رفتن به محتوای اصلی

گیاه خواران پروتئین، کلسیم و آهن مورد نیازشان را چطور تأمین می‌کنند؟

باور نادرستی وجود دارد که گیاه خواران و وگن‌ها، رژیم غذایی نامتعادلی دارند و کسانی که از این رژیم تبعیت می‌کنند با کمبود پروتئین، کلسیم، آهن و دیگر مواد مورد نیاز برای بدن انسان مواجه می‌شوند. این باور غلط هم رایج است که این مواد را نمی‌توان از منابع غیر حیوانی به دست آورد. در اینجا به تنها تعدادی از منابع غیر حیوانی برای تأمین پروتئین، کلسیم و آهن اشاره می‌کنیم. بیشتر این‌ها گیاهی‌اند و می‌توانند در هر دو رژیم گیاه‌خواری و وگن استفاده شوند اما تعداد کمی‌شان هم غیروگن هستند.

منابع گیاهی برای تأمین پروتئین
آجیل، محصولات گرفته شده از سویا (مانند توفو، میسو، شیرسویا، تمپه، ادامامه)، تخم و جوانه، دانه‌ها (مانند کینوا و تاج‌خروس)، حبوبات. برای گیاه‌خواران لبنیات و تخم‌مرغ هم می‌تواند منبعی عالی برای تأمین پروتئین باشد.

منابع گیاهی برای تأمین آهن
حبوباتی مانند دانه‌ی سویا، لوبیا قرمز و سفید، نان، کلم بروکلی، خرما، برنج، شیره، نخود فرنگی، عدس، پاستا، اسفناج، مکمل‌های ویتامینی، آجیل‌ مانند بادام، پسته و فندق، میوه‌های خشک، کلم و کشمش.

منابع گیاهی برای تأمین کلسیم
برخلاف باور معمول محصولات غیرحیوانی زیادی از نظر کلسیم غنی هستند. مانند کرفس، کنجد، شوید، رازیانه، زیره‌ی سبز و سیاه، گشنیز، خردل و… . ریحان تازه سرشار از کلسیم است. دانه‌ی سویا، بادام، بادام‌زمینی، توفو، کلم سبز، جلبک دریایی، انجیر، گوجه‌ی خشک‌شده، کره‌ی بادام‌زمینی از دیگر محصولاتی هستند که کلسیم دارند. برای گیاه‌خوارانی که وگن نیستند پنیر، ماست، شیر و دیگر محصولات لبنی هم می‌توانند منبع بسیار خوبی برای تأمین کلسیم باشند.

این‌ها تنها نمونه‌هایی از مواد غذایی‌ گیاهی و غیر گوشتی هستند که می‌توانند برای تأمین پروتئین، کلسیم و آهن در رژیم‌های گیاه‌خواری و وگن استفاده کرد. سالم و مقوی ماندن با رژیم‌های گیاهی و وگن کار دشواری نیست. 

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.