رفتن به محتوای اصلی

۵ حرکت ساده‌ی یوگا برای انجام قبل از خواب

به خواب رفتن بعد از یک روز شلوغ و پراسترس شاید یکی از سخت‌ترین کارها باشد. اگر بدنتان پر از تنش باشد و ذهن‌تان آٰرام نباشد، یک خواب عمیق و باکیفیت تقریباً می‌تواند غیرممکن به نظر برسد. انجام حرکات یوگا، تمرینی که بیش از ۵۰۰۰ سال قدمت دارد، می‌تواند در این مواقع کمک کند تا ذهن و بدن‌تان را از استرس خالی کنید. حرکاتی که در زیر پیشنهاد می‌کنیم با مشورت با متخصصان و مربی‌های یوگا انتخاب شده‌اند. این حرکات ساده‌اند، با این حال اگر نگرانی‌ای درباره‌ی انجام آن‌ها دارید، بهتر است با یک دکتر هم مشورت کنید.

۱‌- مارجاریسانا-بیتالاسانا (حرکت گربه و گاو)

این حرکت ترکیبی، ستون فقرات، لگن‌ها، گردن و شکم را کشش می‌دهد و باعث بهبود درد کمر می‌شود. ریچل اسکات که یک مربی یوگاست می‌گوید این حرکت برای «افزایش تحرک در لگن،‌ ستون فقرات و شانه‌ها در انتهای یک روز خسته‌کننده» عالی است.

۲- بالاسانا (حرکت نوزاد)

این حرکتِ استراحتی بدون هیچ تحرکی، به شما این فرصت را می‌دهد که کاملاً روی تنفس و دم و بازدمتان تمرکز کنید. اشلی زوبری، مربی یوگا می‌گوید: «اگر این تنها زمانی است که در طول روز می‌توانید در آرامش و سکوت سپری کنید، مطمئن باشید که از آن بهترین استفاده را می‌کنید. کافی است ۱۰ نفس عمیق در این حالت بکشید تا ذهن‌تان به حالت آرام و خالی از استرسی وارد شود و آماده‌ی یک خواب عمیق شوید».

۳- سوپتا ماتسیندراسانا (چرخش ستون فقرات در حالت خوابیده)

به گفته‌ی اریکا رودفر که معلم و بلاگر یوگاست، این حرکت بهترین تمرین برای پیش از خواب است چرا که انقباض‌های کوچک در ستون فقرات را رفع می‌کند و باعث می‌شود ماهیچه‌های شانه‌ها، قفسه‌ی سینه و کمر رها شوند.»

۴- ویپاریتا کارانی (حرکت پا روی دیوار)

مری کاترین که هنرمند و مربی یوگاست، این حرکت را برای پیش از خواب پیشنهاد می‌کند چرا که می‌تواند جریان خون در بدن را بهبود ببخشد و استرس را کاهش دهد. او می‌گوید این حرکت «راه خیلی خوبی برای آرام شدن و خالی کردن استرس» است.

۵- ساواسانا (حرکت جسد)

امی دانهیم که مربی یوگا و بلاگر است، اعتقاد دارد که دراز کشیدن به پشت در حرکت ساواسانا باعث می‌شود بدن در حالت آرام‌بخش و ریلکسی قرار بگیرد که در نهایت به کم شدن استرس کمک خواهد کرد. به گفته‌ی او «ذهن‌تان این فرصت را پیدا می‌کند که آرام باشد. همه‌ی اتفاقاتی که در طول روز برایتان افتاده کنار گذاشته می‌شوند تا بتوانید یک خواب با کیفیت و همراه با ذهنی آرام را تجربه کنید». 

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.