رفتن به محتوای اصلی

صنعت دامداری چطور روی محیط‌زیست تأثیر می‌گذارد؟

آیا می‌دانستید که تا سال ۲۰۵۰، جمعیت انسان‌ها روی زمین به ۹.۶ میلیارد نفر خواهد رسید؟ به این فکر کرده‌اید که آیا کره‌ی زمین توانایی میزبانی این جمعیت را خواهد داشت یا نه؟ و آیا امکان‌پذیر است که برای چنین جمعیتی غذا تولید شود؟ این اتفاق خسارات خیلی زیادی به محیط‌زیست و منابع طبیعی مانند هوا، آب و جنگل‌ها وارد می‌کند که در نهایت باعث می‌شود عواقب بدی برای اکوسیستم‌ها و تنوع زیستی زمین پیش بیاید.

تبدیل شدن جنگل‌ها به زمین‌های کشاورزی و مزارع دامداری، اصلی‌ترین دلیل جنگل‌زدایی در جهان است. دلیل انجام این کار هم تقاضای بسیار زیاد برای غذا و مواد غذایی است. جالب است بدانید در هر ثانیه، یک تا دو هکتار از جنگل‌های بارانی برای چرای دام و کشاورزی از بین می‌رود.

جنگل‌ها، زیستگاه طبیعی بیش از ۷۰ درصد از گونه‌های جانوری و گیاهی کره‌ی زمین هستند. به خاطر جنگل‌زدایی‌ها، بسیاری از گونه‌های حیوانی و گیاهی در حال انقراض‌اند یا در خطر انقراض قرار دارند. قطع درختان با سرعت بالایی که در حال رخ دادن است، باعث می‌شود جوامعی که زندگی‌شان متکی به جنگل‌هاست هم در معرض خطر قرار بگیرد. جنگل‌ها همچنین خطرات ناشی از تغییرات اقلیمی را کاهش می‌دهند و تأثیر بلایای طبیعی را کم می‌کنند.

نگرانی مهم دیگری که وجود دارد آلایندگی گازهای گلخانه‌ای است. دامداری گسترده مسئول تولید ۱۴.۵ درصد از گازهای گلخانه‌ای در جهان است که ضرر بسیار زیادی برای محیط‌زیست دارد و باعث گرمایش زمین می‌شود.

آب از دیگر منابع طبیعی‌ است که با سرعت زیادی در حال مصرف شدن است. ۷۰ درصد از کره‌ی زمین از آب تشکیل شده اما تنها ۲.۵ درصد از آن آب شیرین است. تقریباً ۹۲ درصد از این آب شیرین صرف مقاصد کشاورزی می‌شود و یک سوم آن برای دامداری و تولید محصولات حیوانی استفاده می‌شود. 

کاری که ما می‌توانیم در مقابل این مشکلات انجام دهیم چیست؟ قدم اول می‌تواند بازگرداندن جنگل‌ها و کم کردن اثرات مخرب جنگل‌زدایی باشد. این کار شامل فعالیت‌های مختلفی مانند کنترل روند فرسایش جنگل‌های زراعی و همین‌طور کاشت جنگل‌ از راه‌های طبیعی می‌شود. 

کار دیگری که می‌توان انجام داد، کم کردن میزان مصرف گوشت، لبنیات، تخم‌مرغ و در واقع پیش گرفتن رژیم وگن است. این کار هم به کم شدن تولید گازهای گلخانه‌ای کمک می‌کند و هم تأثیر مخرب رژیم غذایی‌مان روی محیط‌زیست را کاهش می‌دهد. رژیم وگن حتی به بهتر شدن سلامت هم کمک می‌کند؛ مصرف کمتر چربی‌ به معنی کم شدن خطر انواع بیماری‌ها مانند ایست قلبی، سکته، دیابت و انواع سرطان‌هاست. 

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.