رفتن به محتوای اصلی

در مورد نبات قهوه ای چه می‌دانید؟

نبات قهوه ای هم یک نبات است اما از نوع خاصش. نباتی که رنگ قهوه‌ای آن بخاطر پایه اصلی آن یعنی نیشکر است. این نبات از کریستاله کردن عصاره خالص نیشکر تولید می‌شود به نوعی ذوب کردن شکر قهوه‌ای و تبدیل کردن آن به کریستال به شکل تکه‌های نیمه شفاف. یک باور عمومی در خصوص نبات قهوه‌ای می‌گوید که این ماده غذایی نسبت به شکر و نبات معمولی سالم‌تر است .
اما چه نکاتی در مورد مصرف نبات قهوه ای باید بدانیم. چون بالاخره اگر به دنبال انتخاب و مصرف یک ماده غذایی و تغذیه سالم هستیم، بهتر است در مورد خواص و اثراتی که بر روی بدنمان می‌گذارد اطلاعات بیشتری بدست بیاریم. پس با ما همراه باشید.

شیرینی و شکر است و انرژی بالا برای بدن
نبات قهوه‌ای هم پایه شکر دارد فرقی ندارد که این شکر سفید باشد یا قهوه‌ای؛ در هر حال نبات قهوه‌ای هم یک کربوهیدرات ساده  است که پس از مصرف به سرعت در بدن به گلوکز تجزیه شده و باعث جهش سریع و بعد از مدتی افت قند خون می‌شود. کربوهیدرات‌ها یک منبع سوخت سریع برای سلول‌ها و بافت‌های اندام‌های بدن هستند و بنابراین می‌توانند انرژی بدن شما را تامین کنند.

سطح اندک شیرینی نبات قهوه‌ای و یک نکته مهم
میزان ساکاروز نبات قهوه‌ای کمتر از قند قهوه‌ای است بنابراین اگر به دنبال طعم ملایم‌تر شیرینی در مصرف روزانه این مواد هستید، از این بابت نبات قهوه‌ای جایگزین مناسبی به حساب می‌آید.

برای هضم بهتر غذا یک نیم نگاه به نبات قهوه‌ای کافی است
از دیر باز استفاده از نبات برای رفع دل درد و مشکلات گوارشی در طب خانگی ما ایرانی‌ها جایگاه ویژه داشت است. نبات قهوه‌ای هم در این خصوص مثل بقیه هم صنف‌های خودش این خاصیت را در دل خودش به عنوان یک ویژگی اصیل حفظ کرده است. پس اگر به دنبال تسکین دل درد، رفع نفخ، رفع ترش کردن و بهتر کردن هضم غذای خود هستید این بار بجای نبات معمولی از نبات قهوه‌ای استفاده کنید تا از بقیه اثرات مفید آن هم استفاده کنید.

نبات قهوه‌ای و یک سبد مواد مغذی
چون نبات قهوه‌ای از شکر قهوه‌ای درست شده پس خواص این نوع شکر را هم به ارث می برد. وجود املاح و مواد معدنی مثل پتاسیم، منیزیم، کلسیم  و کروم تفاوتی است که بالاخره باعث شده اگر به دنبال انتخاب هستید، نبات قهوه‌ای را به سفید ترجیح دهید. البته این بدان معنا نیست که نبات قهوه‌ای با توجه به وجود این املاح و مواد معدنی خاصیت درمان کنندگی و یا پیشگیری کننده دارد اما در هر حال هر چه هست انتخاب بین نبود این املاح مغذی در یک ماده غذایی مورد مصرف و وجود آنها حتی به میزان کم است. به عبارتی یک انتخاب بهتر برای رژیم غذایی مصرفی.

نبات قهوه ای یک شیرینی بدون مواد شیمیایی
به دلیل آنکه در روند تولید شکر قهوه‌ای به عنوان ماده اصلی تشکیل دهنده نبات قهوه‌ای از مواد شیمیایی برای سفید کردن استفاده نمی‌شود، می‌توان نبات قهوه‌ای را بعنوان یک ماده طبیعی محسوب کرد. ماده‌ای ارگانیک که برای طرفداران محیط زیست و آنها که حتی در انتخاب مواد غذایی خود به این نکته توجه می‌کنند در اولویت مصرف قرار می‌گیرد.

نبات قهوه ای :خوب؛ اما مصرفش در حد اعتدال
گفتن از مزیت‌های یک ماده غذایی دلیل بر این نیست که هر اندازه از آن استفاده کنیم بیشتر از ویژگی‌های آن سود می‌بریم. هر چند نبات قهوه‌ای چیزی نیست که آن را به صورت روزانه در رژیم غذایی معمولی استفاده کنیم ولی در هر حال مصرف متعادل آن بخصوص برای افراد دارای مشکل دیابت یک ضرورت است. اگر قرار بر انتخاب ماده غذایی بهتر باشد، خواندن این مزایا به ما یادآوری می‌کند که به نسبت نبات سفید و معمولی انتخاب نبات قهوه‌ای یک اولویت است. اما هر انتخابی هر چند خوب و عالی همیشه تعادل در مصرف را به ما گوشزد می‌کند تا ناگهان دچار ضرر و زیان ناشی از عدم تعادل مصرف نشویم.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.