشم ما بسوزند. شاید اگر در میانه خشم، صلح با خود و حیوانات بی‌گناه را در اولویت بگذاریم، جهان اطرافمان نیز به مرور زمان صلح و محبت را تجربه کند. تمرین صلح، در نهایت درخت صلح را آبیاری می‌کند. 

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.