رفتن به محتوای اصلی

رژیم غذایی وگن خطرات کووید ۱۹ را کم می‌کند

دنبال کردن رژیم غذایی وگن نه‌تنها می‌تواند خطرات ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ راه کاهش دهد بلکه اگر افراد زیادی این رژیم را پیش بگیرند، می‌تواند خطر پاندمی‌های آینده را هم کم کند. 

با توجه به آنچه تاکنون می‌دانیم، افراد پیرتر بیشتر احتمال دارد که دچار عوارض خطرناک این ویروس شوند. بر اساس آمارها بیشتر مرگ‌های ناشی از کرونا بین افراد ۶۵ سال به بالا بوده است. مردان نسبت به زنان در خطر بیشتری هستند، ضمن این که سیاه‌پوستان، آسیایی‌ها و افرادی که در اقلیت هستند هم نسبت به اقلیت‌های سفید‌پوست بیشتر در خطر قرار دارند. این خطرات را نمی‌توان کاهش داد، اما متغیر‌هایی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را عوض کرد. 

از ابتدای پاندمی، دانشمندان متوجه شدند تعداد زیادی از افرادی که به واسطه‌ی این ویروس در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند، بیماری‌های زمینه‌ای داشتند که به وخیم‌‌تر شدن حالشان منجر شده است. کسانی که اضافه‌وزن، فشار خون بالا، دیابت و بیماری‌های قلبی داشتند، بیشتر احتمال دارد که به مراقبت‌های ویژه و دستگاه تنفس مصنوعی نیاز پیدا کنند.

احتمال ابتلای وگن‌ها به بیماری‌های بالا معمولاً کمتر است و یک رژیم وگن متنوع می‌تواند هم از ابتلا به این بیماری‌ها پیشگیری کند و هم آن‌ها را ازبین ببرد.

البته وگن شدن باعث نمی‌شود به کرونا مبتلا نشوید و حتی با این رژیم غذایی هم باید تمامی نکات و پروتوکل‌های بهداشتی رعایت شود. کاری که این رژیم غذایی می‌تواند انجام دهد این است که خطر بروز عوارض خطرناک و جدی کووید ۱۹ راه کاهش و حتی جان‌تان را نجات دهد. اگر آدم‌های کافی به این رژیم روی بیاورند احتمال به وجود آمدن پاندمی‌های دیگر در آینده هم کم می‌شود.

تحقیقی که در نشریه‌ی Obesity Reviews منتشر شده نشان می‌دهد افرادی که اضافه‌وزن دارند و به کرونا مبتلا می‌شوند، نسبت به افرادی با وزن سالم، دو برابر بیشتر احتمال دارد که در بیمارستان بستری شوند. کووید ۱۹ می‌تواند در بعضی افراد مشکلات تنفسی حاد ایجاد کند که در نهایت باعث فشار بیشتر به قلب می‌شود؛ به همین علت هم این ویروس برای کسانی که فشار خون بالا یا مشکلات قلبی دارند می‌تواند بسیار خطرناک باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که فشار خون بالا، خطر ابتلا به عوارض جدی کرونا را دوبرابر می‌کند. بیماری‌های قلبی حتی از این هم بدتر است و خطر در بیمار‌های قلبی تا ۵ برابر بیشتر می‌شود.

یک رژیم وگن سالم و متنوع می‌تواند از ابتلا به این بیماری‌های زمینه‌ای جلوگیری و یا آن‌ها را متوقف کند. در واقع نه تنها سلامت‌تان به طور کلی بهبود پیدا می‌کند بلکه خطرات ناشی از ابتلا به عوارض جدی کووید ۱۹ هم در شما کاهش پیدا خواهد کرد.

بر اساس تحقیقات، وگن‌ها معمولاً وزن کمتری نسبت به گیاه‌خوارانِ دیگر و گوشت‌خواران دارند و کارشناسان عقیده دارند که یک رژیم وگن سالم می‌تواند بدون این که فرد بخواهد نگران تأمین پروتئین‌های موردنیاز بدنش باشد، به کاهش وزن کمک کند.

وگن‌ها همچنین در خطر کمتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند. تحقیقی که در سال ۲۰۱۹ در دانشگاه هاروارد روی بیش از ۳۰۰ هزار نفر انجام شده نشان می‌دهد که رژیم وگن می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا یک چهارم کاهش دهد.

در همان سال تحقیق دیگری روی ۱۲ هزار نفر نشان داده افرادی که بیشتر غذاهایی را می‌خورند که با محصولات زمینی درست شده، ۲۳ درصد کمتر احتمال دارد که به مشکلات قلبی دچار شوند.
انتخاب رژیم وگن یا گیاه‌خواری شاید به نظر کار ساده‌ای نیاید، اما می‌توانید با در نظر گرفتن فواید آن و به‌ویژه در زمان پاندمی کووید ۱۹، بیشتر درباره‌ی آن فکر کنید.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.