رفتن به محتوای اصلی

چرا وگان‌ها عسل نمی‌خورند؟

شاید برای شما هم این جمله تعجب برانگیز باشه که “وگان‌ها عسل نمی‌خورند” و بلافاصله سوال کنید که مگر عسل به عنوان یک غذای سالم که از گیاهان بدست می‌آید شناخته نمی‌شود؟ اما باید به شما بگوییم که عسل به دلایل زیر در منطقه قرمز وگان‌ها قرار می‌گیرد و آنها برای عدم استفاده از عسل دلایل اخلاقی و زیست محیطی خاص خودشان را دارند. دلایلی که این ماده غذایی را برای آنها ممنوعه اعلام می‌کند. بهتر است یک نگاه به این موضوع بیندازیم:

1-زنبورها برای خودشان عسل تولید می‌کنند نه دیگران!
عسل غذای زنبورهاست، این موضوع را باید به خاطر بسپارید. در ازای گرفتن عسل از زنبورها، زنبورداران یک شربت قند که متاسفانه زنبورها را مستعد بیماری می‌کند، تحویل آنها می‌دهند. این شربت قند مسلما هیچ مواد مغذی ندارد که خودش موضوع قابل اهمیتی در تغذیه زنبورها به حساب می‌آید. البته زنبوردارانی هستند که بخش زیادی از عسل تولیدی را برای زنبورها می‌گذارند؛ اما از آنجا که هیچ قطعیتی در این مورد وجود ندارد، وگان‌ها بدلیل عدم آسیب رسانی به زنبورها، از خوردن عسل چشم می‌پوشند.

2-تولید عسل برای زنبور فرایندی طاقت فرساست
مراحل تولید عسل از کندو برای زنبورها بسیار استرس زاست. از طرفی جالب است بدانید 12 زنبور برای تولید یک قاشق چایخوری عسل که ما در عرض یک ثانیه آنرا می‌بلعیم، زحمت می‌کشند. همه این موارد دست به دست هم می‌دهند تا وگان‌ها این فرایند زحمت آور برای زنبورها را نادیده نگیرند و عسل را به عنوان یک ماده غذایی آسیب رسان به زنبورها به حساب بیاورند.

3-در تولید عسل به شکل صنعتی، زنبورها استثمار می‌شوند
وگانیسم بیش از هر چیز به ارزش‌های اخلاقی شخص مربوط است و از آنجا که در تولید عسل به شکل صنعتی زنبورها به نوعی استثمار می‌شوند، وگان‌ها ترجیح می‌دهند عسل نخورند. در جامعه ما زنبور عسل بیشتر به عنوان یک حیوان مزرعه و هم ردیف گاو و مرغ در نظر گرفته می‌شود. آنها برای تولید مثل به صورت مصنوعی تلقیح می‌شوند و به طور انتخابی برای مقاصد و منافع انسان پرورش داده می‌شوند. این موضوع در نهایت باعث کاهش مخازن ژنتیکی آنها شده و خطر ابتلا به بیماری  در میان‌شان را افزایش می‌دهد. بیماری‌هایی که به سایر زنبورهای وحشی دیگر قابل انتقالند.

4-ما زنبورها را در تولید عسل از زندگی طبیعی دور می‌کنیم
برای تولید عسل ملکه در محفظه‌ای قرار داده شده و با استفاده از ابزار خاص بارور می‌شود نه به طور طبیعی. حتی دو بال ملکه کنده می‌شود تا نتواند از کندو خارج شود و قابل شناسایی نباشد. ضمن اینکه زنبورهای دیگر دور ملکه ازدحام نکنند. چون در غیر این صورت تولید عسل بدلیل ازدحام سایر زنبورها دور ملکه غیر اقتصادی می‌شود.

5-در تولید عسل زنبورها مجروح شده و حتی می‌میرند
در زنبورداری مدرن، زنبورها بدلایل مختلفی مثل کمبود غذا، عایق بندی ضعیف کندو و وجود انگل ها به صورت دائم زخمی شده یا می‌میرند. از طرفی پیش از دوره سرد زمستان اغلب کلونی‌های زنبورهای عسل توسط زنبورداران به روش‌های مختلف مثل آتش زدن کندوها و ورود گاز از بین می‌روند زیرا تغذیه زنبورها در طول فصل سرد غیر اقتصادی است. همه این موارد مخالف با اصل دوستی با حیوانات است و برای یک پیرو مکتب وگانیسم پذیرفتنی نیست.

6-جایگزین‌های زیادی برای عسل وجود دارد
عسل را می توان با مواد غذایی مشابه دیگر مثل شربت افرا، شربت چغندر قند، شیره خرما جایگزین کرد تا برای افراد گیاهخوار و پیرو رژیم وگان قابل استفاده باشد. این به ما ثابت می‌کند که انسان به مصرف عسل وابسته نیست حتی از لحاظ لذت بردن از طعم آن. حتما جایگزین‌های عسل در فروشگاه آنلاین گیاهخواری کاکوتی بویژه شیره خرمای آنرا امتحان کنید تا حس و حال یک طعم جدید با چاشنی صلح و آرامش را تجربه کنید.

7-کاهش زنبورهای وحشی حاصل تولید عسل به روش مدرن
جمعیت زنبورهای وحشی در سراسر جهان در حال کاهش است، عاملی که می‌تواند باعث انقراض این گونه‌ها شود. انسان به صورت مداوم در حال پرورش زنبور برای تولید عسل است این موضوع باعث افزایش جمعیت این گونه شده و در نتیجه آن جمعیت زنبورهای وحشی بدلیل کم شدن کاهش عملکرد گرده افشانی خود  توسط زنبورهای عسل و انتقال بیماری از آنها کم و کمتر می‌شود. پس کاهش و مصرف نکردن عسل به معنای نجات اکوسیستم و حفظ تنوع زیستی گونه‌های مختلف است.

8-زنبورها موجود زنده هستند نه کالا
متاسفانه ملکه زنبور عسل که وجودش برای تولید عسل ضروری است به صورت یک کالا خرید و فروش می‌شود. هر کسی می‌تواند از طریق آنلاین یا حضوری این موجود را حتی به صورت بدون بال خریداری کند. یک روش غیر اخلاقی که نشان می‌دهد ما انسان‌ها تا چه اندازه از مسیر اصلی صلح و دوستی با طبیعت و آزاد ندادن موجودات زنده آن دور شده‌ایم.

9-کاهش زنبورهای وحشی بدلیل تولید عسل برابر است با تهدید بقای انسان
هر اندازه جمعیت زنبور عسل پرورشی بیشتر شود، جمعیت زنبورهای وحشی که بر خلاف زنبور عسل تنها وظیفه گرده افشانی و در نتیجه رشد گیاهان را بر عهده دارند، کاهش می‌یابند. گیاهانی که برای زنده ماندن انسان ضروری هستند و با تولید عسل ما به تدریج امنیت غذایی و بقای خودمان را با تهدید روبرو می‌کنیم. البته صحیح‌تر این است که بگوییم بقای انسان و در کل ادامه وجود یک طبیعت غنی از گونه‌های مختلف حیوانات

وگان‌ها عسل نمی خورند چون برای احترام به صلح و دوستی مجبور به این کار نیستند
با این همه دلایل ریز و درشت عمدتا اخلاقی، یک وگان به عنوان یک انسان که با دنیای اطراف خود در صلح است، از خوردن عسل دوری می‌کند. آنها راضی به بر هم زدن آرامش و سلامت محیط اطراف خود به نفع نیازهای روزانه‌شان نیستند بویژه آنکه جایگزین‌هایی را می‌شناسند که مانع خوردن عسل توسط‌شان است. بله..وگان‌ها عسل نمی‌خورند چون مجبور نیستند صلح و آرامش گونه‌های زنده دیگر طبیعت را به خطر بیندازند. هر چند سخت اما تجربه مسیری که سراسر نور است ارزش بیشتری در زندگی کوتاه ما انسان‌ها در این دنیا دارد.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.