رفتن به محتوای اصلی

پشت پرده‌های بازیافت پلاستیک که نمی‌دانستید

به ظاهر بازیافت پلاستیک، یک موضوع کاملا دوستدار محیط زیست به نظر می‌رسد. در هر حال هر چه هست استفاده مجدد از پلاستیک و جلوگیری از ضرر و زیان‌های آن است. اما آیا واقعا این فرایند صد در صد به نفع ما کار می‌کند؟ و آیا شاید بهتر نیست به جای فکر کردن به بازیافت آن، اصلا پلاستیک را مصرف نکنیم؟ در این مقاله ناگفته‌هایی که کمتر به آنها توجه کرده‌اید را بازگو می‌کنیم؛ نکاتی تفکر برانگیز که در انتهای آن به مصرف و بکار بردن پلاستیک در زندگی روزمره خودمان به شکل دیگری نگاه خواهیم کرد.

نکته اول: اغلب مردم زباله‌های خود را به شیوه مناسب تفکیک نمی‌کنند
یکی از مشکلات اصلی در تفکیک زباله‌ها همین عدم توجه به جداسازی مناسب پلاستیک‌ها از مبدا مصرف است. اغلب ما دقت کافی در جداسازی پلاستیک را نداریم و به همین دلیل فرایند بازیافت با راندمان کمتری انجام می‌شود. حداقل این موضوع را در کشور خودمان به دفعات زیاد دیده‌ایم. مصرف کنندگانی که اگر جزو دسته تفکیک‌کنندگان زباله های خشک باشند، تفکیک پلاستیک را به درستی انجام نمی‌دهند و در کنار آن زباله‌گردها و یا ماشین‌های خاص زباله خشک را می‌بینیم که جداسازی به شکل مناسب توسط آنها انجام نمی‌شود. در نتیجه این امر مواجه با پلاستیک‌هایی در انتها خواهیم بود که به شکل بی کیفیت و همراه مواد دیگر وارد چرخه بازیافت می‌شوند. نتیجه این موضوع تولید پلاستیک های بازیافتی بی کیفیت است.

نکته دوم: فرایندهای بازیافت پلاستیک اغلب ناکارآمد هستند
بسته به نوع کشور، فرایندهای پلاستیک در راندمان‌های مختلف انجام می‌شوند. اما آنچه مسلم است، بهینه نبودن این فرایند در بسیاری از کشور و حتی ناکارآمد بودن آن است. فرایندهایی که در بسیاری موارد به جای سود، ضرر مضاعف به محیط زیست وارد می‌کنند. متاسفانه کشور خودمان را در دسته مناسبی نمی‌توانیم قرار دهیم؛ پس بهتر است در روند مصرف خودمان یک بازنگری داشته باشیم.

نکته سوم: برخی پلاستیک‌ها اصلا قابل بازیافت نیستند
بسیاری از پلاستیک‌هایی که ما روزانه مصرف می‌کنیم، اصلا برای بازیافت مناسب نیستند. به همین دلیل امکان دارد بخشی که مناسب وارد شدن به چرخه بازیافت است نسبتا کم باشد و نتواند تاثیر قابل توجهی در حل مشکلات زیست محیطی ناشی از دفن این موارد در طبیعت داشته باشد. در اینجا باید گفت که شاید اصلا کلمه بازیافت یک مرهم و مسکن موقت به نظر برسد نه راه حلی دائمی.

نکته چهارم: بازیافت پلاستیک و ترکیبات آلی فرار آن
فرایند بازیافت پلاستیک مقادیر قابل توجهی ترکیبات آلی فرار به محیط وارد می‌کند. ترکیباتی که در هنگام ذوب پلاستیک‌ها آزاد می‌شوند و می‌توانند برای سلامت انسان مضر هم باشند.

نکته پنجم:فرایند بازیافت پلاستیک به انرژی قابل توجهی نیاز دارد
در فرایند پلاستیک ذوب مواد در اثر حرارت اتفاق می‌افتد که خود نیاز به انرژی بسیار بالایی دارد. این انرژی از طریق مصرف برق حاصل می‌شود که خود حاصل سوختن و از بین رفتن بخشی از منابع سوختی در نیروگاه‌های حرارتی است. موضوعی که تاثیر مثبت واقعی بازیافت را با علامت سوال روبرو می‌کند.  البته فناوری‌های پیشرفته استفاده از روش‌های بازیافت انرژی را در حین فرایند مد نظر قرار می‌دهند تا انرژی حاصل از این فعالیت دوباره به چرخه بازگردد. با این حال بسیاری از کشورها همچنان روش‌های غیر پیشرفته و ارزان قیمتی برای بازیافت پلاستیک را استفاده می‌کنند که در آنها نمی‌توان میزان انرژی بالای مصرفی را نادیده گرفت.

نکته ششم: بازیافت پلاستیک زمان‌بر است
در اغلب اوقات کارگران بازیافت مجبور هستند زباله‌ها را به صورت دستی جدا کنند، موضوعی که زمان بسیاری را صرف می‌کند. به نظرتان آیا این فعالیت ارزش این همه تلف شدن زمان را دارد؟

نکته هفتم: از نظر اقتصادی به صرفه نیست
تا حالا فکر کرده‌اید که چرا صنعت بازیافت پلاستیک رشد کندی دارد؟ چون در بسیاری موارد این فعالیت هزینه بسیاری برای تولید پلاستیک بازیافتی برای صاحب صنعت در بر دارد. در نتیجه این موضوع شرکت‌های معتبر در این صنعت دخالت نمی‌کنند.

و..پشت پرده‌هایی که حقایق را روشن می‌کنند: دیگر به پلاستیک فکر نکنید!
خلاصه موضوعات گفته شده این بود که پلاستیک‌ها هر چند موادی پر مصرف در دنیای امروز هستند اما باید به دوران پادشاهی آنها پایان داد وقتی به خصوص متوجه می‌شویم که پلاستیک‌ها را فقط تا چند بار می‌توان بازیافت کرد و تا ابد نمی‌توان آنها را در این چرخه قرار داد. ضمن اینکه اکثر پلاستیک‌های بازیافتی کیفیت چندانی ندارند و انرژی مصرفی آنها ظلم مضاعفی به سلامت محیط زیست است.
پشت پرده‌هایی که فقط به ما یک نکته را گوشزد می‌کند: لطفا پلاستیک مصرف نکنید یا حداقل کمتر مصرف کنید! جایگزین‌های بهتری برای این موضوع وجود دارند. اگر با این جایگزین‌ها آشنا نیستید حتما مطلب قبلی وبلاگ ما را با عنوان “با این روش‌ها مصرف پلاستیک را کاهش دهید” مطالعه کنید.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.