رفتن به محتوای اصلی

معرفی کتاب زمین، زمان، انسان نوشته مزدافر مومنی

انسان و تاثیرات مخربی که بر محیط زیست خود و زمین می‌گذارد؛ موضوع همیشگی قابل بحث بین دوستداران طبیعت. در کنار انواع فعالیت‌هایی که هر یک به نوعی زیست جانداران و انسان را بر روی زمین گام به گام با مشکل روبرو می‌کند، نوع تغذیه انسان موضوعی قابل توجه و تاثیرگذار است. شاید برای شما جالب باشد که گیاهخواری و روی آوردن به مصرف نکردن گوشت موجودات زنده و فرآورده‌‌های آنها یک گام مهم برای حفظ زمین و حتی کاهش اثرات گرمایش جهانی است. بله.. نوع تغذیه شما هم می‌تواند زمین را حفظ کرده یا آنرا با خطر مواجه کند. مزدافر مومنی با این دید در کتاب زمین، زمان، انسان با رویکردهای علمی و فیزیولوژیک ثابت می‌کند که حرکت در مسیر گیاهخواری راه نجات انسان و برطرف کردن مشکلات سلامتی و اجتماعی وی و در نهایت حفظ کره زمین از نابودی است. دیدگاهی که شاید کمتر به آن پرداخته شده است.


 از پژوهش مستقل تا برائت از درجه استادی

مزدا فر مومنی متولد سال 1348 در تهران است. او را در فضای مجازی استاد، پزشک و کارشناس هم معرفی کرده‌اند اما وی با برائت از هر یک از این عناوین صرفاً خود را پژوهشگری می‌داند که حاصل مطالعات و تحقیقات شخصی خود در زمینه گیاهخواری را در قالب این کتاب منتشر کرده است. فعالیتی بدون وابستگی به سازمان و نهادی خاص و حتی بدون حمایت از جانب دانشگاه و یا دسته‌ای.
به گفته وی هدف اصلی کتاب زمین، زمان، انسان آگاهی دادن خوانندگان به موضوع گیاهخواری می‌باشد که با توجه به اهمیت ویژه‌اش، تاکنون مورد بی توجهی قرار گرفته است. کتابی با اهداف پژوهشی، آموزشی و فرهنگی که منبع تشخیص و درمان بیماری‌ها و یا جایگزینی برای دانش پزشکی نیست. شاید به جرات بتوان گفت بعد از کتاب خام گیاهخواری مرحوم آرشاویر درآوانسیان، این کتاب دومین پژوهش تجربی جالب توجهی است که از لحاظ علمی به موضوع گیاهخواری پرداخته است.

مجموعه ای درباره همراهی با طبیعت

کتاب زمین، زمان، انسان، مجموعه ای در خصوص چگونگی حفظ محیط زیست توسط انسان و حفظ سلامت فیزیکی و همچنین رفتار اجتماعی است. اینکه چگونه وی می‌تواند با رفتار درست اجتماعی و تغذیه‌ای از طریق گیاهخواری علاوه بر تلاش در مسیر تندرستی، نقش خود را در نگهداری از میراثی که برای وی به جا مانده و باید برای آیندگان حفظ شود، به خوبی اجرا کند. هدف از این کتاب معرفی راه‌هایی عملی و طبیعی برای حرکت در مسیر تندرستی بدن و حفظ سلامتی و در نهایت جلوگیری از ایجاد مشکلات زیست محیطی است. شما با خواندن این کتاب در راه همراهی با طبیعت از طریق توجه به سلامتی خود به کمک گیاهخواری با هدف برتر نجات زندگی در کره زمین قرار خواهید گرفت.‌

18 گفتار و بررسی فواید گیاهخواری از زوایای مختلف

اگر بخواهیم در یک کلام کتاب زمین، زمان، انسان را معرفی کنیم به این جمله می‌رسیم: “گیاهخواری، نقطه پایانی برای مشکلات انسان امروزی”. کتابی با راه حلی برای مشکلات سلامتی و تغذیه ای انسان تا موضوعات جهانی مشکلات زیست محیطی. راه حل‌هایی که در آن به برتری موضوع گیاهخواری از دیدگاه‌های مختلف پزشکی، ورزشی، تاریخی و فلسفی، فیزیک می‌پردازد. ارائه آمارهای مختلف علمی در خصوص گیاهخواری و بررسی این سبک تغذیه از دید کتاب‌های مقدس مردم جهان از بخش‌های جالب توجه این کتاب است. با هم نگاهی تیتروار به عناوین این کتاب می‌اندازیم:


گفتار اول: نگاهی به وضعیت کنونی زمین: بخش اول کتاب تشبیه جالبی برای کره زمین دارد و آنرا همانند انسانی می‌داند که در مدت کوتاهی بهشت خود را به “آشغال دانی” تبدیل کرده است!
گفتار دوم: گرمایش جهانی: بخش دوم گرم شدن جهانی کره زمین در اثر گازهای گلخانه ای را به عنوان بزرگ‌ترین مشکل بشر امروزی تشریح می‌کند.
گفتار سوم: عامل اصلی نابسامانی‌های کنونی و راه حل‌های آن: در این بخش بحث جالبی با تکیه بر فرضیه‌های علمی بیان می‌شود که بر خلاف تصور عامه، عامل اصلی ایجاد گازهای گلخانه ای صنعت دامپروری است و ما می‌توانیم با تغذیه گیاهخواری نقش با اهمیتی در نجات کره زمین داشته باشیم.

گفتار چهارم: از دیدگاه علمی، پژوهشی و آماری: این بخش شامل آماری از تلفات ناشی از مصرف پروتئین حیوانی است و مواردی نیز به تشابه و تفاوت پروتئین حیوانی و گیاهی می‌پردازد.
گفتار پنجم: از دیدگاه فیزیولوژی: این قسمت با بررسی اینکه انسان‌های اولیه میوه خوار بودند، به دلایل گیاهخوار بودن انسان از دید فیزیولوژیک می‌پردازد.
گفتار ششم: از دیدگاه پزشکی: بخش پنجم شامل ارتباط رژیم غذایی حیوانی با بیماری‌هایی مثل سرطان، کلسترول بالا، پوکی استخوان، دیابت و …است.
گفتار هفتم: از دیدگاه ورزشی: بخشی مناسب ورزشکاران و نگرانی‌های آن‌ها در مورد تغذیه گیاهخواری با فهرستی از ورزشکاران معروف گیاهخوار


گفتار هشتم: از دیدگاه متون مقدس: بررسی دستورات و تاکیدات گیاهخواری در ادیان و کتاب‌های مقدس قرآن، تورات، اوستا.
گفتار نهم: از دیدگاه فلسفی و تاریخی: این بخش نگاهی دارد به تاریخچه گیاهخواری در تمدن‌های مختلف هند، یونان باستان، مسیحیت، زرتشتی.گفتار دهم؛ از دیدگاه فیزیک: بخشی جالب توجه و جذاب که گیاهخواری و تأثیر آن در ساختار جهان فیزیکی را از جنبه علم کوانتوم، ارتعاشات و …مورد بررسی قرار می‌دهد.

گفتار یازدهم: نیم نگاهی به پشت پرده: بررسی پشت پرده پرورش گوشت قرمز، ماهی، مرغ و تولید شیر و فرآورده‌های لبنی
گفتار دوازدهم: چگونه خوراک تبدیل به رفتار می‌شود: اگر تا به حال به رابطه نوع تغذیه و رفتار خود توجه نکرده‌اید، این بخش نکات جالبی در مورد روند تبدیل خوراک به رفتار در انسان، تستسترون و نقش آن در تشدید خشونت، نقش میوه‌جات به عنوان کاهنده خشونت در انسان را بیان می‌کند.
گفتار سیزدهم: سخنان تاریخی مشاهیر
گفتار چهاردهم: خوراک برین و افزایش تندرستی: معرفی مروجین گیاهخواری در جهان، میزان ارتعاشات حیاتی برخی مواد غذایی و جدول مقایسه پخته خواری و خام گیاهخواری از مهم‌ترین سرفصل‌های این بخش هستند.


گفتار پانزدهم: دروازه ابعاد فراتر
گفتار شانزدهم: رشد مغز و وضعیت باروری انسان: نگاهی به بررسی رژیم گیاهخواری و باروری
گفتار هفدهم: چگونه آغاز کنیم: معرفی چهار روش برای آغاز گیاهخواری
گفتار هجدهم: فرجام سخن
کتاب را از کجا تهیه کنیم؟
اگر شما هم جزء دوستداران محیط زیست و یا علاقمندان و پیروان رژیم گیاهخواری هستید، این کتاب نکات جالب توجهی برای پرداختن دارد. برای تهیه آن که توسط انتشارات معین منتشر شده است، علاوه بر کتابفروشی‌ها، می‌توانید از طریق اپلیکیشن طاقچه هم اقدام کنید.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.