رفتن به محتوای اصلی

آيا رژیم غذایی وگن برای سگ‌ها و گربه‌ها سالم است؟

بسیاری از افراد، من‌جمله حامیان حیوانات، ممکن است رژیم غذایی گیاه‌خواری یا وگن داشته باشند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد رژیم‌های غذایی که محصولات حیوانی کمتری در آن‌ها وجود دارد، می‌توانند برای محیط‌زیست و سلامت انسان مفید باشند. 
یک تحقیق جدید نشان‌دهنده‌ی افزایش تعداد افرادی است که به حیوانات خانگی خود غذاهای گیاهی یا وگن می‌دهند و یا علاقه دارند که این کار را انجام دهند. با این حال یک رژیم غذایی بدون گوشت می‌تواند حیوانات خانگی را بیمار کند یا باعث مرگ آن‌ها شود.

شکل دندا‌ن‌های حیوانات و طول سیستم گوارشی‌شان دو ویژگی‌ مهم هستند که بر اساس آن‌ها می‌توان فهمید رژیم غذایی مناسب حیوان چیست. حیواناتی که گیاه می‌خورند مانند گاو و اسب، صورت‌های کشیده‌ای دارند که متناسب با تعداد زیاد دندان‌های آسیاب آن‌هاست. همچنین سیستم گوارش پیچیده‌ای در شکم بزرگ‌شان قرار دارد که می‌تواند فرآیند هضم دشوار گیاهان را انجام دهد. سگ‌ها و گربه‌ها به صورت طبیعی گوشت‌خوارند. دندان‌هایشان تیز و برنده است تا به راحتی گوشت را تکه کنند. رژیم‌‌های غذایی گوشتی، پر از مواد مغذی و قابل‌گوارش هستند که به این معنی است که زمان کمتری برای هضم نیاز دارند. 

سیستم گوارشی انسان چیزی میان این دوست. ما همه‌چیز‌خواریم و غذاهای متنوعی را می‌خوریم که شامل محصولات حیوانی و گیاهی می‌شود. ما هم دندان‌های نیش تیز داریم و هم دندان‌های آسیاب، و سیستم گوارشی‌مان هم به اندازه‌ی کافی بلند است اما چندان پیچیده نیست. از آن‌جایی که انسان‌ها به صورت طبیعی همه‌چیز‌خوارند، می‌توانند رژیم‌ غذایی سالمی را پیش بگیرند که در آن‌ از محصولات حیوانی استفاده نشده باشد. این تصمیمی است که خود ما می‌توانیم بگیریم. گیاه‌خواران و وگن‌ها، برای این که سلامت خود را حفظ کنند باید رژیم غذایی متوازنی داشته باشند که در آن ویتامین‌هایی مانند B‌۱۲ یا D وجود داشته باشد، همچنین مواد معدنی مانند کلسیم، آیودین و زینک هم تأمین شود. در صورت کمبود این مواد احتمال ابتلا به پوکی استخوان افزایش پیدا می‌کند.

آيا گربه می‌تواند گیاه‌خوار باشد؟
کسانی که گربه دارند احتمالاً با این حرف موافق‌ خواهند بود که گربه‌ها، حیوانات متفاوتی‌اند. این در مورد رژیم غذایی آن‌ها هم صدق می‌کند. گربه‌ها گوشت‌خواران اجباری (Obligate Carnivores) هستند، به این معنی که تنها با خوردن گوشت می‌توانند زنده بمانند. گوشت در رژیم غذایی گربه،‌ آمینواسید بسیار مهمی به نام تورین، ویتامین A و B، آرژنین و اسید آراشیدونیک را تأمین می‌کند. کمبود یا نبود این مواد، باعث به وجود آمدن مشکلات حاد و جدی در حیوان خواهد شد که شامل مشکلات در چشم، کبد، بیماری‌های قلبی و اختلال‌های مادرزادی می‌شود. همچنین احتمال مرگ گربه‌ها در صورت خوردن غذاهای گیاهی بسیار بالا می‌رود. در انگلستان، صاحبان گربه‌های خانگی که به گربه‌هایشان غذاهای گیاهی می‌دهند می‌توانند بر اساس «قانون رفاه حیوانات» مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند.

سگ‌ها چطور؟
آناتومی بدن سگ‌ها به این معنی است که آن‌ها هم گوشت‌خوارند، اما تکامل سگ‌های خانگی در کنار انسان‌ها، باعث شده که بعضی ویژگی‌های مورد نیاز برای زندگی در کنار انسان‌ها و خوردن گیاهان را هم به دست بیاورند. به همین دلیل هم سگ‌ها می‌توانند همه‌چیز‌خوار باشند و در رژیم‌شان از گوشت و گیاه استفاده کنند. با این همه سگ‌ها همچنان نیاز به رژیم غذایی‌ای‌ دارند که سرشار از پروتئین و مواد مغذی باشد و گوارش ساده‌ای هم داشته باشد. به همین دلیل سگ‌هایی که غذاهای وگن می‌خورند در هضم گیاهانی که فیبر زیادی دارند به مشکل می‌خورند و در نتیجه بیشتر احتمال دارد که دچار کمبود ویتامین‌های D و B شوند.

تحقیقی که روی سگ‌های بسیار پرتحرک انجام شده نشان می‌دهد که خوردن رژیم‌های غذایی گیاهی، به خون آن‌ها آسیب رسانده، در حالی که خون سگ‌هایی که رژیم غذایی معمول و گوشتی داشتند، مشکلی پیدا نکردند. البته تحقیقات دیگری هم انجام شده که نشان می‌دهد سگ‌ها می‌توانند با یک رژیم مناسب گیاهی، سالم بمانند. رژیم‌های غذایی گیاهی می‌تواند برای بعضی نژادهای سگ فواید داشته باشد که نمونه‌ی آن کم کردن احتمال ابتلا به سنگ مثانه در سگ‌های دالماسین است. نکته‌ی مهم دیگر این است که سگ‌ها به طور کل از مزه‌ی گوشت و جویدن آن لذت می‌برند که از نظر روانشناسانه، سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها برای آن‌ها فایده دارد.

به غذاهای حیوانات گیاهی می‌توان اعتماد کرد؟
تحقیقات مستقلی نشان می‌دهد که ۲۵ درصد غذاهایی که در آمریکا به عنوان غذا گیاهی برای حیوانات به فروش می‌رسد، بر خلاف چیزی که ادعا می‌کنند مواد مغذی کافی برای تأمین سلامت حیوان را ندارند. اما باید توجه داشت که این مشکل فقط برای غذای گیاهی مخصوص حیوانات نیست و کمبود مواد مغذی مناسب در بعضی غذاهای معمول گربه‌ها هم وجود دارد. 

آیا می‌توانید خودتان غذای گیاهی برای حیوان خانگی‌تان بپزید؟
تهیه‌ی یک غذای گیاهی برای حیوان که شامل تمام مواد معدنی و مغذی مورد نیاز بدن آن‌ها باشد کار بسیار دشواری است. بسیاری از سگ‌ها نمی‌توانند شیر لاکتوز‌دار بخورند و خوردن تخم‌مرغ‌‌ خام بیش از حد می‌تواند باعث کمبود مواد مهمی مانند بایوتین در آن‌ها شود. بچه‌گربه‌‌ها و توله‌سگ‌هایی که به آن‌ها غذاهای گیاهی داده شود، در معرض خطرات بیشتری هم قرار می‌گیرند چرا که در ابتدای تولد به پروتئین زیادی نیاز خواهند داشت و رژیم غذایی نامناسب در آن‌ها می‌تواند منجر به مشکلات استخوانی و رشدی شود.

بسیاری از کسانی که تشویق به پیش گرفتن رژیم‌های گیاهی برای حیوانات خانگی می‌کنند، می‌گویند این کار به بهبود گرمایش زمین، سلامت حیوانات و تناسب چرخه‌ی غذا در طبیعت کمک می‌کند. بسیاری از آن‌ها این ادعا را هم دارند که مواد استفاده‌شده در این غذاها ارگانیک است. این که بتوانیم سبک زندگی پایداری را پیدا کنیم که بر اساس آن هم انسان‌ها و هم حیوان‌ها بتوانند سالم زندگی کنند اهمیت زیادی دارد. اما به همان اندازه مهم، این است که صاحبان حیوانات خانگی از خطرات سلامتی‌ای که رژیم‌های گیاهی برای حیوانات دارند آگاه باشند.

اگر قصد دارید رژیم غذایی گیاهی برای حیوان خانگی‌تان انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما قبل از انجام آن با دامپزشک‌تان مشورت کنید. در نهایت مهم است بدانید که اجبار کردن حیوانی که به صورت طبیعی گوشت‌خوار است، به پیش گرفتن یک رژیم گیاهی، بیش آن که نتیجه‌بخش باشد، آسیب‌رسان خواهد بود.

دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.