رفتن به محتوای اصلی

با این روش‌ها مصرف پلاستیک را کاهش دهید

پلاستیک یک مشکل جهانی است. این جمله را بارها شنیدید. واقعیتی تلخ که اگر با آمار به مصرف آن نگاه کنیم بیشتر متوجه خطری که پلاستیک با محیط زیست دارد می‌شویم. سالانه 500 میلیون تن پلاستیک در سراسر جهان تولید می‌شود..بله عدد قابل توجهی است. اگر بخواهیم به تغییرات مصرف آن در طی 40 ساله اخیر نگاه کنیم ما، به عنوان جزیی از این کره خاکی 900 درصد بیشتر از سال 1980 میلادی پلاستیک مصرف کردیم و اگر همین روند ادامه پیدا کند، تا سال 2050 اقیانوس‌ها به جای ماهی، پلاستیک را در خودشان جای می‌دهند.
همه این آمار می‌گوید که پلاستیک یک دردسر برای کره زمین است. جزیی که به یک پای ثابت در زندگی ما تبدیل شده است. پلاستیک و محصولات آن که در جای جای زندگی‌مان می‌بینیم به حدی مصرف‌شان گسترده شده که مدیریت آنها را دشوار کرده است. گستردگی که تنها راه کاهش آن تغییر طرز فکر در کنار تغییر عادات مصرف است.به همین خاطر است که  باعث شده که دولت‌ها در کشورهای مختلف فعالیت‌های بسیاری را برای کم کردن اثرات آنها انجام بدهند. اما ما به عنوان یک فرد مسئول چه کارهایی برای کم کردن مصرف پلاستیک‌ها می‌توانیم انجام دهیم. 

1-از پلاستیک یکبار مصرف استفاده نکنیم
مهمترین دسته که بیش از نیمی از پلاستیک مورد استفاده زندگی ما را تشکیل می‌دهند. به طور متوسط 12 تا 15 دقیقه عمر مفید دارند اما 500 سال طول می‌کشد تا از بین بروند، یعنی عمر آنها بیشتر از عمر ما و فرزندانمان است. کیسه‌های مواد غذایی، نی، کارد و چنگال، درب نوشیدنی‌ها و قهوه، همه پلاستیک‌هایی که ما وابستگی زیادی به آنها داریم. یک راه کاهش مصرف این دسته، استفاده از وسایل جایگزینی است که قابلیت چند بار استفاده را دارند.  کافیست کیسه‌های پارچه‌ای را همراه خود به فروشگاه ببرید یا از کارد و چنگال فلزی و لیوان‌های مسافرتی شخصی خود استفاده کنید.  در این بین کارد و چنگال و ظروف سبز سازگار با محیط زیستی هم تولید شده‌اند که استفاده آنها یک تغییر عادت بسیار مفید است.

2- خرید آب در بطری پلاستیکی را متوقف کنید 
سالانه نزدیک به 20 میلیارد بطری پلاستیکی در جهان در سطل زباله انداخته می‌شوند. برای حفظ محیط زیست در این حالت کافیست یک بطری چند بار مصرف آب در کیف خود داشته باشید. اگر کیفیت آب در منطقه شما مناسب نیست و مجبور به استفاده از بطری‌های آب معدنی هستید بهتر است بجای خرید آب  در بطری، از دستگاه‌های تصفیه آب استفاده کنید.

3-از غذاهای خانگی بیشتر استفاده کنید
شاید بپرسید این موضوع چه ربطی به کاهش مصرف پلاستیک دارد. برای پاسخ، به این شکل فکر کنید. پخت و پز در خانه بجای استفاده از غذاهای بیرون، در کنار کمک به تغذیه سالم در خانواده، باعث می‌شود که شما بصورت غیر مستقیم از اقلام پلاستیکی که معمولا در کنار این غذاها ارسال می‌شود (مثل کارد و چنگال، نی،…) استفاده نکنید. اما اگر هوس غذای بیرون کرده‌اید هنگام تماس با رستوران درخواست کنید که کارد و چنگال و نی را ارسال نکنند. 
یک راه دیگر هم در صورتی‌که به رستوران می‌روید و می‌خواهید غذای اضافی خود را به خانه ببرید از ظروف مخصوص خود در خانه برای این کار استفاده کنید تا نیازی به ظروف یکبار مصرف رستوران داشته باشید.

4-خرید عمده را جایگزین خریدهای جزیی کنید.
بسیاری از نیازهای روزانه شما هستند که می‌توانند بصورت عمده و در بسته بندی‌های بزرگتر خریداری شوند. بعنوان مثال بجای خرید مواد غذایی تک نفره به تعداد زیاد که در بسته بندی‌های پلاستیکی هستند، از بسته بندی‌های بزرگتر آنها استفاده کنید و خرید عمده به این شکل را در سبد مصرفی خودتان قرار دهید.

5-کیسه لباس مخصوص خودتان را به خشکشویی بیاورید
اگر لباس‌هایتان را به خشکشویی داده‌اید حتما به این موضوع توجه کرده‌اید که لباس‌ها در روی یک کاور پلاستیکی به شما تحویل داده می‌شوند. برای کمک به کاهش مصرف پلاستیک در این حالت بهتر است از یک کیسه پارچه‌ای زیپ دار مخصوص این کار استفاده کنید و کاور پلاستیکی را تحویل دهید. 

6-اگر به خرید می‌روید یک کیف پارچه‌ای همراه داشته باشید
همه ما حداقل هفته‌ای یکبار به سوپر مارکت می‌رویم. اگر بجای استفاده از کیسه‌های پلاستیکی فروشندگان، از کیسه‌های پارچه‌ای استفاده کنیم، سهم زیادی در کاهش مصرف پلاستیک خواهیم داشت.

7-از گیره‌های چوبی به جای گیره‌های پلاستیکی استفاده کنید
حتی کوچکترین قدم ما در جهت کاهش مصرف پلاستیک تاثیر بسیاری در حفظ محیط زیست دارد. یک کار معمولی مثل آویزان کردن لباس‌ها در کمد با استفاده از گیره‌های چوبی توسط تک تک ما می تواند در نهایت به یک کار خارق العاده و تاثیرگذار تبدیل شود.

8-زباله‌های پلاستیکی خود را برای بازیافت دسته بندی کنید
شیوه زندگی غلط بسیاری ما معمولا مانع از توجه به جزئیات می‌شود. شما با کار ساده تفکیک زباله‌های پلاستیکی، مسئولان شهرداری را در بازیافت زباله‌هایی که مجبور به استفاده‌شان بودید، کمک می‌کنید.

9-به اطرافیان خود در مورد اهمیت کاهش مصرف پلاستیک آگاهی بدهید
همه ما در برابر حفظ محیط زیست مسئول هستیم. اگر به عنوان یک فرد مسئول در کنار رعایت کاهش مصرف پلاستیک، دوستان، آشنایان و خانواده‌های دیگر را با راه‌های کاهش مصرف پلاستیک آگاه و آنها را تشویق به این کار کنیم. با این فرهنگسازی نجات کره زمین با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد. 

زنگ خطر مدت‌هاست به صدا درآمده است؛ وظیفه‌تان را فراموش نکنید
مدت‌های زیادی است که در مورد پلاستیک ها و خطرات آنها برای کره زمین شنیده‌اید. فرصت محدود است و محیط زیست ما در خطر. مسلما هیچ یک از ما نمی‌خواهیم بجای سرسبزی طبیعت و دریاهایی با ماهی‌های رنگارنگ حجم انبوهی از پلاستیک‌ها را ببینیم. بعنوان یک فرد که دلسوز خود و آیندگان است از همین لحظه تصمیم بگیرید و راه‌های کاهش مصرف پلاستیک را در برنامه روزانه خود قرار دهید. اولین گام آموزش و انتقال فرهنگ این کار به دیگران با توصیف مواردی است که در این مقاله خواندید. کار سختی نیست؛ وظیفه‌تان برای رسیدن به یک زمین پاک را بخاطر بسپارید.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.