رفتن به محتوای اصلی

با منابع جایگزین لبنیات حیوانی آشنا شوید

خیلی از افراد دارای رژیم غذایی خاص مثل وگان‌ها یا گیاهخواران به دلایل مختلف خودشان به سمت استفاده از منابع گیاهی می‌روند، تغذیه سالم، حامی حیوانات بودن و حفاظت محیط زیست بخشی از این دلایل است. افرادی که هر کدام مرام خودشان برای انتخاب این راه را دارند. یکی آزار و اذیت حیوان موقع تولید شیر را در دامداری‌ها مخالف عقیده خودش می‌داند و یکی بخاطر حفاظت از محیط زیست یا مسائل مربوط به سلامتی دنبال جایگزین‌های گیاهی لبنیات حیوانی می رود. اما همه آنها با یک چالش مواجه هستند و اینکه چه جایگزین‌هایی را می‌توانند برای این کار داشته باشند. بخصوص آنها که در ابتدای رژیم گیاهخواری و وگان هستند بیشتر با این موضوع درگیرند. در اینجا ما به شما کمک می‌کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

جایگزین‌های شیر حیوانی
خوشبختانه منابع گیاهی زیادی وجود دارد که می‌توانید بجای شیر حیوانی استفاده کنید. هر چند 100 گرم شیر حیوانی تقریبا 149 کالری، 8 گرم پروتئین، 8 گرم چربی و مقادیر زیادی کلسیم و پتاسیم دارد که حتی ویتامین دی هم به آن اضافه می‌کنند، با این حال شیرهای گیاهی هم جایگاه خوبی از نظر ارزش غذایی دارند:

شیر سویا: شناخته‌شده‌ترین شیر گیاهی که  هر 100 گرم آن 7 گرم پروتئین، 4 گرم چربی و تنها 80 کالری دارد. خیلی از پزشکان این شیر را برای افرادی که تحمل لاکتوز پایین دارند و همین طور بخاطر کالری کم آن توصیه می‌کنند. طعم این شیر ممکن است در بار اول برایتان خاص باشد. بعضی شیرهای سویا را به همین دلیل طعم دهنده شیرین اضافه می‌کنند تا باب سلیقه همه افراد باشد. هر چند در خوردن یا نخوردن شیر سویا و چالش‌هایش حرف و سخن بسیار است. با این حال می‌توانید مقایسه‌ای کامل از این شیر با شیر گاو را در مقاله “شیر سویا یا شیر گاو، مساله این است”، ببینید.
شیر بادام: یک گزینه محبوب با 39 کالری انرژی، 1 گرم پروتئین و 2/5 گرم چربی در هر 100 گرم. البته امکان دارد نسبت به سایر شیرهای گیاهی به ذائقه برخی خوش نیاید، اما در هر حال این دسته افراد می‌توانند از گزینه‌های دیگر استفاده کنند.
شیر نارگیل: چربی این شیر گیاهی به طور طبیعی بالاست و تقریبا بافتی مثل شیر گاو دارد. خیلی از افراد بخاطر بافت خامه‌ای‌اش شیر آن‌را در قهوه استفاده می‌کنند.

جایگزین‌های کره حیوانی

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن کره-گیاهی.jpg است

مارگارین‌ گیاهی: متداولترین جایگزین کره حیوانی است که برای پخت کلوچه، کیک و حتی استفاده با نان تست در صبحانه گزینه خوبی است. بعضی برند‌های مارگارین حاوی لاکتوز یا آب پنیر هستند که برای افرادی که مشکل عدم تحمل به لاکتوز دارند ممکن است مشکل ایجاد کند؛ پس بهتر است موقع خرید به این نکته توجه کنید. یک نکته دیگر در خرید مارگارین هم اینکه این ماده می‌تواند حاوی روغن‌های هیدروژنه باشد که سالم نیستند. اگر این موضوع برای شما نگران کننده است، بدنبال مارگارین بدون چربی ترانس و روغن هیدروژنه باشید.
روغن نارگیل: یک جایگزین معادل همان چربی کره در غذاها و پخت و پز. برای استفاده در غذاها پیشنهاد می‌شود که روغن را گرم کرده  بعد از اضافه کردن کمی نمک استفاده کنید تا طعم شیرین آن خنثی شود.

جایگزین‌های پنیر حیوانی
 برای تهیه پنیر نرم گیاهی می‌توانید با استفاده از توفو ابریشمی، نمک و ادویه پنیر مخصوص خودتان را تهیه کنید در هر حال نام دیگر توفو پنیر سویا است و بعد از مزه دار کردن قابل استفاده بجای پنیر می‌باشد. به همین ترتیب با خیس کردن بادام به مدت 24 ساعت و بعد از آن پوره کردن آن در میکسر با همراهی مقداری آبلیمو و نمک و روغن زیتون و گذاشتن در یخچال، پنیر گیاهی خود با پایه بادام را تهیه کنید.
توفوی سفت و مزه‌دار شده با روغن و نمک هم یک جایگزین مناسب برای پنیرهایی است که بر روی ماکارونی یا غذاها مصرف می‌شود.

جایگزین ماست حیوانی
ماست حیوانی ترکیبی از شیر گاو، اسید لاکتیک و باکتری است. در مورد ماست گیاهی هم می‌توانید با استفاده از شیرهای گیاهی (سویا، نارگیل) و فرایند مشابه، در خانه ماست مخصوص خود را درست کنید. در بازار و فروشگاه آنلاین گیاهخواری هم می‌توانید ماست گیاهی با پایه سویا را پیدا کنید.

جایگزین بستنی با شیر حیوانی
با وجود شیرهای گیاهی مثل سویا و نارگیل شما به راحتی می‌توانید بستنی‌های مورد علاقه خود را در خانه تهیه کنید. انواع میوه‌ها مثل موز با همراهی مقداری وانیل هم طعم دیگری از بستنی در اختیار شماست. کافیست بخواهید؛ لبنیات حیوانی هم جایگزین دارند
وقتی اراده کنید که یک سبک سالم زندگی همراه با صلح و آرامش برای حیوانات را دنبال کنید، دیگر پیدا کردن جایگزین برای منابع غذایی حیوانی برای شما کار ساده‌ای می‌شود. منابع گیاهی آنقدر ارزشمند و سرشار از ارزش‌های غذایی معادل و شاید بیشتر و سالم تر از منابع حیوانی هستند که استفاده صحیح و ترکیب آنها با یکدیگر دیگر جای خالی برای شما باقی نمی‌گذارد. هر چه هست عبور از سبک تغذیه‌ای بر پایه منابع حیوانی به سمت منابع گیاهی تنها یک خواستن، یک اراده و یک عادت است. البته خواستنی که با آگاهی از هدف رژیم گیاهخواری و وگان دنبال می‌شود. ما همه حامی حیوانات و خواهان آرامش و مهربانانه زندگی کردن هستیم.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.